Yeni Honda Civic Amerika fiyatları açıklandı

Yeni Honda Civic yakın zamanda tanıtıldı ve bir çok kişi tarafından oldukça beğenildi. Sadece tamamen değişen dış tasarımı ve kokpiti değil ayrıca tamamen yenilenen ve turbo beslemeye kavuşan motoru onu rakipleri karşısında önemli bir noktaya getirecek gibi görünüyor. Rakiplerinin neredeyse tamamı artık turbo beslemeye geçmişken Civic’de atmosferik bir motor kullanılıyordu ve bu onu rekabette gerilere itiyordu. 

Yeni 1.5 litre turbo-benzinli 173hp gücündeki motor, CVT otomatik şanzuman ile ortalama olarak 8.1 lt/100km tüketime sahip. Bu tüketim değeri 90km sabit hız ve otoyol kullanımında 6.7 lt/100km’ye kadar düşebiliyor. Şehir içi kullanımda ise 9.1lt/100km yakıt tüketiyor. Tüketim değerleri rakiplerine bakıldığı zaman çok da etkili görünmüyor. Örneğin aynı sınıfta bulunan ve daha düşük güçteki turbo motora sahip VW Jetta 1.4 TSI 150ps -7 ileri DSG otomatik fabrika verilerine göre Honda Civic’den yaklaşık %25 daha az. Ancak esas değerlendirmeyi model piyasaya çıkıp yol şartlarında denedikten sonra yapmak daha mantıklı. Markalar bu tüketim değerlerini farklı test koşullarda yaptığı için değişiklik gösterebiliyor.
Yeni Civic’in A.B.D fiyatları açıklandı ve bir önceki kasaya göre çok daha fazla fiyat yükselmesi olmayacak gibi görünüyor. Altta bulunan tabloda üst kısımda eski Civic fiyatları altta ise yeni Civic fiyatları bulunuyor. EX-L donanıma göre hesap yapacak olursak modelin fiyatının 22,840 dolardan 24,700 dolara çıktığı görülüyor. Bu da yaklaşık olarak %4 fiyat artışına denk geliyor. Bu artış tamamen yeniden tasarlanmış bir model için gayet makul görünüyor. 
Bu fiyatları Türkiye’deki mevcut Civic modellerine göre uyarlarsak EX-L modeline denk olan 1.6lt otomatik Executive donanımına sahip olan model 80,680TL liste fiyatıyla satılıyor. Bu da yeni Civic’in  yaklaşık 3000TL fiyat artışıyla 83,500TL gibi bir fiyata satılabileceğini gösteriyor.
Üstte eski Civic altta yeni Civic fiyatları (A.B.D)  belirtilmiştir

Facebook Comments