2018 BMW G20 3 Serisi nasıl olabilir?

BMW’nin dünya çapında satış rakamları en  yüksek olan modeli 3 Serisi geçtiğimiz yıl makyajlanmıştı. Aslında bir modelin makyajlanması, satışlarında azalmaya, rakiplerinin yenilendiğine ve artık modelin yaşlandığına işarettir. (Kapaktaki görsel temsili photoshop çizimidir)

BMW’de bu nedenlerle F30 3 Serisi’ni 2015 yılında makyajlamıştı. Ancak Mercedes C Sınıfı’nın başarılı bir şekilde yenilenmesi, yeni Audi A4‘ün tasarım olarak çok fazla değişmese de tekniğinin ciddi şekilde yenilenmesi ile 3 Serisi popülerliğini kaybetme ile karşı karşıya kaldı. Bu nedenle de 2018 yılında tanıtılması beklenen yeni modelini test etmeye başladı. Ayrıca modelin kamuflajının çok da ağır olmadığını belirtmekte fayda var. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde test edilmeye devam eden model en son İskandinav ülkelerinden birinde net bir video çekimi ile görüntülenmişti.

BMW’nin test modelini erken bir zamanda ve az kamuflajlı olarak ortaya çıkarmasını Mercedes ve Audi’den gelen ciddi tehditler karşısında müşterilerini kaybetme korkusu nedeniyle yaptığını düşünüyoruz. Sonuç olarak BMW müşterilerine “Acele etmeyin, yenisini hazırlıyoruz” demek istiyor olabilir.

Kamuflajlı görüntülerden anlaşıldığı kadarıyla yeni 3 Serisi uzun zamandır test edilen yeni BMW 5 Serisi ile oldukça benziyor. 5 Serisi test modelinin de yeni BMW 7 Serisi‘ne oldukça benzediğini belirtmekte fayda var. Anlaşılan o ki BMW’de Audi’nin başlattığı Mercedes’in de uyduğu Matruşka bebek modasına ayak uyduracak gibi görünüyor. Yakın zamanda tanıtılan Mercedes E Sınıfı hem abisi S Sınıfı’na hem de kardeşi C Sınıfı’na oldukça fazla benziyordu. 

Yeni E Sınıfı Küçük S mi, büyük C mi?

Aracın genel görünümünün ise F30 kasaya göre çok fazla değişmesi beklenmiyor. Mevcut kasa gayet beğeniliyor ve BMW’nin E90 kasa konusunda aldığı sert eleştirilerden sonra baştan aşağı yenilenmişti. Tasarımda bir tazeleme olacağı, özellikle böbrek kısmında bulunan hatların biraz yumuşayabileceği ve farların incelebileceği tahmin ediliyor. 2016 yılında tanıtılacak olan yeni 5 Serisi bu konuda daha fazla fikir verecektir. Ancak hala bir şikayet konusu olan arka diz mesafesi yeni kasada çözülecek gibi görünüyor. Test modelinden anlaşıldığı kadarıyla aracın hem boyu hem de genişliği artacak.

BMW’nin birçok yeni modelinde kullanılacak olan CLAR ortak platformu yeni 3 Serisi’nde karşılaşacağımız yeniliklerin başında geliyor. Bu platform  VW, Mercedes ve Volvo’da olduğu gibi hem üretim maliyetlerini düşürüyor hem de üretim sürelerini kısaltabiliyor ve üreticiye büyük esneklik sağlıyor. Bu yıl içerisinde tanıtılacak olan yeni BMW 5 Serisi’nde de kullanılacak olan bu platform alüminyum, karbon-fiber ve güçlendirilmiş çeliğe sahip yapısıyla sağlamlık ve hafifliği bir arada sunabilecek.

Yeni BMW 5 Serisi nasıl olacak?

Yeni 3 Serisinde kullanılacak motorlar hakkında henüz bir bilgi bulunmasa da BMW’nin 1, 2, 3 ve X1 Serileri’nde kullandığı 1.5 litre 3 silindirli dizel ve benzinli motorlarının farklı güçlerle sunulabileceğini söylemek her halde çok sürpriz olmayacaktır. Bu motorlar tamamen markanın bünyesinde tasarlandı ve bu sayede PSA grubundan alınan 1.6 dizel ve benzinli ünitelerin bir süre sonra tamamen yerine geçecekler.

Diğer taraftan marka hybrid sistemlerine özel bir önem veriyor. Mevcut 3 Serisi’nin hybrid versiyonu 330e yakın bir zaman önce tanıtılmıştı. Ayrıca 2, 7 ve X5 serilerinde de hybrid seçenekleri bulunuyor ve her yıl hybrid model gamı genişliyor. Yeni 3 Serisi’nde hybrid seçeneği 1.5 litre motor ile beraber sunulursa ülkemizde ciddi anlamda ilgi görebilir. Ayrıca güçleri artması muhtemel olan 1.5 litre dizel ve benzinli motorlar yeni modelde gerçekleşecek hafiflemenin de etkisiyle oldukça ideal motor seçenekleri olarak karşımıza çıkabilir. Yeni 3 Serisi’nin motor ve kasa detaylarının 2017 yılında ortaya çıkacağı ve büyük ihtimalle 2018 yılında satışa sunulacağı tahmin ediliyor.

BMW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Tahmini Photoshop çizimleri

Yeni BMW 3 Serisi gizli çekimler

Facebook Comments