Yeni Mercedes C Sınıfı Cabrio 1.6 lt motor ile geliyor


Mercedes büyük başarı yakalayan yeni C Sınıfı’nın Cabrio versiyonunu 2016 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Zaten oldukça beğenilen bir tasarıma sahip olan Sedan ve Coupe versiyonlarından sonra hepsinden daha güzel Cabrio versiyonu da böylece seriye eklenmiş oldu. Ayrıca modelin C Sınıfı’nda sunulan ilk Cabrio modeli olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz.


Mercedes’de geçtiğimiz yıl başlayan Matruşka modası tam hızıyla devam ediyor ve yakın zamanda tanıtılan S Sınıfı Cabrio ile yeni tanıtılan C Sınıfı iç tasarımları ve büyüklükleri hariç neredeyse aynı görünüme sahip. Bu yeni tasarım anlayışı sayesinde Mercedes’in alt ve orta sınıf modellerine daha fazla imaj kazandırmaya ve özel kılmaya çalıştığını düşünüyoruz. Sonuç olarak S Sınıfı sorgulanacak bir model değil ve kimse C ile S Sınıfı birbirlerine benziyor diye modeli almamazlık etmeyecektir.


Yeni Mercedes E Sınıfı küçük S mi? Yoksa büyük C mi?

Solda C Sınıfı Cabrio sağda S Sınıfı Cabrio
Aracın dış tasarımında ise Coupe kardeşine göre önemli bir değişiklik bulunmuyor. Üstü açılabilir bir model olması nedeniyle yapılan tasarım değişiklikleri hariç sadece ön tampon altında bulunan detaydaki daha ince yapı göze çarpıyor. Her iki araç da hem şıklığı hem de sportifliği bir arada başarılı bir şekilde sunabiliyor. 
Diğer taraftan C Coupe’de kullanılan motorların tümü Cabrio modelinde de aynen kullanılacak. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta premium sınıfta ilk kez 1.6 motorun bir Cabrio modelinde kullanılacak olması olarak öne çıkıyor. Mercedes kendi tasarımı olan bu motoru yaygın bir şekilde A, B, C, CLA, GLA ve Türkiye’ye özel olarak E Sınıfı’nda kullanıyor. 
Ancak Cabrio’da bulunacak bu motor sadece ülkemize özel değil diğer ülkelerde de satılacak şekilde piyasaya sunuluyor. Yakın zamanda makyajlanan Mercedes’in bir diğer Cabrio modeli 2 kişilik SLC’de de bu motor çeşitli ülkeler için kullanılmaya başlanmış ve bizi şaşırtmıştı.
Modelde kullanılacak diğer motorları ise Mercedes’in açıkladığı aşağıdaki listede görülebilir. Tüm motor seçenekleri ise 9 ileri otomatik şanzıman ile beraber sunulacak. Burada dikkat çeken ayrıntı ise Yeni Mercedes E Sınıfı’nda sunulacak olan yeni 2.0 turbo-dizel motorun şimdilik C Sınıfı Cabrio’da bulunmuyor olması. Onun yerine daha eski 2.1 litrelik motor tercih edilmiş. Ancak bu motorun 2017 yılında yerini yeni tasarlanan 2.0 lt dizel motora bırakacağına inanıyoruz. 
Mercedes’in yeni C sınıfı Cabrio’da yaptığı bu hamlenin özellikle ülkemizde BMW’yi oldukça zora sokacağını düşünüyoruz. BMW 4 Serisi Cabrio’da en düşük motor hacmi şu an için 2.0 litre ve bu da modelin fiyatının vergilerden dolayı oldukça fazla yükselmesine neden oluyor. Yeni C Sınıfı Cabrio 1.6 lt ise bir alt vergi dilimine girmesi sayesinde çok daha uygun bir fiyat etiketine sahip olacaktır. Bunun sonucu olarak BMW’nin bu konuda tedbir alacağını ve ülkemize özel 1.5lt veya 1.6lt motorlu 4 Serisi Cabrio’yu satışa sunacağını düşünüyoruz. Benzer bir hamleyi 4 Serisi Gran Coupe’de zaten daha önce yapmıştı.

Mercedes ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments