Makyajlı VW Amarok kokpiti ve V6 motor detayları yayınlandı

Yakın bir zaman makyajlı görünümü yayınlanan VW Amarok’un şimdi de 2 adet kokpit fotoğrafı yayınlandı. Önceki çizimlerden modelin nasıl olacağını büyük bir oranda tahmin edilebiliyordu ve kokpitindeki büyük değişiklik gerçekten de makyajlanan bir model için oldukça dikkat çekiciydi. Gerçek resimlerde ise kokpitin artık heybetli SUV modellerde bulunanlara benzediği görülüyor.

VW Amarok-Nissan Navara-Mitsubishi L200-Toyota Hilux-Ford Ranger-Isuzu -Dmax karşılaştırması için tıklayınız

Kokpitte en dikkat çekici nokta ise yuvarlak havalandırma ızgaraları yerine artık köşeli olanların kullanılıyor olması olarak gösterilebilir. Ayrıca kokpiti boydan boya bölen gri renkli çıtada kalite algısına katkıda bulunuyor. Klima ve havalandırma kumandaları da değişen detaylar arasında ve diğer VW modelleri ile aynı seçilmiş. Bir diğer önemli detay ise önceden kullanılan gri renkli kokpit renginin artık siyaha dönmüş olması ve malzeme kalitesinin de artmış olması olarak anlaşılıyor.

Binek araç yerine pikap alınır mı?

Diğer VW modellerinde de kullanılan akıllı cihazlar ile bağlanabilen, ses tanıma özellikli ve yüksek çözünürlüğe sahip bilgi eğlence ekranı artık Amarok modelinde de bulunacak. Ayrıca üst donanım seçeneklerinde sunulacak olan 14 farklı şekilde ayarlanabilir elektrikli “ergoComfort” koltuklar da lüks SUV modellerde bulunan koltukları andırıyor. Direksiyon, vites bölümü, kol dayama konsolu ve kapı içleri ise herhangi bir değişikliğe uğramayan detaylar arasında bulunuyor. 

Ortada ve sağda makyajlı VW Amarok kokpiti ve koltukları
Mevcut modelde 2.0lt 4 silindir turbo-dizel 140ps ve bi-turbo 180ps güce sahip motorlar kullanılıyordu. Yapılan resmi açıklamada bu motorların hala kullanılıp kullanılmayacağından bahsedilmiyor ancak kimsenin tahmin etmediği 3.0lt V6 silindir turbo-dizel motorun 3 farklı güç ile kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor. 163ps, 204ps ve 224ps olarak 3 farklı güç seçeneği sunan bu motorlar 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzımanlarla tercih edilebilecek. 224ps güce sahip seçenekte maksimum torkun 550nm ve ortalama tüketim değerinin de 7.6lt/100km  olacağı açıklananlar arasında bulunuyor. 3.2lt V6 – 8 ileri otomatik şanzıman ve 4×4 birlikteliğinde ise 0-100km hızlanmanın 7.9sn ve maksimum hızın da 193km/saat olacağı belirtiliyor. Bu değer Amerikan pikap modellerini bir kenarda tutarsak 1 tonluk pikap sınıfı için rekor niteliğinde ve Amarok’a cüssesi ne göre çok iyi bir ataklık sağlıyor diyebiliriz.

4×2 ve 4×4 seçeneklerinin ise hangi motor ve şanzımanlarla kombine edileceği henüz belli değil ancak üst seçeneklerde 4 tekerlekte fren diskler ve servo direksiyon sisteminin sunulacağı belirtiliyor. Ayrıca motor hacminin artması çekme kapasitesini de etkilemiş ve 3.2 ton olan kapasite 3.5 tona kadar yükselmiş.

1.0lt 3 silindirli TSI motor VW Passat’da kullanılır mı?

Bu kadar önemli bir motor değişikliğinden sonra kasadaki makyaj operasyon gerçekten de geri planda kalıyor diyebiliriz ancak tamamen yeniden tasarlanan ön tampon, daha fazla krom içeren ön ızgara ve yeni sunulmaya başlanacak olan 20 inch jant seçenekleri de dikkat çekiyor. Modelin teknik detayları ve daha fazla katalog resimlerinin önümüzdeki haftalarda açıklanacağını tahmin ediyoruz. Eylül ayında ise siparişlerin alınmaya başlanması bekleniyor. Diğer taraftan bu kadar yüksek bir motor seçeneği ile yıllık vergisi oldukça fazla yükselecek olan 4×4 seçeneğinin satışlarında ciddi düşüş beklenebilir. 4×2 seçeneğinin satışlarında ise artış bekliyoruz.

Facebook Comments