Yeni – Eski Porsche Panamera Karşılaştırması

Yeni Porsche Panamera tanıtıldı ve daha önce eleştirilen kambur arka tasarımdan artık eser yok diyebiliriz. Bu hali ile markanın diğer modelleri ile gerek ön gerekse de arka tasarım olarak oldukça benzeyen Panamera artık çok daha sportif bir model olarak karşımıza çıktı. Bu doğrultuda boyut ve görsel karşılaştırmada değişimin ne kadar olduğunu göreceğiz. 

Porsche ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız 

Kullanılacak Motorlar

Panamera’da şimdilik 3 farklı oldukça güçlü motor seçenekleri tanıtıldı. İkisi benzin biri dizel olan motorların üçü de tamamen yeni motorlar ve bir başka modelde daha kullanılmadı. Şimdilik giriş seviyesi olan Panamera 4S modelinde kullanılacak motor 2.9lt V6 bi-turbo benzin 440ps güce 550nm torka sahip. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 4.4 saniyede (4.2sn – Sport Chrono Paket) tamamlayan model maksimum 289km/saat hıza çıkabiliyor ve ortalama yakın tüketimi de 100km’de 8.1lt olarak açıklanıyor.

Yeni Porsche Panamera resimleri ve detayları için tıklayınız

Serinin en üstünde yer alan Panamera Turbo modelinde ise yine tamamen yeniden tasarlanan 4.0lt V8 bi-turbo benzin 550ps güce 770nm torka sahip motor kullanılacak. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 3.8 saniyede (3.6 saniye- Sport Chrono Paket) tamamlayan model maksimum 306km/saat hıza çıkabiliyor ve ortalama yakın tüketimi de 100km’de 9.3lt olarak açıklanıyor. Bu veriler eşliğinde Panamera Turbo modelinin şu anda satışta olan tüm modeller arasında en hızlı Sedan model olduğu belirtiliyor ve bunu da kanıtlamak için Nürburgring pistinde elde edilen 7:38 zamanı da örnek gösteriliyor.

Yeni Porsche V8 motoru Lamborghini ve Bentley’de de kullanılacak haberi için tıklayınız

Modelde tanıtılan tek dizel motor ise diğer iki motora sahip model gibi oldukça hızlı. Panamera 4S Diesel olarak adlandırılan bu modelde 4.0lt V8 bi-turbo dizel 422ps güce ve 850nm torka sahip. Bu motor ile 0-100km hızlanmasını 4.5 saniyede (4.3 saniye- Sport Chrono Paket) tamamlayan model maksimum 285km/saat hıza çıkabiliyor ve ortalama yakın tüketimi de 100km’de 6.7lt olarak açıklanıyor. Bu veriler eşliğinde modelin dizel motora sahip seri üretim en hızlı model olduğu belirtiliyor.

Makyajlı Porsche 911 için tıklayınız

Boyut Karşılaştırması
Yeni Porsche Panamera bir önceki modele göre az bir miktar daha büyük ancak aşağıdaki karşılaştırmalı resimlere dikkat edilecek olursa eski model hem daha kaba hem daha büyük görünüyor. Bu kaba ve kambur görünüm oldukça fazla eleştiriliyordu ve boyutlarda büyümeye rağmen bunun giderilmiş olması bize göre büyük bir başarı. Her ölçüde az bir miktar büyüme olmasına rağmen dingil aralığı 30mm kadar artmış ve bu da arka diz mesafesinde ciddi bir artış olma ihtimalini beraberinde getiriyor. 

Yeni – eski Porsche Panamera ölçü karşılaştırması
Görsel Karşılaştırma

Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
  
Üstte yeni 2017 Porsche Panamera
Facebook Comments