1968 Dodge Charger R/T 440 Magnum | Hızlı ve Öfkeli’nin Olmazsa Olmazı

0
415
1968 Dodge Charger RT 440 hızlı ve öfkeli fast and furious
1968 Dodge Charger RT 440 hızlı ve öfkeli fast and furious

Sekizsilindir Yotube kanalımızda bugüne kadar, yollarda görmenin imkansıza yakın olduğu araçları sizlere göstermeye, tanıtmaya gayret ettik. Mercedes 600 Pullman ile başlayan bu seriye, Mercedes 300SL Gullwing ve BMW Z8 gibi harika araçlarla devam ettik. Şimdi ise yine çok özel ve yollarda karşılaşmanın çok ama çok zor olduğu bir otomobil ile sizlerin karşısına çıkıyoruz. 1968 Dodge Charger R/T 440 Magnum.

1968 Dodge Charger R/T 440 videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Birçok kişi 1968 Dodge Charger R/T 440 Magnum modelini Hızlı ve Öfkeli, yani The Fast and The Furious serisinden yakın bir şekilde tanıyor. Çok özel bir araç da olsa, aracın büyük kitleler tarafından esas tanınma nedeni de aslında bu film serisi sayesinde oldu. Belli bir kesim tarafından bilinip sevilirken, popüler kültür sayesinde çok geniş kitleler tarafından en bilinen ve arzu edilen klasik Amerikan otomobillerinden bir tanesi haline geldi.

1968 Dodge Charger dışında, küçük farkları yer alan ve aynı jenerasyon olan 1969 ve 1970 modelleri de Hızlı ve Öfkeli serisinde yoğun bir şekilde kullanıldı. Dizinin en önemli karakteri Dominic Toretto’nun Dodge Charger sevdası neredeyse her bölümde kendisini farklı versiyonlar ile gösterdi. Ancak bu araçların neredeyse tamamı bir şekilde seride ya kaza yaptı, ya da başka nedenlerle yok olup gitti. İlk bölümdeki final sahnesinde takla atan 1970 model Charger’ı, daha sonraki bölümlerde 1968 ve 1970 modeller hurdalığı boylayarak takip ettiler. Seride neredeyse sağ salim kalan bir araç kalmadı. Dom neredeyse hepsini parçaladı da diyebiliriz.

Ülkemizde de 2 elin parmaklarını geçmeyecek kadar yer alan 2. jenerasyon Dodge Charger’ların en nadide örneği ise; testimize konuk olan 1968 Dodge Charger R/T 440 Magnum modeli diyebiliriz. Bırakın Türkiye’yi, anavatanı olan ABD’de de bile bulmanın çok zor olduğu bu araç, bizi gerçekten de çok ama çok etkiledi. 7.2lt V8 motoru o kadar canlı ve yırtıcı ki, küçük yaramazlıklar ve şımarıklıklar yapmak zorunda kaldık. Kendimizi tutamadık.

Videomuzda hem aracın içini, dışını ve motorunu detaylı bir şekilde sizlere anlatacağız, hem de sürüşünü bol bol motor ve egzoz sesi ile test edeceğiz. Yaşadığımız eğlenceli zamanları da sizlerle paylaştık. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.