Bol sataşmalı 9 otomobil reklamı afişi

Dünya çapında rekabetin en fazla olduğu sektörlerden birisi de hiç şüphesiz otomobil sektörü ve bu konuda markalar amansız bir mücadeleye girmiş durumda. Ayrıca özellikle A.B.D’de reklam sektörü çok daha serbest bir yapıya sahip ve bu nedenle de belli kurallar dahilinde oldukça sert ve rekabeti abartan reklamlar ortaya çıkabiliyor. Ülkemizde markaların birbirlerine bu derece takılmasına izin bulunmuyor ve açıkçası biz de bu ilginç reklamlardan uzak kalıyor ve ancak dışarıdan izleyebiliyoruz.Sinema filmlerinde yer almış en popüler 8 otomobil modeli

Biz de bu doğrultuda sert rekabetin kanıtı olan bu reklam afişlerinin en iddialı olanlarını bir araya toplamak istedik. Bu arada Alman Premium markalar Audi, BMW ve Mercedes arasındaki tatlı ve sert rekabet aynen reklamlarda da devam ediyor ve bu da bizim listemize fazlasıyla yansıdı. Ayrıca Subaru, Jaguar ve Volvo da bu markalara olan sataşmalarıyla dikkat çekiyor. Takipçilerimiz bazı video reklamlarını bize hatırlatmak isteyebilirler ancak daha önce reklam afişlerindekine benzer televizyon reklamlarını zaten listelemiştik. Şimdiki listemiz ise sadece afiş ve gazete reklamlarından oluşuyor. TV reklamları listesine de aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

En güzel 9 otomobil reklamı

  • Subaru Impreza motor birinciliği sonrası Audi ve BMW’ye sataşıyor

Subaru’nun geçtiğimiz 10 yıl içerisinde üretmiş olduğu turbo beslemeye sahip boxer motorları oldukça performanslı ve başarılı motorlardır. Bu doğrultuda 2006 yılındaki yarışmada 2.5lt boxer EJ255 motoru 2.0-2.5lt kategorisinde birinciliğe hak kazanmıştı. Diğer taraftan BMW’nin 5.0lt V10 motoru tüm kategorilerin içinde şampiyon olmuştu. Her ne kadar kendi kategorisinde birinci olmuş olsa da tüm dalların şampiyonu BMW’ye neden böyle bir taş atmış çok da anlayamadık. Demek ki bu afişte sadece 2.0lt-2.5lt kategorisi ve bu sınıftaki araçlar düşünülmüş. Bu doğrultuda kullanılan slogan ise; 2006 Uluslararası en iyi motor ödülü sahibinden, güzellik yarışmasını kazandığınız için koca bir aferin Audi ve BMW.

Fabrika çıkışı dev spoilere sahip 10 otomobil modeli

  • 1983 LeMans yarışı sonrası Porsche BMW’yi teselli! etmeye çalışıyor

Afişin en altında birbirini izleyen yılların LeMans yarışları vurgulanarak “Geçen yıl ilk 5’de 5 Porsche, bu yıl ilk 10’da 9 Porsche ve 1 BMW var. O da 9. sırada. Önümüzdeki yıl ne olacak kimse bilemez. Gelişim için her zaman bir yer bulunur.  Porsche’de bile” denilerek markanın bu konuda daha da iyi olacağı vurgulanmak istenmiş ve BMW’nin de elde ettiği derece için “Nobody is perfect” yani Kimse mükemmel değildir denilmiş ve esprili bir şekilde teselli edilmiş.


Porsche destekli 7 otomobil modeli

  • Volvo Audi’nin logo temalı reklamı ile dalga geçiyor
İlk önce Audi reklamı; Joy yani eğlence kelimesinin içindeki “o” harfi Audi amblemi şeklinde yazılıyor ve bir çeşit Eğlenceeee oluyor. Yani Audi R8’in çok eğlenceli olduğu vurgulanmış. Bir altta ise Volvo’nun cevabı geliyor.
Volvo, Audi’nin yaptığına benzer bir şekilde Boring yani “Sıkıcı” kelimesinin “o” harfini Audi amblemine çaktırmadan uygulamış ve “Sıkıcıııı” şeklinde Audi’nin sıkıcı olduğunu vurgulamış. Ardından da Volvo V40 modelini belirterek “Über different” yani müthiş değişik ifadesini kullanmış.
  • Kaçan Jaguar
Basit ama etkili bir reklam olsa da ilk anda serbest bir çalışma olduğundan şüphelendik ancak araştırmamız sonucu gerçek olduğu kanısı ağır bastı. Afişteki BMW 5 Serisi ve Jaguar XJ modelleri E segmentinde bulunuyordu Jaguar’ın heybetli amblemi normalde öne doğru atılmış bir Jaguar figürü olsa da terse döndürülmüş ve BMW’yi görmüş kaçıyor gibi biz izlenim oluşmuş.

  • Jaguar yolları ve rakiplerini yer bitirir
Jaguar’dan Alman premium rakipleri Audi, BMW ve Mercedes’i yiyeceğe benzeten oldukça yaratıcı 3 farklı reklam. 
İlk olarak Audi; altta 550hp gücünde Jaguar F-Type R ve “Devour the Road” yani “Yolları yiyip bitir” ifadesi. Burada Audi logosunu ifade eden birbirine geçmiş 4 tane pretzel yani bir çeşit simit kullanılmış.

Sev yada nefret et 7 otomobil modeli

Şimdi sıra BMW’de; altta 550hp gücünde Jaguar XFR-S ve “Devour the Road” yani “Yolları yiyip bitir” ifadesi. Burada BMW logosunun şeklini ifade eden bölmeli bir tabak ve bölmelerin içinde de BMW’nin logo renklerini vurgulayan yoğurt ve yaban mersini yiyecekleri kullanılmış. Yoğurt içinde de kaşık unutulmamış.

90’lı yılların en unutulmaz 7 sportif otomobil modeli

En son olarak sıra Mercedes’de; altta 550hp gücünde Jaguar XJR ve “Devour the Road” yani “Yolları yiyip bitir” ifadesi. Buradaki yiyeceğimiz bir pizza ve bu pizzanın ortası da düzgün bir şekilde kesilerek Mercedes amblemine benzetilmiş. Pizza küreği de unutulmamış.

Kasası büyük motoru küçük 5 otomobil modeli

  • BMW, Mercedes’in sportif araç çabalarına dokunduruyor
Mercedes kamyonun çektiği araç dorsesinde çeşitli renklerde 7 tane BMW E39 5 Serisi bulunuyor. Bilindiği gibi BMW’nin araçları ile ilgili olarak birçok reklamında üstüne basa basa belirttiği özellik “Driving Pleasure” yani Sürüş zevkidir. İşte tam da burada afişin altında şu yazıyor. “A Mercedes can also bring driving pleasure” yani kamyonu kast ederek” Bir Mercedes de size sürüş zevki getirebilir” diyerek Mercedes’in sürüş zevki konusunda BMW ile yarışamayacağını vurguluyor.
  • BMW’ye senden önce ben vardım diyen Mercedes
Alman BMW markası bulunduğumuz 2016 yılında 1916 yılındaki kuruluşunun 100.yılını kutluyor. Mercedes ise 1886 yılında markanın kurucularından Karl Benz’in tanıttığı ilk içten yanmalı motora sahip aracın 130.yılını yine bulunduğumuz 2016 yılında kutluyor. Yani iki dev Alman markanın gerçek anlamda kuruluş tarihleri arasında 30 yıl bulunuyor. Aradaki 30 yıllık avantajı kullanarak kinayeli bir şekilde ifade etmek isteyen Mercedes ise geçtiğimiz aylarda yayımladığı gazete reklamında “100 yıllık rekabet için teşekkürler; senden önceki 30 yıl aslında biraz sıkıcıydı” diyerek tebrikle karışık olarak BMW’ye büyüklük taslıyor. 
  • Audi ve BMW arasında satranç oyunu gibi geçen reklam afişi savaşı
Oldukça ilginç geçen ve satranç temalı bu reklam afişi savaşını Audi başlatmıştı.
İlk hamle Audi’den geliyor ve diyor ki: Satranç? Hayır teşekkürler, araba kullanmayı tercih ederim (Altta; yeni Audi A4 yazısı)
 BMW’nin cevabı gelmeyince Audi ısrar eder ve der ki; BMW, sıra sende! (Altta; yeni Audi A4 yazısı)

En efsane 5 otomobil oyunu

BMW direkt olarak ismi ile çağrılınca artık dayanamaz ve caddenin karşısındaki billboarddan cevabını V8 motorlu BMW E92 M3 ile sert bir şekilde verir; ” Şah Mat”

Efsane olmuş 9 sportif BMW jantı

Hamle sırası Audi’dedir, marka facebook hayran kitlesini öne sürer ve artık photoshop devrededir. “Kendine dikkat et” (Argo: Kıçını kolla)


Rekorlara doymayan 7 gerçek yer uçağı

BMW hayranları da boş durmaz ve photoshop kullanımı devam eder;  Üzerinde BMW Formula 1 aracı resmi bulunan hava balonu photoshop ile önceki billboard üzerine tutturulur ve der ki” Oyun bitti”. Bu arada Audi hayranları farklı birçok slogan bulmuşlardır. Onlardan birisi de aşağıdaki slogandır. “Senin piyonlarının dengi bizim kralımız değil” diyerek BMW M3’ü küçümser.

Super Sport otomobil motoruna sahip 5 Sedan

En son olarak gerçek bir billboard üstünden Audi cevabı gelir;”Lüks armanı kontrol etme vakti geldi, süresi geçmiş olabilir”. Audi’nin bu son hamlesinden sonra BMW reklamını bir başka yere taşır ve satranç tadında billboard savaşı da burada biter. 
  • Güney Afrika’da yılın otomobili Audi’den dünyada yılın otomobili BMW’ye cevap
2006 yılında BMW’nin E90 3 Serisi modeli dünyada yılın otomobili seçildi ve aynı yıl Güney Afrika’da da Audi A3 yılın otomobili seçildi. BMW bu başarıyı küçük görmüş olacak ki 1.afişte görülen “2006 yılı dünyanın en iyi otomobilinden 2006 yılı Güney Afrika’nın en iyi otomobiline tebrikler” şeklinde bir reklam yayımladı. Bu reklam karşısında Audi’nin karşı tebrik reklamı ise oldukça okkalıydı. Bu reklamda “6 kez arka arkaya Le Mans 24 saat yarışı birincisinden dünyada 2006 yılı en iyi otomobil seçilen BMW’ye tebrikler” şeklinde belirtiliyordu.
  

Facebook Comments