Skoda Kodiaq başarılı olur mu?

Skoda geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda VisionS’in çizimlerini resmi olarak yayınlamıştı. Bu araç iri yapısıyla dikkat çekiyordu ve görünüm olarak da markanın amiral gemisi Superb modeline oldukça benziyordu. 7 kişilik bir araç olacak modelin artık tanıtım zamanı yaklaşan modelin hafif kamuflajlı fotoğrafları yayınlanıyor hatta Auto Bild gibi büyük Alman dergileri de aracı test ediyorlar. Skoda Kodiak modelinin boyutlarının ise 4.70mt uzunluğunda, 1.91mt genişliğinde ve 1.68mt yüksekliğinde olması bekleniyor. Bu ölçüler doğrultusunda modelin Nissan X-Trail’in de bulunduğu sınıfta yer alacağı da kesin. 

Solda konsept, ortada resmi üretim çizimi, sağda kamuflajlı Skoda Kodiak üretim modeli

Skoda Kodiaq modelinde 3 adet TSI yani turbo-benzinli ve 2 adet de turbo-dizel motorun sunulacağı açıklandı ve VW’in 2.0lt TSI 180ps ve 2.0lt TDI 150ps motorun kullanılacağına kesin bir gözle bakılıyor. Diğer taraftan VW Grubu’nda yaşanan diğer bir gelişme yeni 1.5 lt TSI ve 1.5 lt TDI motorların Avrupa’da satılacak modellerde de sunulacak olması. 1.5lt TDI motor daha önceden Asya pazarında satılıyordu ve Avrupa’da tüm araçlarda kullanılmaya başlanacak. Ayrıca 1.4 litre TSI motor da artık 1.5 litre olarak sunulacak. Bu iki motorun VW Grubu modellerinde en fazla kullanılacak motorlar olacağı da oldukça açık bir şekilde görülebilir. Ayrıca VW Tiguan, Seat Ateca ve Skoda Kodiaq modellerinde de bu motorlar DSG şanzımanlarla oldukça iyi uyum sağlayacaktır. 

Bu gelişmeleri yan yana getirecek olursak VW Grubu’nun Audi Q5 hariç bu sınıfta aracı bulunmuyordu.  Bu sınıfta BMW X3, Mercedes GLC, Hyundai Santa Fe, Nissan X-Trail ve Honda CR-V modeli başarılı satışlar yapıyor. Renault ise Kadjar’ın üstünde yer alacak Koleos modelini yakın bir zaman önce tanıttı. Skoda Kodiaq modelinin Renault Koleos ile benzer fiyata ve Japon rakiplerinde ucuz bir fiyata satılması şansını oldukça arttıracaktır. Skoda Superb modelinin başarısı dikkate alınacak olursa Kodiaq’ın da hem kalitesi hem de uygun fiyatı ile öne çıkan ve sınıfının önemli modellerinden birisi olacağını düşünüyoruz.

Skoda Kodiaq fiyatının ise Skoda Superb modelinden %10 civarında daha pahalı olmasını bekliyoruz. Bu da benzer donanıma sahip VW Passat ile aynı fiyata sahip olabileceği anlamına geliyor. 2016 Eylül ayında yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı sonrası satışına başlanacak olan aracın 2016 son çeyreğinde veya 2017 başında ülkemize gelmesi beklenebilir. 

Skoda Kodiaq kokpit

Facebook Comments