BMW M7 yerine M760i geldi

0
152

BMW’nin uzun bir zamandan beri konuşulan M7 modeli tamamen bir çıkmaza girmiş durumda. Olup olmayacağı belli olmayan modelin ikizi Alpina B7 geçtiğimiz hafta tanıtılmıştı ve oldukça iyi teknik verilere ve görünüme sahipti. Şimdi ise BMW tam M olmayan ancak M özellikleri taşıyan seriye M760i Xdrive modelini ekledi.

Solda BMW M760i Sağda Alpina B7
Daha önce M550d, X5 M50d, X6 M50d, X4 M40i ve M235i modellerinde bu tip bir ayrımı yapan marka M760i’yi bu modellerin yanına ekleyerek seriyi 6’ya çıkardı. Bu seri içerisinde her ikisi de benzinli seçenek olarak sadece M235i versiyonu ve gerçek M modeli BMW M2 bulunuyor. Zaten o da 2015 yılında tanıtılmıştı. BMW’nin yeni stratejisi gereği ara bir M modeli çıkaracak ise ilk olarak bu modeli tanıtıyor ve ardından gerçek M versiyonu geliyor. Sonuç olarak gerçek bir M olacak M7 için yol hala açık görünüyor ancak kesin bir beklenti de yok.
BMW M760i modeli gerçekten de hem şık hem de oldukça sportif  bir görünüme sahip. Tipik ön ve arka M tampon, yan etek rüzgarlıklar ve 20 inch çapında jantlar modeli merakla beklenen M7 modelinden farksız hale getiriyor. Ancak modeli esas olarak özel kılan bu görüntüsü değil kaputun altında bulunan V12 turbo motor.

BMW M760i ön ve arka görünüm
6.6 litre hacminde V12 silindirli turbo motor 600hp güce sahipken 800nm tork üretebiliyor. Bu güç aracın sahip olduğu 4×4 (Xdrive) çekiş sistemine 8 ileri otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılırken bir de özel kalkış destek sistemini barındırıyor. Motorun gücü ve torku Alpina B7 modeli ile aynı olsa da B7’de 4.4 litre hacminde V8 motor kullanılıyordu. 
BMW’nin bu modelde büyük hacimli V12 motor seçmesini ve modelin ismini M7 olarak belirlememesini aracın konforundan kısmamak için yaptığını düşünebiliriz. Sonuçta böyle bir motor çok daha fazla güç ve tork üretebilecekken BMW bu yolu tercih etmemiş. Ayrıca çok güçlü motor daha sert bir süspansiyon gerektirebilirdi.

BMW M760i 6.6 litre V12 turbo benzinli motor
Bu harika motorun getirdiği performans verileri ise Alpina B7 modeline göre daha düşük. M760i 0-100km hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlıyorken B7 modeli 0.3 saniye daha hızlı. Son hız karşılaştırmasını yapamıyoruz çünkü M760i’de 250km/saat sınırlandırması bulunuyor. Alpina ise 311km/saat maksimum hıza çıkabiliyor.
Aracın iç tasarımı ise modele özel M direksiyon simidi, spor koltuklar ve vites kolu ile iDrive düğmesinin arkasından yer alan V12 yazısı ile diğer 7 Serisi modellerden ayrılıyor. Kabin bu eklentiler sayesinde hem lüks bir görünüme hem de sportif bir havaya sahip. Zaten BMW hangi modeli tanıtırsa tanıtsın bu iki özelliğin beraber olmasına her zaman dikkat etmiştir.
BMW M760i kokpit
M7 hakkında dedikodular bir yandan devam ederken  BMW M760i ve Alpina B7 modellerinin arka arkaya tanıtılmış olması aslında bize bir şeyler söylüyor olabilir. Bu tanıtılan iki modelin tamamen farklı motorlara sahip olması BMW ve Alpina’nın anlaşması sonucu  gerçekleşmiş gibi görünüyor. Her iki model de ayrı özelliklere sahip ve tercih yapmak isteyen kişiler beklentileri doğrultusunda bu seçimi yapacaklardır. Ancak farklı özelliklerde modellerin tanıtılmış olması ve özellikle BMW’nin performansı Alpina’dan düşük tutmuş olmasını M7 modelinin hala gerçekleşebilecek bir ihtimal olduğunu gösterdiğini düşünüyoruz.