Yeni Porsche V8 turbo motor Lamborghini ve Bentley’de de kullanılacak

VW Grubu, farklı gelir grubunda bulunan ve farklı zevklere sahip kişilere hitap edecek çok farklı markalara sahip. VW, Seat ve Skoda gibi markalarla alt ve orta gelir gruplarına yönelik modeller üretiyorken, Audi, Porsche, Lamborghini, Bentley ve Bugatti gibi markalarla da üst ve çok üst gelir grubunda bulunan kişilere yönelik özel modeller üretebiliyor. Ayrıca ürettiği benzer sınıftaki otomobillerde de aynı motor ve şanzımanı yaygın bir şekilde kullanabiliyor. 

VW, Audi, Skoda ve Seat arasında özellikle 1.0 litre – 2.0 litre aralığındaki motorlar sıklıkla ortak olarak kullanılıyor. Ayrıca 2.0lt turbo-benzinli motorun bir türevi Porsche’nin küçük SUV modeli Macan modelinde de kullanılıyor. Skoda Octavia RS, Seat Leon Cupra ve VW Golf GTi modellerinde de farklı güç seçenekleri ile bulunan bu motor kısacası çok üst bir marka olan Porsche’de bile tercih edilebiliyor. Birçok otomobil markası bu tip uygulamaları yaygın bir şekilde yapıyor olsa da her halde bu durum VW Grubu içerisinde çok daha geniş çaplı bir şekilde gerçekleşiyor diyebiliriz. 
Solda Porsche Macan sağda Skoda Octavia RS
Şimdi ise yeni bir gelişme ile bu durum çok daha üst bir seviyeye taşınacak. Porsche’nin yeni geliştirdiği 4.0lt V8 çift-turbo 549ps güce ve 769nm torka sahip olan motor, Lamborghini, Audi ve Bentley modellerinde kullanılacak. Ayrıca bu motor ZF tarafından geliştirilen 8 ileri tork konvertörlü ve 8 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanlar ile kullanılacak. Oldukça güçlü ve teknolojik özelliklere sahip olan bu motor büyük bir ihtimalle Lamborghini’nin Huracan modelinde de kullanılabilir. Ayrıca Huracan ile kardeş diyebileceğimiz Audi R8 modeli de bu motordan mutlaka faydalanacaktır. Zaten mevcut V10 atmosferik motor da Audi tarafından tasarlandı ve hem Huracan hem de R8 modelinde ortak olarak kullanılıyor.
Solda Audi R8 sağda Lamborghini Huracan
Diğer taraftan Porsche’nin yeni tasarladığı motorun bir benzeri zaten Audi’nin mevcut RS6 modelinde kullanılıyor. 4.0lt V8 çift-turboya sahip 560ps güç, 700nm tork üreten Audi motoru ile Porsche’nin yeni motorunun arasında bağ olup olmadığı veya ne tip farklılıklar olduğu açıklanacak bilgiler ile netleşecek. Motor hacminin ve tipinin birbirine bu kadar yakın olması gerçekten de ilginç ancak Porsche tasarımı olduğu özellikle belirtiliyor.

Atmosferik motorlardan vazgeçmeyen Lamborghini bu motoru aslında bir nevi mecburiyet nedeniyle kullanacak gibi görünüyor. Hatırlanacak olursa Ferrari, 2015 yılında tanıttığı 488 GTB modelinde 3.9lt V8 çift turbo motoru kullanmaya başlamıştı. Muhteşem performans verileri ve tepkileri ile çok beğenilen bu model rakibi olduğu atmosferik motorlu Lamborghini Huracan modelini oldukça zora soktu diyebiliriz. Bu nedenle VW Grubu bu motorun daha güçlü bir versiyonunu Huracan modelinde kullanacaktır diye düşünüyoruz. Diğer taraftan Lamborghini yakın bir zamanda SUV modeli Urus’u da tanıtacak. Yeni Porsche motorunun da bu modelde kullanılacağına kesin bir gözle bakılıyor. Ancak V8 turbo ünitenin hem Urus hem de Huracan’da kullanılıp kullanılmayacağı henüz belli değil. Bu karar Lamborghini’nin atmosferik geleneğini ciddi anlamda etkileyebilir.

Ferrari 488GTB
Bir diğer lüks marka Bentley ise yakın zamanda SUV modeli Bentayga’yı tanıtmıştı ve bu modelde de aynı motorun kullanılabileceği belirtiliyor. VW Grubunun Bugatti hariç tüm lüks markalarına yeni motoru temin etmişken Porsche’nin de kendi motorunu kullanacağını tahmin etmek pek de yanlış olmayacaktır. Yeni Panamera ve Cayenne modellerinde de bu motor en üst seçenek olarak yer alacak gibi görünüyor. 
Solda Bentley Bentayga sağda Lamborghini Urus Konsept
Yeni Porsche Panamera tahmini çizim
Anlaşılan o ki küçük hacimli 1.0lt-2.0lt VW motor paylaşımına benzer bir şekilde yüksek hacimli Porsche ve Audi motorlarının da grubun tüm lüks markaları arasındaki paylaşımı artarak devam edecek. Yani kısacası Alman efsanesi Porsche, tasarladığı yeni motoru kendi 4 kapılı modellerinde yaygın bir şekilde kullanacakken bir yandan da İtalyan efsanesi Lamborghini’ye ve İngiliz Bentley’e aynı motoru temin edecek.

Facebook Comments