Yeni Hyundai i30 tanıtıldı

Hyundai’nin C segmentinde yer alan ve ülkemizde de oldukça sevilen modeli i30 mevcut kasası ile 2011 yılından beri üretiliyor ve yeni modeli de 2016 Eylül sonu yapılacak Paris Otomobil Fuarı öncesinde tanıtıldı. Ancak daha aradan 5 yıl geçmesine rağmen modelin 2017 yılında bayilerde yerini alacak olması oldukça dikkat çekici bir gelişme olarak görünüyor. Genellikle 6-7 yılda bir yapılan yenilik operasyonlarının 5 yılda olması eğer model çok başarısız değilse beklenen bir şey değildir. 

Ancak yakın zamanda i30 ile aynı sınıfta bulunan Opel AstraHonda Civic ve Renault Megane yenilendi, Ford Focus ve Seat Leon makyajlandı, VW Golf  1-2 ay içerisinde makyajlanacak. Yani oldukça ciddi bir mücadelenin olduğu bu sınıfta bulunan birçok araç değişim geçirdi. Bu nedenle Hyundai yöneticileri aracı erkenden baştan aşağı yenileyerek bambaşka bir araç ile rekabeti alt üst etmek istiyor olabilirler. 
Aracın genel görüntüsünün bir önceki modele göre daha evcil ve olgun durduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kullanılan krom çıtalar daha lüks görünmesini de sağlamış. Ön görünüm ise Infiniti Q30 modeline oldukça fazla benziyor.

Solda yeni Hyundai i30
Arka tasarım ise daha kendine özgü bir görüntüye sahip ancak aracın genel dış görüntüsü için sportif görünümün törpülendiğini ve daha sakin bir görünümün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun sportif hatlara sahip i30 modelini oldukça seven kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratma ihtimali de bulunuyor. Bu arada ölçüleri büyüyen model artık daha geniş bir yaşam alanı sunuyor ve bagaj kapasitesi de 395lt olarak açıklanıyor. Koltukların yatırılması ile de bu hacim 1031lt gibi oldukça iyi bir düzeye çıkıyor. Kısacası artık karşımızda bambaşka bir Hyundai i30 bulunuyor.
Solda yeni Hyundai i30
Aracın kokpiti ise aynen dışında olduğu gibi tamamen değişmiş. Yeni moda olan ve tüm markaların birbirleri ile anlaşmalı yapmışcasına uyguladıkları kokpitin ortasında havada gibi duran bilgi eğlence ekranı standart olarak 5inch genişliğinde ancak 8 inch genişliğinde olan ekran opsiyonel olarak alınabiliyor. Büyük ekranda Tom Tom navigasyon, Apple Car Play ve Android Auto standart olarak sunulacak. Ayrıca kablosuz şarj olanağı sunan sistem de opsiyon listesinde bulunuyor. Kokpitin zaten iyi olan plastik kalitesinde ise daha da fazla iyileşme bekleniyor.
Solda yeni Hyundai i30
İlk aşamada kullanılacak motorlar ise; Giriş seviyesinde 1.4lt atmosferik benzin 100ps ve yakın bir zaman önce i20 modelinde de kullanılmaya başlanan 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 120ps motor yeni i30 modelinde de aynen kullanılacak. Benzin motorların en üstünde ise 1.4lt 140ps gücünde motor yer alacak. Ayrıca 1.6lt turbo-dizel motor ise 95ps, 109ps ve133ps gücünde versiyonlara sahip olacak. Tüm modellerde 6 ileri manuel şanzıman standart olarak sunulacakken hem benzin hem de dizel motorların en güçlü versiyonlarında 7 ileri DCT yani çift kavramalı otomatik şanzıman seçenek olarak sunulacak.
Modelin fiyatında önemli bir artış olmasını beklemiyoruz ve büyük bir ihtimalle bugünün fiyatları ile 65.000TL-67.000TL arasında bir başlangıç fiyatına sahip olabilir ve 2017 ilk çeyreğinde Türkiye’de satılmaya başlanabilir diye düşünüyoruz.