Mercedes EQ Serisi tanıtıldı

Elektrikli taşıtlar ile ilgili olarak artık her gün yeni bir gelişme oluyor ve bu konuda Mercedes markası oldukça son zamanlarda ciddi ataklar yaptı. En son olarak tanıtılan ve seri üretime hazır olan elektrikli kamyon bu teknolojinin artık yaygınlaşmaya başladığını gösteren önemli bir gelişmeydi. Halen devam etmekte olan Paris Otomobil Fuarı’ndan hemen önce tanıtılan bu kamyondan sonra şimdi de daha önemli bir gelişme yaşandı ve marka tamamen elektrikli araçlardan oluşacak olan EQ Serisi’ni ve onun ilk konsept modelini tanıttı. 


Mercedes elektrikli kamyon tanıtıldı

Birçok kişi tarafından bilindiği gibi Mercedes’in bir numaralı rakibi olan BMW, oldukça hızlı davranarak 2014 yılında BMW i serisini tanıtmıştı. Hybrid spor model i8 ve elektrikli Kompakt HB i3 oldukça büyük ilgi görmüş ve satışları da kimsenin ummadığı şekilde iyi gerçekleşmişti. Öyle ki düşük vergi avantajına rağmen yüksek fiyatlarda olmalarına rağmen her iki modeli de Türkiye gibi elektrikli otomobil fakiri bir ülkede bile fazlasıyla görmek mümkün oluyor. Durum ülkemizde bile böyleyken özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş bölgelerde BMW’nin her iki modeli de oldukça seviliyor ve iyi de satış rakamlarına sahipler. 

İşte tam da bu noktada Mercedes’in elektrikli otomobiller konusunda işi biraz ağırdan aldığını düşünüyoruz. BMW 2013 yılında BMW i markasını tanıtmışken Mercedes ancak daha yeni EQ markasını tanıtabildi. Yani her iki markanın arasında 3 yıl bulunuyor. Öyle ki BMW her iki BMW i modelini de yakında makyajlamayı bile düşünüyor. Ayrıca i3 için daha büyük bir pil seçeneği de tanıtıldı ve bu da aracın menzilini ciddi oranda yükseltti. Diğer taraftan her iki markanın Tesla gibi çok korkutucu bir rakibi de bulunuyor. Her ne kadar Tesla ile BMW’nin ürün gamında bulunan modeller birbirleri ile çakışmıyor olsa da Tesla’nın ve BMW’nin bu gidişatı önümüzdeki yıllarda ciddi çarpışmaların yaşanabileceğini gösteriyor. Ayrıca Mercedes’in de devreye girmesi elektrikli otomobil konusunun iyiden iyiye hızlanacağını gösteriyor. 
3 markanın bu konudaki durumunu bir kenara bırakıp Mercedes’in tanıttığı ilk EQ modeline dönecek olursak; Mercedes’in özellikle BMW ile farklı bir kulvarda başlama isteğini yansıttığını düşündüğümüz konsept model markanın D Segmenti Crossover’ı GLC ile tasarım ve büyüklük açısından önemli benzerliklere sahip. Bu tasarım markanın 2017 yılında yenilenecek olan büyük SUV modeli GLE’de de karşımıza çıkacak ve oldukça da modern çizgiler barındırıyor. Ayrıca BMW i serisinde de karşımıza çıkan aracın renginden bağımsız mavi renk ve ışıklar karşımızda elektrikli bir araç olduğunu vurguluyor. 
Gelelim en merak edilen bölüme; Araçta toplam olarak 402ps güç ve 700nm tork üreten ön ve arka aksta bulunan 2 adet elektrikli motor bulunuyor. Bu sayede araç doğal olarak 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olmuş oluyor.  Bu motorlar 70kwh kapasitesine sahip li-ion piller tarafından besleniyor ve bu sayede araç 500km menzile sahip. Oldukça güçlü bir motor sistemine ve uzun bir menzile sahip olan aracın 0-100km/saat hızlanması da 5 saniyenin altında. Görüleceği gibi karşımızda hem az elektrik tüketen hem de spor otomobillere denk performans sunan bir model duruyor. Mercedes, EQ için modüler ve sadece bu seriye özel bir platform tasarlıyor ve bu sayede çok farklı sınıflarda araçlar aynı ancak uzatılabilir platformu kullanabilecek. GLC büyüklüğündeki D Segmenti Crossover modelden sonra ise Tesla Model X’e rakip olacak E Segmenti bir Crosover modeli planlanıyor. 
Konsept modeli tanıtılan EQ Serisi’nin ilk modelinin üretim versiyonunun 2017 yılında tanıtılması bekleniyor. Mercedes yetkililerinin belirttiğine göre aracın fiyatı halen satılmakta olan ve tam donanımlı bir Mercedes GLC ile denk olacak. Bu da tam elektrikli bir araç olmasına rağmen fiyatının aşırı yüksek olmayacağını ifade ediyor olabilir. Ayrıca aynı yetkililerin 2025 yılına kadar 10 farklı elektrikli EQ modelinin satışına başlanmasını planladıklarını da belirtmeden geçemeyelim. 

Facebook Comments