Yeni Renault Fluence (Megane Sedan) nasıl olacak?

Renault’un ülkemizde en çok satılan modellerinden birisi olan Renault Fluence 2009 yılından beri üretiliyor ve sonbahar aylarında yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı’nda yenisi tanıtılacak. 2017 yılı başında ise satışının başlaması planlanıyor. (Kapak resmi gerçek model değildir, Photoshop ile temsili olarak canlandırılmıştır)Yeni Renault Megane Sedan tanıtıldı, detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayınız

Ülkemizde ağırlıklı olarak resmi kurumlar, özel şirketler, araç kiralama firmaları ve çocuklu aileler tarafından tercih edilen Fluence modeli 1997-2003 yılları ve 2003-2009 yılları arasında 2 farklı jenerasyon ile Megane Hatchback adıyla satılmıştı. Ancak 2009 yılında tanıtılan yeni model farklı bir yüze ve daha farklı bir gövde tasarımına sahipti ve bu nedenle de ismi de farklı seçilmişti.
Renault Fluence-Hyundai Elantra-Opel Astra Sedan-Skoda Octavia-Toyota Corolla kaşrılaştırması

Diğer taraftan yeni sızan resmi katalog görüntüleri, yeni çıkacak modelin Megane Sedan olarak adlandırılma ihtimalini güçlendiriyor. Aracın ön görünümü yeni Renault Megane HB modeli ile aynı tasarıma sahip ancak tampon tasarımında küçük bir değişiklik bulunuyor. Ayrıca arka stop gurubu da oldukça benzer ve farklılıklar olsa da ilk bakışta ayırt etmek oldukça zor görünüyor. Bu da modelin artık Fluence değil de Megane Sedan olarak adlandırılabileceği anlamına gelebilir diye düşünüyoruz. 
Solda Renault Megane HB – Sağda Renault Megane Sedan
Görünüm olarak Renault Megane ile hemen hemen aynı olan modelin boyutları ise yerini alacağı Fluence modeline göre daha büyük. Boyu 9cm, eni 4cm büyüyen modelin iz açıklığı ise 8cm uzamış. Bu da zaten geniş bir yaşam alanı sunan aracın özellikle arka kısımda daha da rahat bir diz mesafesi sunacağı anlamına gelebilir. Diğer taraftan yükseklikteki 3.2cm azalma baş mesafesini bir miktar etkileyebilir diye düşünüyoruz. 
Üstte yeni Renault Fluence veya Megane Sedan – Altta Renault Fluence
Aracın yandan görünümü ise abisi Renault Talisman modeline oldukça benziyor. Sadece arka kapının C sütunu ile birleşme noktasında bir tasarım farkı bulunuyor ancak çizim olan resimde var olup olmadığı belli olmayan bir C sütunu uzantısı da kendini gösteriyor. Eğer bu çizgi de o şekilde yer alır ise Megane Sedan modeli için rahat bir şekilde küçük Talisman demek mümkün olabilir. 
Üstte Renault talisman altta yeni Megane HB
Aracın kokpitin ise Megane HB ile birebir aynı olması rahatlıkla beklenebilir. Zaten yeni tanıtılan Megane, Talisman, Espace ve Scenic modellerinin kokpitleri hemen hemen aynı. Kullanılacak motorların ise yine değişiklik olmayacaktır. 1.2lt turbo-benzinli 130ps giriş seviyesi motor olabilecekken 1.6 turbo dizel 130ps motor en üst seviye olarak karşımıza çıkabilir. 1.5lt turbo-dizel motor ise şüphesiz en çok satış yapan motor seçeneği olacaktır. Yeni Renault Megane veya yeni Fluence modelinin sonbahar aylarında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılmasının ardından 2017 başı itibariyle Megane HB modeline göre %6-7 daha pahalı fiyatlar ile satılmasını bekliyoruz. 
Yeni Renault Megane HB Kokpit

Facebook Comments