Mercedes’in elektrikli kamyonu deneniyor

İçten yanmalı motorların geleceğinin pek de parlak olmadığı üreticilerin elektrikli araçlara ciddi önem vermesinden ve tüketicilerin de bu araçlara büyük ilgi göstermesinden artık rahat bir şekilde anlaşılıyor. Tüketim açısından fosil yakıtların aksine çok daha düşük maliyete sahip olmaları,emisyonun sıfır olması, sessiz olmaları ve en önemlisi de tork değerlerinin yüksek olması elektrik motorunu geleceğin motorları içerisinde neredeyse alternatifsiz bırakıyor.

Her ne kadar bu motorlar şimdilik ağırlıklı olarak otomobillerde kullanılıyor olsa da yüksek yakıt tüketimi değerlerine sahip olan kamyonlar da bu tip motorlar ile test edilmeye başlandı. Mercedes’in %90’a yakın ortaklığının bulunduğu Mitsubishi Fuso firması ise Canter E-Cell modelini daha önce tanıtmıştı ve araç başarılı bir şekilde halen kullanılıyor (150ps güç, 650nm tork). Daimler (Mercedes) grubu içerinde böyle bir aracın bulunması ise kamyon konusunda büyük bir tecrübesi bulunan Mercedes’i elektrikli kamyon üretmeye teşvik etti. 
Mitsubishi Fuso Canter E-Cell
Geleceğin elektrikli araçlarda olduğunu iyi bilen Mercedes ise bu doğrultuda Urban eTruck adındaki tam elektrikli prototip modelini resmi olarak tanıttı. İçten yanmalı motor ve şanzımanın yerini alan bir çift elektrikli motor arkada bulunan çekiş tekerleklerine ayrı ayrı bağlı ve her bir elektrikli motor tek bir tekeri döndürüyor. Bir elektrikli motorunun gücü ise 170s ve toplam güç de 340ps olarak açıklanıyor. Diğer taraftan ağır vasıtalarda güçten daha çok tork önemlidir ve her iki elektrikli motorun toplamda ürettiği toplam tork ise 1000nm olmasıyla dikkat çekiyor. Üretilen yüksek güç ve tork sayesinde de aracın taşıma kapasitesi dizel motora sahip modelden çok farklı değil ve 26 ton olarak açıklanıyor. 
Elektrikli motorları besleyen piller ise 212kwh kapasitesine sahip ve aracın menzilinin 200km olmasını sağlıyor. Aracın arka kısmına yayılmış olan piller sayesinde hem ağırlık güzel bir şekilde dağıtılabilmiş hem de aracın ağırlık merkezi daha aşağıya çekilebilmiş. Bu durum mutlaka yol tutuşa olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Ayrıca modüler bir yapıya sahip olması sayesinde piller azaltılıp arttırılabiliyor. Bu sayede de menzil günlük kullanıma göre ayarlanabiliyor. Kamyonun üretim modelinde bu menzilin 300-350km’yi bulabileceği ve bu sayede özellikle şehir içinde ve kısa şehirler arası mesafelerde kolaylık sağlayacağı tahmin ediliyor. Pillerin tam olarak dolmasının ise 2 ile 3 saat arasında olacağı tahmin ediliyor.
Mercedes ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Elektrikli Mitsubishi Fuso Canter tecrübesi ile hareket eden markanın ilk elektrikli kamyonu büyük ihtimalle 2018 yılında yollarda olabilir. Özellikle şehir içi taşımacılığında düşük tüketim fiyatı, sessizliği ve çevreciliği sayesinde ülkemizde resmi ve özel kurumlar tarafından sevilerek kullanılacağını düşünüyoruz. 

Facebook Comments