Benz Patent Motorwagen 1886 | İlk Otomobil – İlk Mercedes

0
236
benz patent motorwagen
benz patent motorwagen

Günümüzde içten yanmalı motora sahip kara taşıtları, en önemli ve yaygın kara taşıtı olmalarıyla öne çıkıyor. Onlar olmadan özellikle orta ve uzak mesafelere seyahat etmek neredeyse imkansız ve o kadar alıştık ki artık adeta vazgeçilmezimiz haline geldiler. Bir diğer önemli uzak mesafe ulaşım taşıtı olan uçaklardan bile daha eski bir tarihe sahipler. 1800’lü yılların sonuna kadar trenler uçakların günümüzdeki alternatifiyken, otomobiller yerine, farklı özelliklere sahip atlı arabalar kullanılıyordu. 1885 yılında ise; adeta tarihin yönünü değiştiren araç olan otomobiller için en önemli adım atıldı. Dünyanın ilk seri üretim otomobili olan, içten yanmalı bir motora sahip Benz Patent Motorwagen tanıtıldı.

İlk otomobil Benz Patent Motorwagen videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Her ne kadar daha öncesinde Karl Benz’in tasarladığı Benz Patent Motorwagen haricinde, içten yanmalı motora sahip otomobiller tasarlanmış olsa da, hiçbiri seri üretime geçemedi. 1885’de tasarlanan, 29 Ocak 1886 yılında patenti (No: 37435) alınarak 1893 yılına kadar toplam 25 adet üretilen araç, bu sayede “Dünyanın İlk Otomobili” ünvanını elde etti.

Benz Patent Motorwagen Teknik

954cc yani 0.954lt hacminde, 4 zamanlı, tek silindirli bir içten yanmalı motora sahip olan Benz Patent Motorwagen, sadece 3/4 hp gücündeydi. Yani gücü 1 hp bile değildi. Dakikada 400devir çevirebilen bu motor ile araç, maksimum 16km/saat hıza kadar çıkabiliyordu. Tek kademe şanzımana sahipken, bu görevi deri bir kayış ve 2 adet kasnak görüyordu. Dev bir kasnağın el ile çevrilmesiyle motor çalıştırılırken, bu kasnak bir nevi volant görevine sahipti ve dengeleme görevine de sahipti. Motordan arka tekerleklere aktarım ise zincir vasıtasıyla gerçekleşiyordu.

Benz Patent Motorwagen iskeleti çelik borular ile imal edilirken, koltuklar ahşaptı. Önde yer alan tek tekerlek direksiyon görevi gören kola bağlıyken, arkadaki 2 adet dev tekerlekte yaprak yay yani makaslar yer alıyordu. Yaprak yaylardan oluşan bu süspansiyon sisteminin yanında, ahşapla kaplı çelik koltuk da yaylı mekanizma ile destekleniyordu. Bu sayede daha konforlu bir sürüş hedefleniyordu. Kısacası gerek tekniği, gerekse de özellikleri ile araç o günler için adeta devrim niteliğindeydi. Takip eden yıllarda modeller gelişmeye devam etti. 1888 yılında Model 3 üretildi.

Benz Patent Motorwagen ve Benz Çifti

Bu müthiş başlangıç noktasının mimarları ise Karl Benz ve Bertha Benz’di. Babası marangoz olan Bertha Benz, teknik konulara oldukça meraklı genç bir kadındı. Varlıklı biri olmayan Karl Benz’in çalışmalarından çok etkilenmiş ve onunla hayatını birleştirmişti. Benz’in otomobil projesi evliliklerinde önemli bir etkendi. Üstelik Bertha, ailesinden kalan ne varsa satmış ve Karl Benz’in otomobil projesini desteklemek için kendisine vermişti. Tüm bunların yanında fikirleri ile de teknik olarak Karl’a sonsuz destek sağlamıştı. Yani Bertha, otomobil projesinin arka planında her yönden yer alıyordu.

1885 yılında ilk üretim sonrası artık aracın patent başvurusu yapılmıştı. Ancak hem mali hem de teknik olarak projenin arkasından olan Bertha’nın adı patent belgesine yazılmamıştı. O zamanki Alman kanunları, evli bir kadının bu şekilde adının geçmesine olanak sağlamıyordu. Ancak Bertha’nın buna ihtiyacı yoktu ve nasıl ki projeye her yönden destek olmuştu çok ama çok daha fazlasını yaptığı bir hareket ile sağlayacaktı.

Bertha’nın cesareti; Otomobil ile dünyanın ilk seyahati

Her ne kadar yeni ve çok farklı bir taşıt dünya tarihine kazandırılmış olsa da, başta Kaiser (Alman İmparatoru) ve Klise olmak üzere birçok insan, atların hala daha kullanışlı olduğunu, otomobilin gereksiz bir taşıt olduğunu düşünüyorlardı. İlk tanıtıldığından 3 yıl geçmesine rağmen insanların önyargısı kırılmıyordu. Klise aracın şeytani olduğunu söylüyordu. Öyle ki Karl Benz’in Mannheim’da yer alan imalathanesi önüne asker bile dikilmişti. Aracın sokağa çıkmasına bile izin verilmiyordu.

Yola çıkış vakti…

Bertha ise bu düşünceyi kırabilmek için bir çılgınlık yaptı. Annesinin Pforzheim’da yer alan evine Benz Patent Motorwagen Model 3 ile gidecekti. Hem de aracın ilk ciddi denemesini yapmış olacaktı. Bu tek yönde 106km yolculuk anlamına geliyordu. Ancak şunu da belirtelim kocası Karl’ın bu düşüncesinden haberi yoktu. Aracın dayanıklığından emin olamadığı için sadece çok kısa mesafelerde test etmişti.

Bertha, 12 Ağustos 1888’de yanına 2 oğlunu aldı, askerlerin olmadığı arka kapıdan aracı kaçırdı ve yola koyuldu. Yolda onu Benz Patent Motorwagen üzerinde görenler cadı olduğunu bile düşündü.

Aksilikler üst üste geldi…

Ancak araç yolda çeşitli nedenlerden dolayı zorluklar çıkartmaya başladı. Her şeyden önce soğutma sistemi yetersizdi ve su buldukları yerden takviye yapıyorlardı. Kimi zaman bi dere, kimi zaman bir restorandan.

Çeşitli kaçaklar oldu, yakıt hattı tozlu yollardan tıkandı, frenler yetersiz kaldı ve hatta 5lt hacme sahip olan tankın yakıtı bitti. Bu nedenle çocukları ile beraber aracı yerleşim yerine kadar itmeleri bile gerekti. Aracı avcunun içi gibi bilen Bertha ise aracı kendi tamir etti. Tıkanan yakıt hattını şapka iğnesi ile açtı. Kaçakları çorap dantelleri ile sardı. Biten yakıtı, eczaneden Ligroin denilen ve bir benzin eteri olan, o zamanlar temizlik malzemesi olarak kullanılan kimyasal ile tamamladı.

Bozuk yollar nedeniyle gevşeyen ve hasar gören zinciri, köyün demircisinde tamir ettirdi. Yakıt olarak kullandığı Ligroin’i satın aldığı eczane, tarihin ilk benzin istasyonu olarak tarihe geçti. Ayrıca inişli çıkışlı patikalar nedeniyle tahta fren pabuçları yandı. Anında çözüm bulan Bertha, ayakkabı tamircisinden kösele temin etti ve pabuçlara taktı. Bu köseleler, ilk fren balataları olarak tarihe geçti.

Ve mutlu son…

Tüm bu azminin sonucu olarak aracı annesinin evine 12 saatte ulaştırmayı başardı. Varışı ile beraber kocası Karl’a telgraf çekti ve annesini yanında olduklarını iletti. Üstelik dönüşü de Benz Patent Motorwagen ile yaptı. Bu yolculuk büyük sükse yaptı ve macera hızla yayıldı. İnsanlar aracı merak etti ve Bertha’nın tanıtım çabası da amacına ulaştı. Artık siparişler gelmeye başladı. Benz Patent Motorwagen artık hem dünyanın ilk otomobiliydi ve insanlar tarafından da biliniyordu.

Günümüzde Bertha’nın yolculuk rotası, onu anmak için 2 yılda bir özel otomobil turlarıyla tekrar tekrar onurlandırılıyor. Onun çabası olmasaydı, otomobil tarihi çok daha farklı şekillenebilir, daha yavaş ilerleyebilirdi. Kısacası o sadece bir araba sürmedi, otomobil endüstrisine yön verdi.