Makyajlı VW Amarok V6 satışı başladı. Rakipleri ile durum nedir?

VW Amarok makyajlandı ve büyük bir sürprizle VW Touareg, Audi Q7 ve Porsche Cayenne modellerinde bulunan 3.0lt V6 turbo-dizel motorun bir türevi ile karşımıza çıktı. Günden güne seviyesi abartılan down-sizing yani hacim küçültme modasına tam ters bir şekilde karşımıza çıkan bu yenilik sayesinde oldukça güçlü ve performanslı bir pikap modeli ile karşı karşıyayız. Ayrıca oldukça iyi bir donanım seviyesine de sahip olan Amarok V6’yı bu doğrultuda sınıfında bulunan modellerin en üst motor, şanzıman ve donanım seviyeleri ile karşılaştıracağız.

Boyut Karşılaştırması
Karşılaştırmanın en uzun aracı Ford Ranger olarak öne çıkıyor. Onu Nissan Navara ve Toyota Hilux izliyor. Uzunluk olarak en kısa araç VW Amarok olsa da yüksekliği ve özellikle de genişliği diğer modellerin oldukça üstünde bir ölçüye sahip. Genişlik olarak en yakında bulunan rakibi Isuzu Dmax’den 9.6cm daha geniş olan Amarok ayrıca bu modelde yaklaşık 2cm daha yüksek. Özellikle genişliğinin oldukça fazla olması karşılaştırmada en heybetli görünüme sahip modelin Amarok olmasını sağlıyor.

Renault Talisman-VW Passat-Ford Mondeo-Skoda Superb-Opel Insignia Karşılaştırması

Mitsubishi ise dört araç içerisinde genel olarak bakıldığı zaman diğerlerinden daha küçük boyutlara sahip. Öyle ki genişliği Amarok’dan 14cm daha dar. Bu da yaklaşık olarak kendi ölçüsü üzerinden Amarok’dan yaklaşık %10 daha dar olduğu anlamına geliyor ki aynı sınıfta bulunan iki araç için oldukça büyük bir fark olarak nitelendirilebilir. Ford Ranger için ise VW Amarok’dan sonra karşılaştırmanın en büyük aracı diyebiliriz. Pikap modellerinde en önemli noktalardan bir tanesi de taşıma kapasitesidir. Bu kısımda Nissan Navara rakiplerinde daha iyi bir konumda bulunuyor. Toyota Hilux ise rakiplerinin oldukça gerisinde ve 750kg ile bu segmentin en az yük taşıyabilen aracı olmasıyla göze batıyor. 


En iyi değerler yeşil ile en kötü veriler ise kırmızı ile gösterilmiştir.
Isuzu Dmax-Ford Ranger-Mitsubishi L200-Nissan Navara-Toyota Hilux- VW Amarok boyut karşılaştırması
Teknik ve performans Karşılaştırması
Daha önce otomatik şanzıman seçeneği ile sadece 2.0lt çift-turbo 4 silindirli 180ps güce sahip motor ile satılan VW Amarok’a makyajla beraber V6 seçeneği de geldi. Bu motor yüksek hacmi ve silindir sayısı ile çok yüksek yakıt tüketecek gibi görünse de listenin ortalarında yer alıyor diyebiliriz. Bu da 2 tonluk kasayı motorun oldukça rahat bir şekilde taşıdığı anlamına geliyor. Zaten performans verilerine bakılırsa 7.9saniyelik 0-100km hızlanması ile listedeki tüm modellere adeta toz yutturmuş durumda. Bu değer bırakın bir pikap modelini D ve E Segmentinde yer alan modeller için bile oldukça iyi bir değer sayılabilir.


Skoda Kodiaq – Renault Koleos Karşılaştırması

Ayrıca son hız olarak da listenin tamamından daha iyi. Bu da karşımızda oldukça seri ve hızlı bir pikap olduğunu gösteriyor. Zaten aracın güç ve tork değerleri de bu konularda en yakın rakibi olan Nissan Navara modelinden ortalama olarak %20 daha iyi. İki modelin ağırlıkları da hemen hemen aynı. Listenin en ağır aracı olan Ford Ranger ise sahip olduğu 3.2lt 5 silindirli motora rağmen ortalama bir performansa sahip ve listenin de en yüksek yakıt tüketen aracı olmasıyla göze batıyor. Isuzu Dmax ise listenin en güçsüz modeli. 

En iyi değerler yeşil ile en kötü veriler ise kırmızı ile gösterilmiştir.

Isuzu Dmax-Ford Ranger-Mitsubishi L200-Nissan Navara-Toyota Hilux- VW Amarok teknik ve fiyat karşılaştırması
Fiyat ve Donanım Karşılaştırması

Yukarıdaki listede verilen fiyatlar modellerin kampanyalı fiyatlarıdır. VW Amarok için bayiler şu anda %2 oranında indirim uyguluyorlar ve biz de bu fiyatı yansıttık. Diğer modellerin de web sitelerinde resmi olarak verilen indirimli fiyatlara tablomuzda yer verdik. Bu doğrultuda VW Amarok en yakın rakibi Ford Ranger’dan 17.000TL daha pahalı ancak Ford Ranger’ın 3.2lt motorunun çok büyük bir MTV dezavantajı bulunuyor ve Amarok’a göre yıllık olarak 1850TL daha yüksek. Burada bize göre sunduğu özellikler ve performans karşılığında Nissan Navara VW amarok’a en yakın araç olarak dikkat çekiyor. Nissan Navara’dan %20 daha performanslı olan VW Amarok bu modelden %18 daha pahalı fiyatıyla dikkat çekiyor. Ayrıca senelik vergisi de 1639TL daha fazla.

SONUÇ

VW Amarok yeni V6 motoru ile oldukça özel bir araç ortaya çıkartmış gibi görünüyor. Performansı ile rakiplerine toz yutturduğu gibi tüketim değerleri de çok yüksek değil. Hatta 2.0lt çift turbo motorlu Amarok’dan daha az bile yakıt tüketiyor. Ayrıca arka tekerleklerde de disk fren sunması gibi bazı özel donanımlara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Diğer taraftan senelik vergisi motor hacmi nedeniyle 5797TL gibi yüksek bir değer ancak gördüğümüz kadarıyla bu handikap aracı almak isteyenleri çok daha fazla vazgeçirmeyecek gibi görünüyor.

Fiat Egea SW fiyatı açıklandı. Rakipleri ile durum nedir?

Bize göre bu listenin fiyat-performans-donanım olarak en iyi aracı Nissan Navara ancak sunduğu özellikler ile VW Amarok fiyatına rağmen iyi satış rakamları elde edecek gibi görünüyor. Ford Ranger ve Isuzu Dmax ise bize göre en kötü fiyat-performans değerlerine sahip ve satış adetleri de bu nedenle diğer modellere göre oldukça düşük.

Opel Mokka X fiyatları açıklandı. Rakipleri ile durum nedir?

Görünüm Karşılaştırması

Isuzu Dmax-Ford Ranger-Mitsubishi L200-Nissan Navara-Toyota Hilux- VW Amarok ön görünüm
Isuzu Dmax-Ford Ranger-Mitsubishi L200-Nissan Navara-Toyota Hilux- VW Amarok yan görünüm
Isuzu Dmax-Ford Ranger-Mitsubishi L200-Nissan Navara-Toyota Hilux- VW Amarok arka görünüm

Isuzu Dmax-Ford Ranger-Mitsubishi L200-Nissan Navara-Toyota Hilux- VW Amarok kokpit görünümü