Porsche Panamera Executive tanıtıldı

2016 Kasım ayı son haftasında yapılacak olan Los Angeles Otomobil Fuarı öncesi markaların model atağı devam ediyor. Bu doğrultuda Porsche, geçtiğimiz aylarda tanıtmış olduğu yeni Panamera modeline farklı seçenekler ekledi. Bu seçeneklerden bir tanesi yeni ve giriş seviyesi diyebileceğimiz bir motor seçeneği ile markalar arasında yaygınlaşmaya başlayan uzatılmış şasi seçeneğinden oluşuyor. 

Ayrıca daha önce tanıtılan modeller arasında sadece sürekli 4×4 çekiş sistemi bulunurken artık giriş seviyesinde arkadan çekiş standart sunulacak ancak 4×4 seçeneği de opsiyon listesinde bulunacak. Bir önceki Panamera modelinde giriş seçeneği olarak sunulan 3.6lt V6 atmosferik-benzin motoru downsizing operasyonu sonrası 3.0lt V6 turbo-benzin olarak karşımıza çıktı. Bu motor giriş seviyesi seçeneği olmasına rağmen 330ps gücü ile göz dolduruyor ve yerini aldığı motora göre 20ps daha fazla güce sahip olmasına rağmen %13 daha düşük yakıt tüketimine sahip ve 100km mesafede ortalama olarak 7.5lt benzin ile yetinebiliyor. 
Güç arka tekerleklere 8 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılırken baz Panamera 0-100km/saat hızlanmasını 5.7 saniyede (Sport Chrono 5.5sn) tamamlıyor ve 264km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Aynı motora sahip sürekli 4×4 seçeneğine sahip Panamera 4 modelinde ise çekişin yere daha iyi aktarılabilmesi sayesinde 0-100km/saat hızlanma 5.5 saniyede (Sport Chrono 5.3sn) tamamlanıyor. Maksimum hız ise 262km/saat olarak açıklanıyor. Ortalama tüketim de küçük bir artışla 100km’de 7.7lt olarak gerçekleşiyor. 
Bir diğer önemli yenilik olarak; Executive olarak adlandırılan yeni versiyon, yeni Porsche Panamera’nın iki dingil arası mesafesinin 150mm uzatılması ile gerçekleşmiş ve uzunluğu 5049mm’den 5199mm’ye yükselen aracın iki dingil arası mesafesi de 2950mm’den 3100mm’ye çıkmış. Bunun sonucu olarak da arka koltuklardaki diz mesafesi 150mm artmış ve oldukça ferah bir bir yaşam alanı elde edilmiş. Ayrıca Executive adının hakkını verebilmek için arka koltuk ısıtma, ön ve arkada havalı süspansiyon, Porsche aktif süspansiyon yönetim sistemi, katlanır masa ve bazı lüks donanımlar standart donanımlara eklenmiş.

Executive donanım seviyesi Panamera, Panamera 4, Panamera 4S, Panamera Turbo ve Panamera Hybrid modellerinde tercih edilebilirken Panamera Diesel seçeneğinde sunulmuyor. 150mm uzunluğa ve standart olarak sunulan lüks donanımların sonucu olarak ise Executive modeli aynı motor seçeneğinde normal versiyona göre yaklaşık %11 daha yüksek fiyata sahip ve Almanya’da 3.0lt V6 motor ve 4×4 çekiş sistemi ile yaklaşık 103.000Euro bedel ile satışa çıktı. En kolay ulaşılabilir giriş seviyesi 3.0lt V6 motora sahip arkadan çekişli Panamera fiyatı ise 89.000Euro olarak açıklanıyor.

Facebook Comments