BMW’den 100km’de yarım litre tüketen Hybrid

Hybrid teknolojisine iyiden iyiye ısınan BMW, i3 ve i8 modellerinden sonra işi daha da ileri götürmeyi planlıyor. Tam elektrikli otomobillerde şu anda en büyük problem pilin maliyeti, ağırlığı, araç içerisinde kapladığı yer ve kısıtlı menzil olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca şarj istasyonlarının azlığı da tam elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasında engel olarak görülüyor. 

BMW ise Plug in Hybrid teknolojisinin geliştirilmesiyle bu sorunların çözülebileceği görüşünde. Yeni proje kapsamında aracın arkasında konumlanacak olan düşük hacimli 2 silindirli turbo-benzinli bir motor sadece pilleri şarj etmek için menzil artırıcı olarak kullanılacak. Ayrıca şebeke ile de şarj edilebilecek olan bu ultra verimli sistem sayesinde tüketim değerinin 100km’de 0.5 litre olması planlanıyor.
Tüketim değerlerini düşürebilmenin bir diğer yönteminin de ağırlığı azaltmak olduğunu iyi bilen BMW mühendisleri hem şasi hem de gövde de ağırlıklı olarak karbon fiber malzeme kullanmayı planlıyorlar. Ayrıca rüzgar direnci de araçlarda tüketimi artıran önemli parametrelerden ve bu yeni araçta oldukça düşük bir değer olan 0.18 cw değerinin hedeflendiği gelen haberler arasında.
Ayrıca ortaya çıkan bu modelin fuel cell yani hidrojen yakıt teknolojisi le de çalışan bir model olma ihtimali de bulunuyor.

Facebook Comments