Seat Ateca geliyor

VW Grubu markalarından İspanyol Seat’ın SUV/Crossover modelinin fotoğrafları Mart ayında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde görüntülendi. Oldukça heybetli ve güzel bir tasarıma sahip olan model platform ve teknik kardeşi VW Tiguan ile tasarım olarak neredeyse hiçbir ortak nokta barındırmıyor.


Aslında Seat tasarımcıları teknikleri neredeyse aynı olan VW ve Seat modellerinin tasarımlarını ayrı tutmakta oldukça başarılılar. VW Polo-Seat Ibiza ve VW Golf-Seat Leon gibi araçlar da aynı tekniğe sahipken bambaşka tasarımlara sahipler. Seat genellikle Akdeniz tarzı sportif tasarımlar tercih ederken VW daha tutucu ve ciddi tipik Alman tasarım anlayışını tercih ediyor. Bu gelenek Ateca ve yeni Tiguan ikilisinde de aynen devam ediyor. 
Seat Ateca vs VW Tiguan
Oldukça şık bir tasarıma sahip olan modelin tümünde sert ve keskin çizgiler kullanılmış ve bu da onu tasarım olarak sınıfının en iddialı modellerinden birisi haline getirebilir. Teknik olarak da yeni VW Tiguan ile aynı olması ayrı bir avantaj olarak görünüyor. VW markasının bir çok modelde kullandığı ve kullanmayı planladığı MQB platformu Seat Ateca modelinde de karşımıza çıkıyor. 
Aracın kokpiti ise Seat Leon ile neredeyse aynı seçilmiş. Aracın dışındaki sıcak ve sportif görünüme göre oldukça geleneksel kalan bu kokpit tasarımı fonksiyonellik ve kolay kullanımı ile öne çıkıyor. Tek farklılık ise Ateca modelinde vites kolunun arkasında bulunan kontrol düğmeleri gibi görünüyor. Kapı iç tasarımları ise kokpitin aksine çok benzer değil. 
Solda Seat Ateca sağda Seat Leon kokpiti
Önden ve 4 tekerlekten çekiş sistemleri ile sunulacak olan modelde kullanılacak motor ve şanzımanlar ise VW grubu ile aynı olacak. 1.4 TSI (125ps-150ps) ve 1.6 TDI (110ps) motorların yanında 2.0 litre TDI 150ps motorda seçenekler arasında bulunacaktır. Ayrıca VW’in yeni motoru 1.0 litre TSI 110ps güce sahip ünitenin de baz modelde sunulması bekleniyor. Diğer taraftan VW’in yakın bir zamanda 1.4 TSI yerine 1.5 TSI ve 1.6 TDI yerine de 1.5 TDI motorları sunacağı biliniyor. Ancak bu motorların detaylı teknik verileri henüz yayınlanmadı. Yeni 1.5 litre hacmindeki bu motorların da Seat Ateca modelinde sunulacağına kesin bir gözle bakılabilir. Ayrıca 6 ileri manuel ve motora göre değişmek üzere 6 ve 7 ileri DSG şanzımanlar seçenekler içinde bulunacak.

Seat ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Seat Ateca fiyatının ise VW Tiguan’dan yaklaşık %10 daha düşük olması beklenebilir. Sonuçta her iki markanın ürün gamında bulunan modellerin arasında yaklaşık olarak bu miktarda bir fark bulunuyor. Ayrıca Seat modelleri daha ucuz olmalarına rağmen daha fazla donanım sunabiliyor.  Böyle bir fiyat anlayışı devam ederse ki devam etmeli Seat Ateca Fransız, Japon ve Koreli rakiplerini ciddi anlamda zor duruma sokabilir. Modelin 2017 yılı ilk çeyreğinde ülkemizde olması beklenebilir.

Yeni Tiguan Türkiye fiyat analizi

Seat Ateca rakipleri

Facebook Comments