Rotary motor Mazda RX-9 ile geri dönüyor

Rotary motorlar çalışma prensipleri sayesinde oldukça düşük hacimden yüksek güç üretebilen oldukça sıra dışı motor tipleridir. Hatırlayanlar ülkemizde de popüler olmuş Mazda RX-7 modelinin 1.3 litre hacimden 150ps güç üretebildiğini bilirler. Günümüz için bile böyle bir hacimden böyle bir güç alınması çok iyi sayılıyor ki 1985-1992 yılları arasından bahsediyoruz. Bu gücün turbo besleme ile değil atmosferik olarak alınabildiğini de belirtmek isteriz. 

Diğer taraftan bir de büyük dezavantajı vardı ki o da abartı yakıt tüketimiydi. Bu kadar düşük hacimden turbo olmaksızın böyle yüksek bir güç alınabilmesine rağmen tüketimin düşürülememesi nedeniyle Rotary motorlar yaygınlaşamadı. Daha sonra ülkemizde de satılan 4 kapılı RX-8 modeli de aynı nedenle yüksek satış rakamlarına ulaşamadı.
Mazda!nın ise Rotary motor konusundaki hevesi bitmemiş görünüyor. Tokyo Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkan RX-Vision konsepti Mazda’nın mevcut tüm modellerinde uyguladığı “KODO” tasarım dili ve oranları ile dizayn edilmiş ve son derece çekici bir görünüme sahip. 4.38 mt uzunluğa, 1.93 mt genişliğe ve 1.16 metre yüksekliğe sahip olan konsept model bu ölçüleriyle RX-8 modelinden daha kısa, daha geniş ve daha alçak. Aracın iç tasarımı ise oldukça yalın ve eski tarz (retro) bir görünüm dili hakim. Kokpit ise tamamen deri ile kaplı.
Motor konusunda ise Rotary tipinde olacağı kesinken her hangi bir teknik veri bulunmuyor. 3.jenerasyon RX-7’de 1.3 litre çift-turbo besleme ile 250ps güç üretebilen Rotary motor karşımıza 2.0 litre hacminde çift-turbo beslemeli 400-450ps güce sahip olarak çıkabilir.

Rotary motor ve tipleri ile ilgili çalışma prensibini ve tarihini çok yakında inceleyeceğiz.

Facebook Comments