Tampon tampona takip, kasıtlı fren ve sonucu

Bazı kişiler normal zamanlarda çok agresif olmamalarına rağmen trafikte bu davranışlarından çıkarak bambaşka bir ruh haline bürünebiliyorlar. Zaman zaman hepimizin başına gelen bu durum sonucu sonradan pişman olabileceğimiz durumlar ile karşılaşabiliyoruz.  


Videoda 2 tane SUV tipi aracın birbirleri ile olan inatlaşmasının sonucu olarak arkadaki aracın kaza yapmasını izleyeceğiz. Trafik kuralları gereği sol şeritteki araç sollama işi bittiği zaman sağ şeride geçerek arkadan gelen araca yol vermesi gerekir. Ancak öndeki sürücü bunu yapmak yerine ayağını gazdan çekerek yavaşlamayı tercih ediyor. Diğer taraftan arkadan gelen aracın yol hakkı var ancak önündeki aracı da resmen tampon tampona takip ediyor. Bu gidişhattan iki sürücünün kameranın görüş alanına girmeden de bu inatlaşmayı devam ettirdikleri anlaşılıyor.
Bu tip bir takip daha ne kadar devam edecek diye düşünürken öndeki araç kasıtlı bir şekilde sert fren yapıyor ve bunu beklemeyen arkadaki araç panikle fren yapıp direksiyon kırıyor. Bu panik hamlelerinin sonucu olarak da aracı toparlayamıyor ve refüje düşüyor. Neyse ki takla atmıyor veya karşı şeride geçmiyor. Büyük sonuçları olabilecek bir kazayı hafif atlatıyor diyebiliriz.
Bize göre bu kazada her iki sürücünün de hatası bulunuyor. Ancak öndeki sürücünün yaptığı hareketin daha kusurlu olduğunu ve otobanda yüksek hızların ve yoğun trafiğin söz konusu olduğu böyle bir ortamda başka araçların da dahil olduğu çok büyük bir kazaya sebebiyet verebileceğini düşünüyoruz.
Arkadaki sürücü ise her ne sebeple olursa olsun öndeki aracı çok yakın takip ediyor. Bunu yapmakla hem trafiği tehlikeye atıyor hem de öndeki sürücüyü sinirlendiriyor. Yaptığı bu gereksiz ve mantıksız hareket nedeniyle de aracıyla kaza yapıyor. 
Facebook Comments