Bu Mitsubishi Lancer Evo neden uçuruma yuvarlanmış olabilir?

İzleyeceğiniz çok şiddetli kaza 2012 yılında A.B.D’nin Colorado eyaletinde her yıl yapılan Pikes Peak International Hill Climb yarışında çekilmiş. Bu yarış oldukça sarp bir araziye sahip olan Colorado Pikes Peak dağlarının etekleri arasında bulunan yollarda 1916 yılından beri çeşitli etaplarla yapılan uluslararası bir tırmanma yarışı ve ralli otomobillerinden kamyonlara ve motosikletlere kadar bir çok araç bu etkinlikte yer alabiliyor. 

Pikes Peak dağları – Colorado – A.B.D
Ancak hem katılan araçlar hem de Pikes Peak ne kadar renkli görüntülere sahip olsa da gerek virajları gerekse de çok yüksek ve kırıcı arazisi nedeniyle oldukça da tehlikeli ve kazaları ile ünlü olmuş bir yarış etkinliği olarak öne çıkıyor. 20 km uzunluğa sahip olan parkurda 156 tane viraj bulunuyor.

Diğer taraftan bu kazanın ne sebeple olduğu konusunda ise çeşitli tahminler bulunuyor ve biz de bunlar üzerinden ihtimalleri analiz edeceğiz. Bu ihtimallerden birisinin motor kaynaklı diğerinin ise sürücü kaynaklı olduğunu üzerinde duracağız.

  • Motor kaynaklı
Aşağıdaki videoda yarışın tamamı izlenirse gaza yüklenildiği zaman 2:15 dakikadan itibaren motor kaputunun hava yarığından beyaz duman çıktığı görülebilir. Bu duman artarak  4:59 dakikaya kadar devam ediyor ve bu zamandan sonra dumana bir de alev ekleniyor. Özellikle viraj dönüşlerinde düşük hız ve devirde vites düşürülüp gaza basınca karşılaşılan bu durum büyük bir ihtimalle turbonun yağ kaçırmasından kaynaklanıyor. Yağın egzoz manifolduna veya benzeri çok sıcak bir parçaya damlaması nedeniyle de yanma meydana geliyor ve duman çıkıyor. Ayrıca kaçağın büyümesi sonucu alev artarak görünür hale geliyor. Kaçağın sonucu olarak da turbo olması gerektiği gibi çalışmıyor ve güç kaybı meydana geliyor. 
Ayrıca 6:20 dakikadan itibaren motor yüksek devirlerde sürekli devir kesiciye giriyor. Bunun sebebi sürücü büyük ihtimalle motorda güç kaybı yaşadığı ve yokuşlar da dikleştiği için aracı iyice zorlamaya başlıyor. Zaten sonlara doğru aracın zorlandığı ve sürücünün de bu nedenle sorun yaşadığı sürüşün bozulmasından anlaşılıyor.
Bu dumana ve alevlere neden olan yağ kaçağının motor performansını düşürmesi dışında sürüşe bir diğer olumsuz etkisi lastiklere yağ sıçratmasından kaynaklanmış olabilir. Lastik çevresinde ne tip bir koruma veya muhafaza olduğunu bilemiyoruz ancak kazanın olmasından hemen önce kaçak iyice artmış ve bir şekilde aracın lastiklerine yağ sıçramış ve ön tekerlekleri kaydırmış olabilir. Bunun sonucu olarak da sürücü direksiyonu çevirmesine rağmen önden kayma yaşayarak uçuruma yuvarlanmış olabilir.

  • Sürücü kaynaklı
Sürücü genel olarak iyi bir yarış çıkarıyor olsa da kazayı yapmadan hemen önceki viraj başlamadan yolun iç kısmında bulunuyor ancak daha sonra bu viraj başlar başlamaz dışa doğru yön değiştiriyor. ve virajın devamında dışta kalmaya devam ediyor. Normalde virajın iç kısmına doğru hareket edip “Apex” yani dönüşün merkez noktası sayılan yeri yakalaması gerekiyordu. Ancak sürücü dışarıda kalmayı tercih etti ve bu nedenle virajın en sert noktasında aracı “Understeer” yani önden kopma yaşadı. Bunun sonucu olarak stabilize yolun da etkisiyle zemine tutunamayarak uçuruma yuvarlandı 
Sürücünün her hangi bir görüş sorunu yaşamamasına ve yanında co-pilot yani yol notlarını okuyan bir yardımcı olmasına rağmen bu şekilde virajı kaçırması ya sürüş notlarında yanlışlık olmasına ya co-pilotun notları yanlış okumasına yada sürücünün bir anlık dalgınlık yaşamasıyla açıklanabilir. 

  • Günün üçüncü şanslısı kim?
Bu felaket kazanın sonunda birçok takla atan araçtan sadece ufak sıyrıklarla kurtulan 2 sürücü “Roll Cage” yani takla kafesi sayesinde ve de şansın yardımıyla hayatlarını kaybetmiyorlar. Ancak bize göre bu kazanın diğer bir şanslısı daha bulunuyor. Kazanın olduğu yere 40-50mt mesafede yolun kenarında duran bu izleyici belki şans eseri belki de bilerek virajın en sert olduğu kısmında durmamış. Kazadan 1-2 saniye farkla kurtulan bu kişi ne kadar şükretse o kadar azdır diye düşünüyoruz.
Daha fazla kaza analizleri için;

Facebook Comments