Renault’un pikabı Alaskan gerçek yüzünü gösterdi

Gün geçmiyor ki otomobil markaları yeni pikap modellerini sürprizlerle karşımıza çıkarmasınlar. Fiat’ın Toro pikap modeli beklenirken karşımıza ikinci bir model olan ve Mitsubishi L200 bazlı Fullback modeli çıkmıştı. Fiat’ın iki farklı pikap modelini birbirine yakın tarihlerde ortaya çıkarması bu segmentin artık ne kadar büyüme içinde olduğunu ve potansiyelini gösteriyor. 

Renault ise küçük boy pikap modeli olan Oroch‘u Güney Amerika pazarı için tanıtmıştı. Şimdi ise orta boy 1 tonluk pikap modeli olan Alaskan fabrika ortamında çekilen üretim haliyle yüzünü gösterdi. Daha önce konsept modeli resmi olarak yayınlanan ve Nissan Navara ile aynı platform ve yapıyı paylaşan modelde özellikle aracın önünde yapılan tasarım değişikliği onun özgün bir model gibi görünmesini sağlamıştı. Üretim versiyonu ise konsept modele oldukça benziyor ve bu da karşımıza sınıfını sarsacak bir model olabileceğini gösteriyor.
Renault Master modellerinde kullanılan 2.3 litre 4 silindirli çift turbo-dizel (160ps-190ps) motorların kullanılması muhtemel ancak yeni Renault Megane ve Talisman‘da bulunan 1.6 litre 130ps ve 160ps motorların da kullanılması sürpriz olmaz.

2016 yılında tanıtılacak olan Mercedes pikap modelinde de Renault ve Nissan işbirliği çerçevesinde aynı altyapı ve motorların kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca lüks pikabın İspanya’da bulunan ve Navara pikap üretimi yapan Nissan fabrikasında üretileceği tahmin ediliyor.

Facebook Comments