Kia Niro tanıtıldı

Güney Koreli Kia markası son zamanlarda artık her otomobil sınıfında yeni bir model sunmaya başladı. En son olarak sub-kompakt crossover modeli Niro’yu devam etmekte olan Chicago Otomobil Fuarı’nda tüketicilerin beğenisine sundu.

Aslında Kia 2015 yılında bu sınıfta yer alabilecek KX3 modelini sunmuştu. Ancak bu model yeni tanıtılan Niro modeli kadar ilgi çekici ve lüks bir görünüme sahip değildi. Daha çok Dacia Kwid tarzı bir ekonomik sınıf otomobil görüntüsüne sahipti. Diğer taraftan bu modeli diğer kompakt crossover modellerinden ayıran önemli bir özelliği bulunuyor. 
Kia Niro modelinde 1.6 litre atmosferik benzinli motora adanmış bir elektrik motoru bulunuyor. Yani bu farklı bir Hybrid sistemi. Araçta bulunan elektrik motor benzinli motor ile beraber çalışıyor ve her iki ünite birlikte 146hp güç ve 265nm tork üretiyor. Elektrik motorunun en büyük faydası teknik verilerden de anlaşılacağı gibi tork olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu güç ve tork ön tekerleklere yeni geliştirilen 6 ileri DCT otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Koltukların altında yer alan akü ise elektrik motoruna 1.56KWsaat değerinde enerji sağlayabiliyor.
Modelin yakıt tüketiminin ise 100km’de ortalama 4.7 lt olacağı belirtiliyor. Fiyatı konusunda henüz herhangi bir açıklama olmasa da Kia’nın diğer modellerde de kullandığı 1.7 litre turbo-dizel üniteye iyi bir rakip olacağı oldukça açık. Ülkemize gelmesi durumunda ise fiyatı makul bir aralıkta tutulabilirse başarılı tasarımının da etkisiyle iyi satış rakamları elde edebilir.

Kia ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Rakipleri

Facebook Comments