Toyota CH-R hybrid fiyatı ne kadar olabilir? Rakipleri ile durum nedir?

Dün açıklanan hybrid araçlar için ÖTV indirimi haberimiz başta biz dahil birçok kişide heyecan yarattı ancak konu irdelenip daha geniş bir çerçevede incelenince bu indirimin ülkemizde satılan modeller arasında şimdilik sadece Toyota’nın Hybrid modellerini kapsadığı anlaşıldı. Bu doğrultuda daha önceden 1.6lt-2.0lt arasında uygulanan %90 ÖTV oranı, eğer araçta 50kw yani 68ps’i geçen bir elektrikli motor var ise ve motor hacmi de 1.8lt’yi geçmiyorsa artık %45 olarak uygulanacak. Ayrıca elektrik motorun gücü 100kw yani 136ps’i geçiyor içten yanmalı motorun gücü de 2.5lt’yi geçmiyorsa bu oran %145’den %90 oranına düşürüldü. Bu indirimin esas olarak yukarıdaki ilk tanıma uyan Toyota CH-R ve Prius ve ikinci tanıma uyan RAV4 için yapıldığı açık bir şekilde belli oluyor. 


Toyota C-HR fiyatları belli oldu, görmek için tıklayınız


Toyota CH-R İncelemesi için tıklayınız

VW Passat GTE Hybrid fiyatı ne kadar olabilir?

Ancak bu modellerden bize göre sadece ülkemizde üretilen ilk hybrid model olan Toyota CH-R’nin yüksek satış adetlerine çıkma şansı bulunuyor. Biz de bu doğrultuda ilk olarak hybrid modelin fiyatının ne kadar olabileceğini daha önceden yaptığımız 1.2lt turbo-benzin CH-R analizi üzerinden ve hybrid CH-R’nin Hollanda fiyatlarından tespit etmeye çalışacağız. Daha sonra ise tespit ettiğimiz bu fiyatı Sub-Kompakt SUV/Crossover sınıfında bulunan diğer modeller ile karşılaştıracağız.

Toyota CH-R Hybrid fiyat analizi ve rakipler

İlk olarak Toyota CH-R Hybrid’in fiyatını analiz edelim;
Daha önce analizini yaparak fiyat tahmininde bulunduğumuz 1.2lt turbo-benzin motorlu 6 ileri manuel şanzıman Comfort donanım CH-R’nin yaklaşık olarak 75.000TL olabileceğini ön görmüştük. Diğer taraftan bu motor ile donatılmış olan modelin ÖTV değeri %45 ve Hybrid CH-R’nin ÖTV oranı da artık %45 olarak hesaplanacak. Kısacası Hollanda fiyatını aynen aktarabiliriz. Bu doğrultuda hybrid CH-R Hollanda fiyatı bir üst donanım olan Dynamic ile %20 daha pahalı ancak modelde otomatik şanzıman mevcut. %20 değerini daha önceden tespit ettiğimiz 75.000TL fiyatıyla çarparsak karşımıza 90.000TL gibi bir fiyat çıkıyor. Ancak Avrupa ülkelerinde hybrid araçlara özel vergi teşviklerinin olduğunu da belirtmekte fayda görüyoruz. Öyle ki aynı donanıma sahip otomatik şanzımanlı 1.2lt turbo benzin ve hybrid modellerin fiyatları aynı. Ancak ülkemizde 1.2lt motor ile Toyota’ya özel olan ÖTV oranı eşit ve %45 olarak belirlendi. Bu nedenle de fiyat 95.000TL’ye kadar çıkabilir diye düşünüyoruz. Ancak 90.000TL-95.000TL’nin tam ortası olan 92.500TL’de yaklaşık olarak seçilebilir. 
Şimdi Toyota CHR Hybrid’in teknik verilerine göz atalım;
 • Motor: 1.8lt atmosferik benzin (122ps) + elektrik motoru (72ps)
 • Şanzıman: CVT otomatik
 • Toplam çıkış gücü: 122ps 
 • Toplam tork: 142nm@3600d/d
 • 0-100km hızlanma: 11 saniye
 • Maksimum hız: 168km/saat
 • Ağırlık: Yaklaşık 1450kg
 • Tüketim:
  • Ortalama: 3.8lt/100km
  • Otoban: 3.4lt/100km
  • Şehir içi: 4.1lt/100km
Yukarıdaki teknik verilerden modelin dizel modeller kadar düşük tüketim verilerine sahip olduğu açık bir şekilde görülebilir. Performans değerleri ise dizel modellerin gerisinde görünüyor. Ancak hybrid sistemlerin esas olarak dizel araçların tüketim değerlerini hedeflediği düşünülürse bizim de CH-R’ye rakip olarak dizel motor seçeneğine sahip olan modellere bakmamız gerekiyor. 

Bu arada CH-R’nin kesin olarak sub-kompakt sınıfta olup olmadığın kontrol etmek için kendisinin ve rakiplerinin ölçülerine göz atalım;

Toyota CH-R ve rakiplerinin ölçüleri
Yukarıdaki tablodan da anlaşılabileceği gibi CH-R Sub-Kompakt yani B Segmenti bir Crossover modeli. Ancak burada dikkat çeken nokta uzunluk, genişlik ve dingil aralığı ölçüleri ile sınıfının neredeyse en büyük modeli olmasıyla öne çıkıyor. Bize göre bunun en büyük nedeni hybrid güç sistemi alt yapısı düşünülerek tasarlanmış olmasından kaynaklanıyor. Ancak bu ölçüler bize rakiplerinden daha geniş bir iç hacim sunduğunu da işaret ediyor olabilir. 

Şimdi dizel seçeneği sunan rakiplerinin fiyatlarına göz atalım;

Toyota CH-R ve rakiplerinin fiyatları
Yukarıda Toyota CH-R Hybrid’in tahmini fiyatını 92.500TL olarak tespit etmiştik. Bu model tüketim değerleri ile dizel modellere oldukça yakın ve CVT otomatik şanzıman ile satışa sunulacak. Ancak rakiplerinin dizel motora sahip bazı modellerinde otomatik seçeneği varken bazılarında sadece manuel şanzıman seçeneği bulunuyor. Donanımları ise Toyota’da olduğu gibi orta düzeyde seçmeye gayret ettik ancak mutlaka farklıklar olacaktır. 
Bu doğrultuda Toyota CH-R’nin tespit ettiğimiz fiyat üzerinden sınıfının ortalarında yer aldığını söylemek mümkün görünüyor. Honda HR-V bize göre aşırı bir fiyata sahip ve olması gerektiğinden %10 daha pahalı satılıyor ve üstelik manuel şanzıman ile sunuluyor. Mazda CX3’in de bir miktar ucuzlaması gerekir ama en azından bu fiyatı otomatik şanzıman ile sunuyor. Burada sunduğu güç ve yeni makyajlandığı düşünülürse Opel Mokka X dikkat çekici bir model olarak öne çıkıyor. Toyota CH-R’nin tespit ettiğimiz fiyatı ile de aynı fiyata sahip. 

Nissan Juke, Renault Captur ve Peugeot 2008 modelleri daha uygun fiyatlara sahip ancak boyutları Toyota CH-R’den hissedilir miktarda daha küçük. SsangYong Tivoli ise Toyota’ya yakın ölçülerde ancak fiyatı da modele oldukça yakın.
Sonuç
Toyota CH-R Hybrid için tespit ettiğimiz 90.000-95.000TL arası fiyat gerçekleşirse; modelin düşük yakıt tüketimi, dizellere göre daha rafine ve sessiz çalışma karakteri ile Toyota’nın imajı modelin satışını ciddi anlamda hızlandırabilir. Ayrıca CH-R’nin hem sınıfının neredeyse en büyük modeli olması ve ayrıca en yeni tanıtılan üyesi olması onun şansını ciddi oranda arttırıyor diye düşünüyoruz. Model ile ilgili tek sorun ise; dizel motora sahip olan rakiplerinin yüksek tork değerleri ve bu torku düşük devirlerde veriyor olması olarak gösterilebilir. Ancak aracı kullandıktan sonra kesin kararı vermek daha doğru olacaktır diye düşünüyoruz. 

Modelin fiyatları açıklandıktan sonra daha detaylı bir teknik analizi de yapmayı planlıyoruz.

Facebook Comments