Bebek Ferrari Dino nasıl olabilir?

Otomobillere olan talep tüm dünyada günden güne büyüyor ve bu doğrultuda da üreticiler daha farklı modellerini piyasaya sunuyorlar. Öyle ki hiç umulmadık markalar bile farklı kasa tipindeki araçları ile boy göstermeye başladılar. Jaguar, Porsche, Bentley gibi markalar SUV modellere ağırlık verirken, bir SUV modeli de yakın bir zaman sonra Lamborghini tarafından piyasaya sunulacak. Ferrari’den de böyle bir beklenti olsa da kesinleşmiş bir şey yok ancak markanın bu konuda daha farklı planları bulunuyor.

Porsche’nin Boxter ve Cayman modelleri yakın bir zaman önce 718 ismini aldı ve Cayman ve Bosxter adları da artık bunun bir uzantısı haline getirildi. Boxter’ın 1996 yılında başlayan üretimi bulunduğumuz yıl 20.yılını doldurdu ve satışları da başarılı bir şekilde artarak devam ediyor. Diğer taraftan modelin pazarda çok fazla direkt rakibi de bulunmuyor.  Boxter için; Mercedes SLC, BMW Z4, Audi TT Roadster Lotus Elise, Alfa Romeo 4C Cayman için ise; Audi TT Coupe, BMW M2 ve önümüzdeki yıllarda tanıtılacak olan ve efsane Honda S2000 yerine düşünülen ZSX gibi modeller bulunuyor. Ancak hangi modeli seçersek seçelim bize göre Porsche 718’in kasa tipine ve tarzına şimdilik her açıdan direkt olarak cevap verebilen bir model yok gibi görünüyor.
İşte tam da bu noktada aklımıza Ferrari ve Lamborghini markaları geliyor. Porsche’nin 911 versiyonları için bu markaların çeşitli rakip modelleri  olsa da Porsche 718’e karşı bir rakip her iki markada da bulunmuyor. Bu da açıkçası Porsche’nin meydanı boş bulduğu anlamına gelebilir. Diğer taraftan Ferrari’nin geçmiş dönemlerde “Bebek Ferrari” veya “Halk Ferrari’si” olarak adlandırılan güzel ve başarılı Dino adında bir Ferrari alt markası bulunuyordu ve bu model dönüş için 2018 yılına göz kırpıyor. 

Bebek Ferrari’nin adı neden büyük ihtimalle Dino olacak?

Dino’nun nasıl bir model olacağına geçmeden önce Ferrari alt markasının tarihini kısa bir şekilde geçmeden olmazdı. 1960’lı yıllarda Ferrari’nin kullandığı V12 motorlu otomobilleri Porsche 911’e göre hem çok pahalı hem de daha yüksek performansa sahipti. Kısacası 911 bir alt sınıfta yer alıyordu ve günümüzde 718 modelinin meydanı boş bulduğu gibi 911 modeli de o dönem meydanı boş bulmuştu.

1960 Model Ferrari 250GT V12 motor
911 modeli ile benzer fiyat ve performansta bir model çıkarma arzusunda olan Diğer taraftan Ferrari, V12 modelleri ile ünlenmiş adını daha düşük hacim ve silindir sayısı ile de bozmak istemiyordu. İşte bu nedenle de Dino markası ortaya çıktı. Dino adı ise markanın kurucusu Enzo Ferrari’nin büyük oğlundan geliyordu. Mühendis olan Alfredo Dino Ferrari markanın ilk 6 silindirli motorunu bir ekiple beraber geliştiriyordu ve bu konuda İtalyan otomobil gazetesine bir de makale yazmıştı. Babasının gözünde markanın varisiydi ancak geliştirdiği motoru göremeden 1956 yılında daha 24 yaşındayken bir kas hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.
En solda Dino Ferrari iki yanında babası ve Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari
Oğlunun ölümünden büyük üzüntü duyan Enzo Ferrari uzunca bir süre bunun etkisinden çıkamadı ve çalışmalar da sekteye uğradı. Daha sonra 1968 yılında yani Dino Ferrari’nin ölümünden 12 yıl sonra, üzerinde çalıştığı motor kendi adını taşıyan küçük Ferrari’de yerini alacaktı. 1968 yılında satışa sunulan ortadan motorlu Dino 206 GT modelinde 2.0lt V6 silindir 180ps güce sahip atmosferik-benzin motoru bulunuyordu. Ferrari aynı motor ile Formula 2 yarışlarına katılmak istedi ancak motorun bu yarışta kullanılabilmesi için kurallar gereği yol versiyonu bir araçta en az 500 adet bulunması gerekiyordu. Bu da Fiat Dino modelinin doğmasına neden oldu. Önden motorlu arkadan çekişli model sırf bu nedenle üretilmişti ve Dino ile kardeş model de demek oldukça mümkündü.
İlk Dino modeli 1968 modeli 206 GT

Dino 206 GT modeli 1968-1969 yılları arasında 152 adet, 2.4lt V6 motora sahip 246GT ve GTS 1969-1974 yılları arasında 3569 adet ve çok daha farklı bir tasarıma ve tekniğe ve 3.0lt V8 DOHC motora sahip Dino 308 GT4 1973-1976 yılları arasında üretildi. 1976 yılında Dino markasının üretimi son buldu ve 308GT4 modeli de Ferrari logosu ile satılmaya başlandı. 8 yıla 3 farklı model sığdıran Dino arzu edilen satış rakamlarına ve karlılığa ulaşamayınca da üretimden kaldırıldı.

Solda 1968 Dino 206GT ortada 1969 Dino 246GT sağda Dino 308GT4
Yeni Ferrari Dino nasıl olabilir?
Modelin nasıl olabileceğine dair daha isabetli tahminde bulunabilmek için Dino’nun tarihini kısa ve özet bir şekilde geçtikten sonra şimdi de Ferrari’nin de dahil olduğu Fiat Grubu’nda model ile alakalı olan gelişmelere geçelim.
  •  Tasarım ve boyut

Dino’nun görünümü hakkında birçok farklı serbest tasarım çalışması yapıldı ve büyük bir çoğunluğu da 1968 ve 1969 modellerin kasa tasarım özelliklerine sahipti. Bu çalışmaların en ufak bir bağlayıcılığı olmasa da bize göre de ilk Dino modelinden bazı çarpıcı çizgiler yeni modelde de karşımıza çıkabilir. Ayrıca Ferrari’nin giriş modeli olan California T modeli de bize bazı tasarım fikirleri verebilir. Bu modelin genel görünümünün bir miktar daha küçültülmüşü ve 1968 Dino’dan alınan detaylarla daha yuvarlak hatlara sahip yeni bir Dino karşımıza çıkabilir.

Bu arada en büyük rakibi olan olan Porsche 718 modeli 4379mm uzunluk, 1801mm genişlik ve 1295mm yüksekliğe sahip. En kompakt Ferrari olan California T ise 4570mm uzunluk, 1910mm genişlik ve 1322mm yüksekliğe sahip. Yani Califronia ölçüleri itibariyle 718’in bir sınıf üstünde bulunuyor. Bu doğrultuda California’dan bir miktar küçük ve 718’den de bir miktar büyük, iki modelin tam arasında ölçülere sahip Dino oldukça ideal görünüyor. 
  • Motor ve teknik
Aslında tahminde bulunacağımız maddeler arasında en kolay olanının motor olduğunu düşünüyoruz. Bilindiği gibi Alfa Romeo ve Ferrari, FCA (Fiat-Chrysler) bünyesinde faaliyet gösteriyor ve Alfa Romeo’nun en yenisi Giulia’nın QV modelinde Ferrari F154 kodlu motorun ehlileştirilmiş ve 2 silindir eksik bir versiyonu kullanılıyor. Biz bu motorun saf kan bir Ferrari motoru olduğunu yaptığımız bir analizde kanıtlamıştık. 2.9lt V6 bi-turbo benzin motor 510ps gücünde 600nm torka sahip ve ortadan motorlu olma ihtimali yüksek Dino için biçilmiş kaftan. Ayrıca Ferrari’nin ilk V6 motorunun Dino’da kullanıldığı düşünülürse geçmişe güzel bir atıfta bulunma olacaktır. Gerek kompakt ve küçük yapısı gerekse de mükemmel güç/hacim oranıyla Dino modeline de fazlasıyla yakışacaktır. 
Diğer taraftan 510ps gücündeki motorun Dino’nun en güçlü versiyonunda bulunması daha mantıklı görünüyor. Sebebi ise en büyük rakibi Porsche 718’in 4 silindirli motorlarının en fazla 350ps güç üretiyor olması. Bu da motorun daha ehli bir versiyonu olabileceğini işaret ediyor. Bu nedenle 2.9lt V6 motorun 400ps civarında daha güçsüz bir versiyonu giriş seviyesinde sunulabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca aracın tekniğinde de motoruna benzer bir şekilde ortak parça kullanımları gerçekleşebilir. 
  • Fiyat

Fiyat konusu şu an için tahmin edilmesi en zor parametre olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar yeni Dino’nun Ferrari 458 kasası altında test edildiği düşünülse de üretilip üretilmeyeceği ile ilgili henüz kesin bir açıklama da bulunmuyor. Kasa ile ilgili en ufak bir ipucu yok ve bu da fiyat tahminlerini iyice zorlaştırıyor. Ancak esas rakibin Porsche 718 olduğu düşünülürse fiyatının da bu modeli çok fazla aşmaması şart. Ferrari olmanın getirdiği büyük bir avantaj bulunsa da giriş seviyesi Porsche 911 benzeri bir fiyat Dino’nun başarısını etkileyebilir.

Burada Giulia QV modelinde kullanılan parçaların Dino modelinde de kullanılma ihtimali büyük önem kazanıyor. Ortak parça kullanımı hem Ferrari Dino hem de Alfa Romeo Giulia QV’nin maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem taşıyor. Birçok markanın yaygın bir şekilde uyguladığı bu stratejinin Ferrari ve Alfa Romeo için de gayet mantıklı olduğunu düşünüyoruz. 
Sonuç olarak üretildiği yıllarda değeri çok fazla bilinmeyen ancak günümüzde oldukça değerli bir model haline gelen ismi de kendisi kadar yadigar olan Dino modeli bahsettiğimiz sebeplerden dolayı tekrar dönmeye oldukça yakın görünüyor. Bize göre doğru fiyat politikası ile de Porsche 718’i oldukça zorlayacaktır. Ayrıca bunun sonucu olarak Porsche’nin VW Grunu’ndan kardeşi Lamborghini de durumu dengelemek için bebek bir Lambo ortaya çıkarabilir.

1968 Dino 206GT

1969 Dino 246GT

1973 Dino 308GT4
2018 Ferrari Dino tahmini çizimleri