Skoda Kodiaq iç görünümü tanıtıldı

Uzun bir zamandır test edilen ve yakın bir zaman önce neredeyse kamuflajsız olarak görüntülenen Skoda Kodiaq’ın 1 Eylül’de yapılacak olan tanıtımının hemen öncesinde kokpit görüntüleri ve yaşam alanı  resmi olarak tanıtıldı. 


Skoda Kodiaq ve Seat Ateca modelleri dengeleri nasıl değiştirir?

Solda konsept, ortada resmi üretim çizimi, sağda kamuflajlı Skoda Kodiak üretim modeli

VW Grubu’nun az tuşa sahip yeni sisteminin aksine bilgi eğlence sisteminde oldukça fazla tuş bulunuyor ancak sol ve sağ aşağıdaki döner tuşlar hariç tümü dokunmatik olarak tasarlanmış. Ekran büyüklüğü belli değil ancak mevcut sistemlere göre büyük görüntüsü ile dikkat çekiyor. Ayrıca parlak siyah yapının gerek bilgi-eğlence sisteminde gerekse de havalandırma kontrol kumandalarına hakim olması genel görünümün oldukça güzel olmasını sağlıyor.

VW’in yeni bilgi-eğlence sistemi neler getirecek?

Aracın arka kısmına geçildiğinde ise oldukça geniş bir 2.koltuk sırası ve çok geniş bagaj hacmi dikkat çekiyor. Ayrıca bagajın zemininde gizlenen 3.koltuk sırası açıldığı zaman yetişkinler için olmasa da küçük boyutta insanlar ve çocuklar için yeterli bir oturma alanı ortaya çıkıyor. Bu değişkenlik özellikleri ve geniş yaşam alanı sayesinde Skoda Kodiaq orta boy SUV piyasasını ciddi anlamda sallayacak gibi görünüyor. Şimdilik fotoğraflardan yorum yapıyor olsak da sınıfının en geniş yaşam alanına sahip olan aracı Kodiaq olabilir.

Skoda Kodiaq ile ilgili elde olan diğer tüm bilgiler

Skoda Kodiaq modelinde 3 adet TSI yani turbo-benzinli ve 2 adet de turbo-dizel motorun sunulacağı açıklandı ve VW’in 2.0lt TSI 180ps ve 2.0lt TDI 150ps motorun kullanılacağına kesin bir gözle bakılıyor. Diğer taraftan VW Grubu’nda yaşanan diğer bir gelişme yeni 1.5 lt TSI ve 1.5 lt TDI motorların Avrupa’da satılacak modellerde de sunulacak olması. 1.5lt TDI motor daha önceden Asya pazarında satılıyordu ve Avrupa’da tüm araçlarda kullanılmaya başlanacak. Ayrıca 1.4 litre TSI motor da artık 1.5 litre olarak sunulacak. Bu iki motorun VW Grubu modellerinde en fazla kullanılacak motorlar olacağı da oldukça açık bir şekilde görülebilir. Ayrıca VW Tiguan, Seat Ateca ve Skoda Kodiaq modellerinde de bu motorlar DSG şanzımanlarla oldukça iyi uyum sağlayacaktır. 

Bu gelişmeleri yan yana getirecek olursak VW Grubu’nun Audi Q5 hariç bu sınıfta aracı bulunmuyordu.  Bu sınıfta BMW X3, Mercedes GLC, Hyundai Santa Fe, Nissan X-Trail ve Honda CR-V modeli başarılı satışlar yapıyor. Renault ise Kadjar’ın üstünde yer alacak Koleos modelini yakın bir zaman önce tanıttı. Skoda Kodiaq modelinin Renault Koleos ile benzer fiyata ve Japon rakiplerinde ucuz bir fiyata satılması şansını oldukça arttıracaktır. Skoda Superb modelinin başarısı dikkate alınacak olursa Kodiaq’ın da hem kalitesi hem de uygun fiyatı ile öne çıkan ve sınıfının önemli modellerinden birisi olacağını düşünüyoruz.

Skoda Kodiaq fiyatının ise Skoda Superb modelinden %10 civarında daha pahalı olmasını bekliyoruz. Bu da benzer donanıma sahip VW Passat ile aynı fiyata sahip olabileceği anlamına geliyor. 2016 Eylül ayında yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı sonrası satışına başlanacak olan aracın 2016 son çeyreğinde veya 2017 başında ülkemize gelmesi beklenebilir.

Seat Ateca fiyatı Türkiye’de ne kadar olabilir?.

Skoda Kodiaq Türkiye fiyat analizi için tıklayınız

Facebook Comments