Yeni Kia Sportage Tanıtıldı

Güney Koreli otomobil firması Kia ve Hyundai son 5 yılda oldukça önemli modelleri piyasaya sürmeyi başardılar. Gerek imalat kaliteleri gerekse de modern motorları sayesinde Avrupalı rakipleri karşısında fiyat avantajının da etkisi ile satış rakamlarında ciddi artışlar söz konusu oldu. Bu trendin yeni çıkan modeller ile yukarı yönlü olacağı ise gayet açık. En son olarak Kia, 3 nesildir ürettiği Sportage modelinin son jenerasyonunu Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttı. 

Oldukça kaslı ve modern bir görünüme sahip olan modelin boyutlarında ise bir miktar büyüme gerçekleşmiş. Önceki modele göre uzunluğu 40 mm iz açıklığı ise 30 mm artan modelin bu sayede iç hacmi artık daha ferah. Ayrıca bagaj hacmi de 465lt’den 503lt’ye yükselmiş.
Aracın kabininde ise daha kaliteli malzemeler kullanılarak kalite hissi artırılmış. Ayrıca kokpit ergonomisi üzerinde daha detaylı çalışılarak daha pratik ve sürücü odaklı kullanım elde edilmiş. 
Motor seçenekleri ise 2 adet benzinli ve 3 adet de dizel seçenekten oluşuyor. Benzinli motorlardan atmosferik olan versiyon 132ps güç üretirken turbo olan versiyon 177ps güç üretiyor. 1.6 turbo seçeneği 7 ileri otomatik şanzuman ile tercih edilebilecek.
Dizel modeller ise 1.7 litre hacminde olan versiyon 115ps, 2.0 litre olan versiyon 136ps ve 184 ps güç üretiyor. Dizel motor seçeneklerinin 1.7 litre hacimden başlaması nedeniyle ülkemizde oldukça sınırlı satış rakamları elde edecektir. Yeni Kia Sportage 2016 yılının ilk aylarında ülkemizde satılmaya başlanabilir.

Facebook Comments