Volvo sürücüsüz FMX kamyon yeraltında denendi

Volvo Kamyon Departmanı’nın ilginç deneme ve çarpıcı videoları dur durak bilmiyor. Daha önce sürücüsüz bir FMX kamyonu ufak bir çocuğa inşaat sahasında uzaktan kumanda ile kullandıran marka daha sonra 750 ton ağırlığında 40 konteyneri standart bir FH-D16K çekici ile hareket ettirmişti. 

En son olarak ise yine FH modeli bir çekicinin çift kavramalı otomatik şanzımanının ne kadar dayanıklı olduğu göstermek için “Iron Knight” isimli modifiyeli bir FH çekici ile hız rekoru kırmıştı.
Bu oldukça dikkat çekici ve iyi çekilmiş 3 reklam videosu sonrasında şimdi de daha önce yer üstünde denenmiş otonom yani sürücüsüz FMX kamyon 1000mt derinliğinde daracık tünellere sahip Kuzey İsveç’de yer alan bir madende denendi. Bu deneme ile ilk kez bir sürücüsüz kamyon yer altında denenmiş oldu. Aslında video şov amaçlı gibi görünüyor olsa da otonom kamyon sonbahar aylarından itibaren gerçek anlamda madende kullanılmaya başlanacak. Ayrıca 2017 yılında kademeli bir artışla otonom kamyon sayısının 3 adede çıkarılacağı belirtiliyor. 


Bu arada kullanılacak olan sürücüsüz Volvo FMX kamyonların teknik olarak sürücüsü FMX kamyonlardan özellik olarak en ufak bir farkının olmadığını da belirtmekte fayda görüyoruz. Sürücü yerine kullanılan otonom sistem ise radar ve laser bazlı sensörlere sahip. Bu hassas sensörler kamyonun çevresindeki her türlü bilgiyi toplayarak kamyonun hızını ve direksiyonu kontrol ediyor. Etrafta beklenmeyen bir hareket ve durum olduğu zaman ise sistem kamyonu hemen durduruyor ve takip merkezine bir sorun olduğunu bildiriyor. 
Otonom Volvo FMX lazer sensörler
Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde tamamen sürücüsüz ve kabini bile olmayan CASE traktör ile ilgili bir haber yapmıştık. O haberde ön gördüğümüz birçok konu aslında tam da Volvo’nun otonom kamyonu ile birebir örtüşüyor. Öyle görünüyor ki otonom sürüş tahmin ettiğimizden çok daha yakın ve bu sayede insan kaynaklı hatalar artık minimize edilebilecek. Kamyon trafiği akışının daha düzenli olması da birim zamanda taşınan yük miktarını arttırarak iş verimini maksimize edecektir. 
Bu arada ülkemizdeki hafriyat kamyonlarının yüksek hızlarla kullanıldığı ve diğer araçlar ve yayalar için büyük tehlike yarattığı düşünüldüğünde keşke otonom kamyonlar en kısa sürede yaygınlaşsa da suçsuz ve masum insanların kamyonların altında kalarak hayatlarını kaybetmese veya sakat kalmasa diye düşünüyoruz
Bu arada suçun sadece kamyon şoförlerinde olmadığını da belirtmekte fayda var. Aşırı iş yükü ve işverenin baskısı altında kalan sürücüler bu hızı biraz da mecburen yapıyorlar. Ancak iş yapılacak para kazanılacak diye 1 tane bile masum insanın ölmesi veya sakat kalması kabul edilemez. Devletimiz ve polisimiz şu anda bu konuyu çözebilmiş gibi görünmüyor. Hafriyat kamyonlarına kontrol gerçekten de çok yetersiz. Umarız otonom kamyonlar en kısa sürede yaygınlaşır da en azından durum bu şekilde çözülür diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.