Yeni Toyota Supra ve BMW Z5’de durum nedir?

Toyota’nın tüm araçları içerisinde en beğenilen ve popüler olmuş araçlarından birisi de hiç şüphesiz 1993-2002 yılları arasında üretilen 4.jenerasyon Supra modelidir. Bu model gerek iç ve dış tasarımı gerekse de performansı ile bulunduğu dönemin ilerisindeydi ve dev arka spoyleri ile de oldukça ilgi çekiyordu. (Kapak görseli Photoshop çalışmasıdır)

Ancak her nedense modelin üretimi 2002 yılında son buldu ve bu tarihten sonra da yeni bir model tanıtılmadı. Ancak geçtiğimiz yıllarda BMW ve Toyota’nın beraber orta boy bir spor otomobil üreteceği bilgisi geldi ve aracın hayranlarını oldukça da sevindirdi. Hatta Toyota oldukça modern bir tasarıma sahip olan Toyota FT-1 (Future Toyota 1) konseptini Ocak 2014 tarihinde Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı. Modelin genel tasarımı hem çok ilericiydi hem de 2002 yılında üretilen efsane Toyota Supra modelinden izler taşıyordu.
Solda Toyota FT-1 Concept sağda 2002 model Toyota Supra

Diğer taraftan bir süre önce elde edilen bir bilgi FT-1 konseptinin Supra olarak karşımıza çıkacağını müjdeler nitelikteydi. Bu bilgiye göre Toyota, Supra ismini Avrupa ve Amerika için kendi adına tescilledi. Bu gelişme modelin kesin olarak geleceğini söylüyor diyebiliriz. Hangi motora ve nasıl bir teknolojiye sahip olacağı henüz belli değil ancak tasarımını abartı olarak niteleyebileceğimiz FT-1 konseptinden çok daha normal çizgilere sahip olacağını düşünüyoruz. Umarız 2002 yılında üretimi biten modelden de birçok çizgiyi üzerinde barındırır. 

Toyota’nın tescil ofisine yaptığı Supra ismi baçvurusu
Teknik olarak önemli bir bilgi olmasa da BMW ile beraber tasarlanacağı kesin olan yeni Supra modeli konusunda bazı tahminler yürütmekte oldukça mümkün. BMW Z4 modelinin en güncel kasası Aralık 2008 tarihinde tanıtılmıştı ve 2012 yılı sonunda da makyajlanmıştı. Kısacası 2016 aralık ayında model 8.yılına bitiriyor. Bu da yeni Z4 modelinin bulunduğumuz yıl içerisinde tanıtılacağı anlamına geliyor. Buradan çıkarabileceğimiz sonuç ise; Toyota Supra eğer BMW Z4 ile benzer platformu paylaşacaksa bulunduğumuz yıl içerisinde artık yüzünü net bir şekilde gösterebilir diyebiliriz.
Yeni toyota Supra’nın ilk kamuflajlı fotoğrafı
Bu arada BMW’nin Z4 modelinin üretiminin 22 Ağustos 2016 tarihinde sessiz sedasız sonlandığını da belirtmek isteriz. Ayrıca BMW gibi gizli testlerini rahat ve alelade bir şekilde yapan bir markanın hiçbir kamuflajlı Z4 test modeli konusunda ip ucu vermemesi bu modelin artık sonlandığı anlamına da geliyor olabilir. Bu da bizi test edilen daha büyük bir modele yönlendiriyor. 
BMW uzun bir zamandır Z4 modelinden daha büyük bir modeli test ediyor ve bu nedenle de Z5 modelinin ortaya çıkma ihtimali bulunuyor. Bu ihtimal uzun bir zamandır konuşuluyor ve bazı gizli test çekimlerinde Z4’den daha büyük bir araç görüntülenmişti. Supra’nın Z4 modelinden daha büyük bir araç olması ise Z5 modelinin tanıtılmasını güçlendiriyor diyebiliriz. Böyle bir durumda ise yeni Supra modelini 2018 yılında görebiliriz. Zaten Z4 modelinin üretiminin bitmiş olması bu hattın yeni bir model için hazırlanacağı anlamına gelebilir. Bu da mevcut gizli testler ve gidişata göre Z5 modelini 2017 yılında modeli görebileceğimiz anlamına geliyor. 
BMW Z5 olduğu tahmin edilen test aracı
Diğer taraftan şöyle bir durumla da karşılaşma ihtimalimiz bulunuyor. Bize göre BMW Z5 modeli Supra’dan daha önce tanıtılacak. BMW, Audi TT, Mercedes SLC, Fiat 124, Mazda MX-5 ve olası bir Alfa Romeo Spider modellerine meydanı boş bırakmak istemeyecektir. Bu nedenle de bu modellerden daha büyük olsa da Z5 modelinin tanıtımı uzamayabilir. Zaten böyle olmasaydı Z4 üretimini bir süre daha devam ettirebilirdi. Bu da Z5’in Supra’dan daha önce tanıtılma ihtimalini güçlendiriyor. BMW Z5’in Toyota Supra’dan daha önce tanıtılması da bize teknik olarak efsane model hakkında oldukça fazla bilgi verecektir.

Ancak kesin olmamak ile beraber gerçekleşmesi kuvvetli bazı ihtimaller de bulunuyor. Z5 modeli ile supra platform kardeşi olacak ve kullanılacak teknolojiler konusunda da bazı önemli ipuçları bulunuyor. Büyük ihtimalle yeni BMW Z4 veya Z5 platformuna sahip olacak olan model birçok teknolojiyi de bu model ile paylaşacak gibi görünüyor. Hem Toyota hem de BMW’nin modellerinde tek seçenek olarak 4×4 çekiş sisteminin ve 7 ileri çift kavramalı  şanzımanın kullanılacağı tahmin ediliyor. 2.0lt 4 silindirli turbo-benzinli 252 güce sahip BMW motoru büyük bir ihtimalle Supra’nın kaputu altında bulunacak ancak Toyota’nın en iyi olduğu konulardan biri olan Hybrid bir sistem içerisinde karşımıza çıkabilir. Toyota zaten BMW’nin 1.6lt ve 2.0lt dizel motorlarını kullanıyor ve bu konuda her iki markanın arasında sağlam bir ilişki bulunuyor. 

Ayrıca Toyota BMW’nin motorunu kullanırken BMW’de Toyota’nın Hybrid teknolojisini yeni Z4 veya Z5 modelinde kullanabilir. Her iki markanın da en iyi oldukları konularda iş birliği yapması karşımıza 450-500ps gücünde iki farklı orta boy spor otomobil çıkarabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca boyutları itibariyle büyük ihtimalle Z5 modeli ile kardeş olacak model bize göre 2018 yılından önce satışa çıkmayacaktır. 

Facebook Comments