Yeni Peugeot 5008 tanıtıldı

Peugeot’nun C segmentinde bulunan MPV modeli 3008 2016 Mayıs ayı sonunda yenilenmiş ve görünümünün değişmesiyle ile artık Crossover olarak anılmaya başlanmıştı. Şimdi ise D Segmenti MPV sınıfında bulunan 5008 modeli yenilendi ve aynı şekilde bu model de bir crossover model olarak karşımıza çıktı.

Aslında bu hamleler oldukça ilginç ve portföyündeki MPV modelleri birer birer Crossover modele dönüştüren Peugeot, Crossover ve SUV sınıfının ne kadar popüler olmaya başladığını bu hamleleri ile aslında bize açık bir şekilde belirtiyor. Normalde yaşanan değişimleri karşılaştırmalı resimlerle gösterirdik ancak değişim o kadar büyük ki sadece tek bir karşılaştırmalı resmi bize yetiyor. Gerisi için yeni 5008 modeline bakmak yeterli çünkü en ufak bir ortak nokta bulunmuyor.
Aracın iç görünümü de aynen dışta olduğu gibi tamamen farklı ve şunu rahatlıkla diyebiliriz ki yeni Peugeot 5008’den daha modern bir kokpite gerçekten de zor rastlanır. Sanki el ile çizim eskizlerinden çıkmış gibi görünen yeni kokpit 20 yıl sonrası için ön görülen kokpitler ile büyük benzerlik taşıyor. Aracın dışı bile içinin bu modern yapısının gölgesinde kalıyor diyebiliriz. 
Bir önceki modele göre 16.5cm uzayan ve 11cm genişleyen yeni 5008 bu sayede tüm yolcular için artık çok daha ferah bir yaşam alanına ve bagaja sahip. 2. koltuk sırası artık 60mm daha geniş bir diz mesafesi sunuyor ve 3. koltuk sırası da model ile tanıtılan yenilikler arasında yer alıyor. 640lt dev bagaj hacmi ise koltukların yatırılmasıyla 1060lt’ye kadar genişliyor. Yani karşımızda gerek yaşam alanı gerekse de bagaj hacmiyle oldukça rahat bir araç duruyor.

Kullanılacak motorlar ise tam da ülkemiz vergi sistemine uygun ve bu aracın satışlarını önemli ölçüde yükseltebilir. Sonuçta artık karşımızda bir MPV değil heybetli bir Crossover model duruyor. Bu da müşteri kitlesinin genişlemesini sağlayacaktır. 1.2lt turbo-benzin 130ps gücünde motor 6 ileri manuel ve otomatik, 1.6lt turbo-dizel 100ps (5 ileri manuel) ve 120ps güce sahip 6 ileri manuel ve otomatik şanzımanlara sahip modellerin her ikisi de büyük ilgi görecektir diye düşünüyoruz. Bu arada tüm modellerde sadece önden çekiş sistemi sunulacak. Her ne kadar normal, kar, çamur ve kum olarak farklı sürüş seçenekleri sunulacakken sürekli 4 çeker sistemi modelde bulunmayacak.
Araçta oldukça geniş bir yelpazeye sahip sürüş ve güvenlik sistemleri standart ve opsiyonel olarak sunulacak. Mesafe uyarı, otomatik fren, şerit uyarı, hız öneri ve hız tabelası tanıma kör nokta uyarı gibi sistemler yarı otonom sürüş özellikleri taşıyor bile diyebiliriz. 
Yeni tanıtılan Skoda Kodiaq ve Renault Koleos ile ölçü ve tarz olarak büyük benzerlikler taşıyan modelin 2017 ilkbahar aylarında ülkemizde olması beklenebilir. Ayrıca Bu iki model ile de benzer fiyatlara sahip olabilir diye düşünüyoruz. Daha önceden yaptığımız Skoda Kodiaq fiyat analizinde başlangıç fiyatı olarak 95.000TL’yi öngörmüştük.