Dünyanın en pahalı arabası; Ferrari 250 GTO

0
203
İtalyan Ferrari’nin ürettiği otomobiller her zaman çok özel olmuşlardır ve çok tutulmayan birkaç model de dahil olmak üzere her zaman yüksek fiyatlara alıcı bulmuştur. Öyle ki güzel ve orijinal bir şekilde muhafaza edilmiş Ferrari modelleri aradan 20-25 yıl geçtikten sonra sıfır bir Ferrari’den daha yüksek fiyatlara satılabildiği gibi, sınırlı sayıda üretilmiş daha eski modelleri çok daha yüksek değerlere ulaşabilmektedir.

İşte Ferrari’nin şu ana kadar ürettiği araçlardan belki de en özeli 250 GTO modelidir. 1962-1964 yılları arasında sadece 39 adet üretilen bu model, birçok ünlü otomobil dergisi tarafından gelmiş geçmiş en iyi Ferrari ve hatta gelmiş geçmiş en iyi otomobil olarak şereflendirilmiştir. Esas olarak 1960’lı yıllarda yapılan ve Shelby Cobra ve Jaguar E-Type gibi efsane araçların katıldığı GT yarışlarına katılmak amacıyla üretilen 250GTO’nun bu yarışlarda yer alabilmesi için belli sayıda cadde versiyonunun üretilmiş olması gerekiyordu. Bu nedenle de oldukça kısıtlı sayıda üretimi gerçekleşmişti ve modeli eşsiz yapan nedenlerin en başında yer alıyor diyebiliriz.
Üretildiği dönemde sınırlı sayıdaki üretilen 250GTO’yu alabilmek hiç de kolay değildi ve sadece parasını ödemek yetmiyordu. Bu özel modele sahip olabilmek için hem Ferrari’nin araştırmasından geçmek hem de Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin onayını almak gerekiyordu. Ferrari 250 GTO’da 3.0 litre V12 silindir karbüratörlü atmosferik-benzin 300ps gücünde bir motor bulunuyordu. Ayrıca 4 adet ile sınırlı 4.0lt V12 motora sahip 330GTO modeli de üretilen versiyonlar arasında yer alıyordu. Güç ise arka tekerleklere 5 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyordu. 0-100km/saat hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlayan araç 254km/saat maksimum hıza ulaşabiliyordu.
Aracın neden bu kadar özel olduğunu ve teknik özelliklerini bir kenara bırakıp neden dünyanın en pahalı aracı olduğuna dönecek olursak; En son 2013 yılında satılan bir Ferrari 250 GTO modeli  tam 38milyon dolar fiyata alıcı bulmuştu. Bir yıl önce ise başka bir örneği 38milyon doların hemen üstünde bir fiyata satılmıştı. Ancak en son satışa çıkan ve aşağıda videosunu ve resimlerini görebileceğiniz mavi Ferrari 250 GTO’nun tam tamına 56milyon dolar bedel karşılığında el değiştirmesi bekleniyor. Bu bedel günümüz kuruna göre yaklaşık 185milyon Türk Lirası’na karşılık geliyor. Yakın bir zaman önce 38milyon dolara satılmasına rağmen şimdi neden yaklaşık %50 oranında daha yüksek bir fiyata sahip olduğu ise aracın geçmişinde saklı.
Satışa çıkarılan ve bu fiyata satılması durumunda dünyanın en pahalı aracı unvanına sahip olacak olan 1962 model araç, üretilen ikinci Ferrari 250 GTO modeli ve bugüne kadar da Ferrari’nin elinde bulunuyordu. Sadece üretilen 2.araç olmakla kalmayan ayrıca piste çıkıp yarışan ilk 250GTO modeli de olan araç 27 yarışa katılmış, başta 2.ve 6 olmak üzere de 17 kez podyuma çıkmış. Tüm bunların haricinde bir de Ferrari fabrikası tarafından test ve eğitim amaçlı uzun zamanlar kullanılmış. Sonuç olarak satışa çıkarılan 250GTO modeli sadece Ferrari’nin ürettiği ender bir araç olarak değil ayrıca Ferrari’nin bünyesinde 54 yıldır neredeyse her şeyi yaşayan bir model olarak öne çıkıyor. Bu da fiyatın neden %50 oranında arttığını açık bir şekilde izah ediyor diyebiliriz.