Tesla Model S ile su altı zorlanırsa ne olur?

A.B.D kökenli elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors, 2006 yılından beri yaptığı atılımlarla tüm dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Piyasaya sürdüğü uzun menzilli elektrikli otomobiller sayesinde bu başarısını satış konusunda da gösteren marka yakın zaman önce en uygun fiyatlı Model 3‘ü tanıttı ve aracın teslimatına daha yaklaşık 2 yıl olmasına rağmen on binlerce ön sipariş alarak önemli bir rekora da imza attı.

Ürün gamında büyük boy sedan tipi Model S, SUV tipi Model X ve 2 kişilik cabrio Roadster 3.0 olmak üzere şu anda 3 adet model bulunan markanın özellikle sedan Model S tipi sadece A.B.D’de değil tüm dünyada büyük ilgi çekti. Bu ülkelerden birisi olan Kazakistan’da ise aracın başına oldukça ilginç bir olay geldi ve bu durum bir aracın önemli bir gerçek testten geçmesini sağladı.
Kazakistan’ın Almatı şehrinde gerçekleşen şiddetli yağışlar sonrası ciddi bir sel felaketi gerçekleşti ve bunun sonucu olarak da bir çok alt geçit su ile doldu. Bu durum trafikte ciddi aksamalara neden oldu ancak akıllı! bir Tesla Model S sürücüsü aracını su ile dolan alt geçide sürme cesaretini gösterdi. 

Ön cama kadar yükselen su seviyesinden hiçbir şekilde korkmayan sürücü başarılı bir şekilde geçişini tamamladı ve görüldüğü kadarıyla da araçta herhangi bir hasar gerçekleşmedi. Böyle bir durumda elektrikli bir araç değil de içten yanmalı motora sahip bir araç olsaydı su seviyesi altında kalan hava filtresinden emilen su nedeniyle motor ciddi hasar görüp kullanılmaz hale gelebilirdi. 
Diğer taraftan elektrik ve suyun yan yana geldiği zaman neler olduğunu hepimizi iyi biliriz. Bünyesinde pilleri bulunan ve oldukça yüksek güç ve tork üreten elektrikli motor sistemine sahip Tesla’dan bir kaçak olması durumunda girdiği su birikintisinde küvete atılmış kurutma makinası etkisi yaratabileceği de akıllara gelmiştir. Ancak aracın kendine ve diğer araçlara zarar vermeden su içerisinden geçmiş olması ne kadar iyi yalıtıldığını da açıkça gösteriyor. 
İzlediğiniz video Tesla’nın kurucusu mucit ve iş adamı Elon Musk’a Twitter’dan bildirildi. Daha önceden böyle bir durum karşısında ne olacağı marka tarafından belirtilmemiş olsa da dahi iş adamı gururla “Aracın böyle bir durumda kısa bir süre su almayacağını ancak yine de kesinlikle tavsiye etmediklerini esprili bir mesaj ile cevapladı.
Bu arada bu kadar derin bir sudan geçmeye cesaret eden cesur sürücü için Tesla’nın Paskalya Bayramı’nda kullanıcılara yaptığı şaka akıllara geldi. Bu şakada ünlü sinema filmi 007 James Bond’un 1977 yılında çevrilen “The Spy Who Loved Me” bölümünde kullanılan “Wet Nellie” takma isimli Lotus Esprit marka denizaltı aracı yer alıyordu. Bu arada bu ilginç modelin 2013 yılında Elan Musk tarafından 100.000 Dolara satın alındığını da belirtmekte fayda görüyoruz. 
Tesla Paskalya şakası 
1977 yılında çevrilen “The Spy Who Loved Me” bölümünde kullanılan “Wet Nellie” takma isimli Lotus Esprit 
Facebook Comments