Amerikan V8 motorlarının sonu mu geldi?

0
204
Sadece ülkemizde değil tüm dünyada Amerikan otomobilleri yüksek motor hacmine sahip çok silindirli motorları, homurtulu sesleri, heybetli görünümleri ve kabin içerisinde geniş yaşam alanları ile bilinir. 1900’lü yıllarda başlayan ve 1950’li yıllarda en üst noktasına çıkan ve 2000’li yıllara kadar gelen bu gelenek artık marjinal bir şekilde değişecek gibi görünüyor.


Amerikan V8 mi? Alman V8 mi?

A.B.D için dünyanın şu anda 1 numaralı süper gücü diyebiliriz. Gerek askeri olarak gerekse de ekonomik olarak bu ülkeye ciddi anlamda kafa tutabilen çok fazla ülke bulunmuyor. 320 milyona yaklaşan ve sürekli büyüyen nüfusu ile de enerji ihtiyacı zirvede olan A.B.D hem Orta Doğu petrollerini yönetiyor hem de kendi topraklarında bulunan enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor.

Amerikan otomobilleri Avrupalılaşıyor mu?

Petrol zengini Orta Doğu ülkelerine olan bağımlılığını azaltmaya çalışan ve bu doğrultuda kendi topraklarındaki kaya gazı rezervleri bulan ve çıkarmaya başlayan A.B.D Texas gibi güney eyaletlerinde ve Alaska’da zaten geniş petrol yataklarına da sahip. Ancak elindeki enerjiyi de tasarruflu kullanmasını gerektiğini gayet iyi biliyor. Her şeye rağmen enerji konusunda ise eskisi kadar rahat değil. Fosil yakıtların 60-70 yıla kadar tükenecek olması nedeniyle de enerjinin oldukça fazla tüketildiği A.B.D taşıt sektörü büyük bir değişim göstermeye başladı.

1967 Ford Mustang Shelby GT500 Eleanor ve 7.0 lt V8 355hp motor ve şanzımanı

Geçmişte ise kaynak bolluğu sayesinde Amerikan Halkı büyük hacimli ve bol silindirli motorlara fazlasıyla alışmıştı. Avrupa ve Uzak Doğu’da ise genellikle küçük hacimli ve 4 ve 6 silindirli motorlar tercih ediliyordu. Ancak yukarıda saydığımız nedenler dolayısı ile Amerikan otomobilleri de artık hızlı bir şekilde Avrupa araçlarında bulunan motorlar kullanılmaya başlandı.


Güç/Hacim, Tork/Hacim, Güç/Ağırlık 100 yıl aralığında nasıl değişti?

Amerikan ve Alman otomobil markaları arasında 100 yılı aşkın bir süredir sıkı bağlar ve ortaklıklar bulunuyordu ancak model paylaşımı çok azdı ve hep farklı motorlar kullanılmıştı. Amerikan Ford markası zaten Alman Ford markasının da sahibi, Ayrıca Opel markası da Amerikan GM bünyesi altında faaliyet gösteriyor. Bu o kadar ilginç bir ortaklık ki 2. Dünya Savaşı’nda GM, Amerikan ordusuna Chevrolet marka kamyon üretirken Alman Ordusu’na da Opel markası altında kamyon üretiyordu. Sonuçta 6 yıl süren çok büyük bir savaş bile bu ticari bağı koparamamıştı.

Her ikisi de GM üretimi solda Amerikan ordusu Chevrolet kamyon sağda Alman Ordusu Opel kamyon

Günümüzde ise ham madde azalırken talebin artması ve globalleşme sonucu otomobil sektöründe artık ortak motor ve model üretimi ciddi anlamda arttı. Ayrıca  bu durum büyük hacimli ve çok silindirli atmosferik motorların da üretimini sınırlandırmaya başladı. Bu nedenle aşırı besleme sistemleri yaygınlaşırken motor hacimlerinde ve silindir adetlerinde azalmalar meydana geldi. Bu durum Avrupa ve Uzak Doğu için normal karşılansa da Kuzey Amerika için marjinal bir gelişme oldu.

Atmosferik motorların sonu mu geldi?

Ancak Kuzey Amerika’daki bu değişim oldukça sert bir şekilde gerçekleşecek gibi görünüyor. Çok değil yaklaşık 10 yıl önce A.B.D’de en düşük motor hacmi 2.0 litreydi ve halk bu motora “Tiny” yani cılız ve ufak yakıştırması yapıyordu. Ayrıca bu motor Ford Focus ve Dodge Neon gibi kompakt modellerde bulunuyordu. Şimdi ise A.B.D tam olarak Avrupa’nın rayına girdi ve Ford Focus’dan bir üst sınıfta bulunan Ford Mondeo gibi iri ve ağır bir araçta bile 1.5 litre turbo-benzinli motor kullanılmaya başlandı. Bu durum sadece Ford için de geçerli değil.

Hangi otomobil markası hangi markanın sahibi?

GM Grubu da Alman Opel markasında bulunan küçük hacimli ve turbo motorları hem Chevrolet, hem Buick hem de Cadillac modellerinde yaygın bir şekilde kullanıyor. Bir örnek vermek gerekirse Chevrolet markası 2015 yılında yeni modelini tanıttığı Efsane Camaro modelinde Opel destekli 2.0 litre 4 silindirli turbo-benzinli 265hp güce sahip motoru giriş seviyesinde sunmaya başladı. Bu motor ne kadar başarılı olursa olsun Camaro gibi dev motorları ile bilinen bir modelde komik sayılabilir. Tabii ki Amerikan Halkı için.

2016 Chevrolet Camaro 2.0 turbo

Emisyon skandalı dizel motorların sonunu getirir mi?

Ayrıca gerek Ford gerekse de GM Grubu, A.B.D için otomobillerde kullanımı oldukça sıra dışı olan dizel motorları da sunmaya başladı. FCA yani Fiat-Chrsyler grubu ise bu iki grubu takip eder nitelikte küçük hacimli motorları da seçenekler arasında sunmaya başladı. Ayrıca ülkemizde de üretilen Fiat Doblo gibi araçlar A.B.D’de Dodge RAM markası altında satılmaya başlandı.

2016 yılında satılacak en iyi hybrid sisteme sahip 3 otomobil

Bir diğer ilginç gelişme ise Amerikan otomobil markalarının elektrikli ve hybrid modeller konusunda dünyada neredeyse öncülüğe soyunmuş olmaları. Gerek Ford ve GM grubu gerekse de sadece elektrikli otomobiller üreten Tesla markası bu konuda oldukça iyi modeller çıkardı ve Amerikan Halkı üzerinde ve dünyada büyük ilgi uyandırdı. Görünen o ki Amerikan markaları hem elektrikli hem de hybrid modeller konusunda oldukça kararlılar.

A.B.D’nin elektrikli gururu Tesla Model S

Görünen o ki kısa vadede A.B.D’de satılan özellikle sedan, hatchback ve crossover kasa tipindeki modeller giderek Avrupa modelleri ile bire bir aynı hale gelecek. Pikap ve SUV gibi bu sınıfların yaratıcısı Amerikan modellerinde de değişim başladı fakat şimdilik Avrupa modellerinden farklı bir şekilde gerçekleşiyor ve diğer kasa tiplerine göre daha yumuşak bir geçiş olacak gibi görünüyor. Bu modellerin Avrupalaşması ise orta vadede gerçekleşebilir.

Hangi otomobil markası hangi ülkelerde üretim yapıyor?

Yakın bir zamanda yaşan diğer gelişmeler de atmosferik ve yüksek hacimli V8 motorların geleceğini tehdit ediyor. Bunlardan ilki 8.4lt V10 silindir motor barındıran Dodge Viper’ın artık üretilmeyecek olması. Bu bile başlı başına bir felaket denilebilir. Ayrıca GM önümüzdeki yıllar piyasaya sunacağı Corvette modellerinde 6.2lt atmosferik V8 motor yerine kullanmak üzere 4.0lt çift-turbo V8 motorun patent başvurusunu gerçekleştirdi. Ayrıca daha sonraları bu motorun yerini de 3.0lt V6 motorun alması ve elektrik motoru ile beraber kullanılması oldukça kuvvetli bir ihtimal. Bu iki önemli gelişme de artık yüksek hacimli efsane V8 atmosferik motorların sonunu işaret ediyor olabilir.


Yeni V8 Bi-Turbo ile atmosferik motorlu Corvette bitiriyor mu?

Sonuç olarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde efsane sekiz silindirli homurtulu Amerikan motorları kaybolabilir. Bu motorların yerine 4 silindirli 2.0 litre – 3.0 litre arasında aşırı beslemeye ve elektrik desteğine sahip Hybrid modeller yaygınlaşabilir. Bu doğrultuda emisyon ve tüketim değerleri de ciddi bir şekilde azalacaktır. Bu süreçte ülkemizin vergi sistemine uygun Amerikan modelleri de artıyor ve artmaya da devam edecektir.