Dodge Charger SE | Kaslı Amerikan’dan Lükse geçiş

0
186
dodge charger se
dodge charger se

Amerikan otomobil sanayisi, günümüzde otomobillerin dünya çapında yaygınlaşmasında çok önemli katkılara sahiptir. 1900’lü yılların başında Henry Ford’un farklı üretim anlayışı ile de (Fordizm) bu durum net bir şekilde desteklenmektedir. Özellikle 50’li ve 60’lı yıllarda üretilen Amerikan otomobilleri, farklı tasarım, ileri teknoloji ve güçlü yapıları ile günümüzde bile hala klasik araç severlerin favorileridir. Biz de benzer dönemlerin Amerikan araçlarını sizlere ara ara tanıtıyoruz. Bugünkü konuğumuz ise; 60’lı yılların ortasında üretilmeye başlanan ve günümüzde bile adını devam ettirmeyi başarmış Dodge Charger SE modeli.

Dodge Charger SE videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Özellikle bu aracın 2.jenerasyonu olan 1968-70 arası olan modeller günümüzde çok yüksek bedellerle alıcı bulabiliyor. Öyle ki; aynı dönemlerde üretilmiş ve aynı şekilde günümüzde de adını devam ettiren Mustang modelinin aynı yıllardaki modelleri çok daha rahat bir şekilde ve nispeten makul fiyatlarla elde edilebiliyor. Bu nedenle Dodge Charger’ın 2. ve 3. hatta 1. jenerasyonu çok ama çok değerli olmasıyla öne çıkıyor.

Tabi 2. jenerasyon Charger modelinin bu kadar popüler olmasının bir nedeni de artık 9. bölümüne kadar gelmeyi başaran Hızlı ve Öfkeli serisi. Dodge Charger modeli, bu serinin belki de en önemli ve bilinen araçlarından bir tanesi olmayı başardı.

Bugünkü konuğumuz ise 4. jenerasyon Dodge Charger modeli. İlk 3 jenerasyonun aksine bir Kaslı Amerikan – yani American Muscle olmaktan çıkartılıp, daha çok lüks ve dev bir Coupe şeklinde evrilmiş farklı bir kasa. Tabi böyle bir araçta olmazsa olmaz da V8 OHV motor. Testimizde hem size aracı tanıtacağız, hem de geleneksel V8 motorunun gürül gürül sesini hep beraber dinleyeceğiz.

Aracın sahibi takipçimiz ise Ali. Kendisini daha önceden yayınladığımız Chevrolet El Camino testinden hatırlayacaksınız. Katıksız bir Amerikan otomobil tutukunu olan Ali’nin elinden, daha önce birçok farklı ve ender araç geçmiş. Bunlardan en özeli olan El Camino’yu zaten test ettik ve şimdi de sırada onun Dodge Charger SE aracına geldi. Ali ile birlikte bu ilginç ve ender bulunan aracı sizlere tanıtacak, geçmiş modellerden de kabaca bahsedeceğiz. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.