Gelişmiş ve gelişmekte olan 2 ülkenin araçları IIHS çarpışma testinde karşı karşıya

Ülkemizde 1990-1995 yılları arasında satılmış olan Nissan Sunny modelinin 3.jenerasyonunu birçok kişi hatırlar ve model şık görüntüsü ve lüks donanımı ile göz doldurmuş, ülkemizde iyi sayılabilecek satış rakamları elde etmişti. Diğer taraftan 1994 yılında tüm dünyada üretimi tamamlanan model Meksika’da üretilmeye devam edildi ve geçtiğimiz günlerde yapılan bir çarpışma testi sonucunda da üretimine istemeden de olsa son verildi. 

Yapılan bu test oldukça çarpıcıydı ve tabir-i caiz ise ibretlik bir karşılaşmaydı. Euro NCAP’in A.B.D versiyonu diyebileceğimiz ve daha sert kriterler uygulayan IIHS tarafından yapılan bu çarpışma testinde bir tarafta Meksika’nin en ucuz sedan modeli olan Nissan Tsuru (Sunny) ve diğer tarafta da A.B.D’nin en ucuz sedan modeli olan Nissan Versa karşı karşıya geldi. Bu arada Nissan Versa modeli bazı pazarlarda Sunny adıyla da satılıyor ve bulunduğu sınıf itibariyle de 1982 yılında üretilmeye başlanan Sunny modelinin günümüze bir yansıması denilebilir. Kısacası 1990 yılında tasarlanan sub-kompakt sedan bir model ile günümüz için tasarlanan sub-kompakt sedan bir model karşı karşıya geldi.
Bu arada Meksika genel yapısı itibariyle gelişmekte olan ülkelere sınıfında bulunuyor ve bu yapısı ile de ülkemize oldukça yakın. A.B.D ise gelişmiş ülke sınıfında bulunuyor. Daha önceki bir analizimizde ise yine gelişmekte olan ülke statüsünde bulunan Hindistan’da üretilen Suzuki Swift modeli ile Avrupa’da satılan Suzuki Swift modelinin çarpışma testlerini karşılaştırmış ve 2 aynı aracın nasıl oluyor da farklı üretim yerlerinde ve satış pazarlarında 0 ve 5 yıldız alabildiğini değerlendirmiştik. 
Açıkçası IIHS tarafından yapılan bu çarpışma testi de Suzuki Swift testinin farklı bir versiyonu gibi ve gelişmiş ülkeler dışında nasıl bir kafa yapısı olduğunu açıklar nitelikte. 1990 yılından önce tasarlanmış bir modelin ufak değişikliklerle günümüze kadar gelebilmiş olması maalesef gelişmekte olan ve daha alt seviyedeki ülkelere özgü. Gelişmiş ülkelerdeki sistem buna izin vermiyor ve kamuoyu da tepkisini çok sert gösterebiliyor. Ayrıca bu tip durumlar cezasız da kalmadığı için üreticiler bu konularda çok daha disiplinli davranıyor. Aslında gelişmiş ülkeleri gelişmiş yapan da bu zihniyet diyebiliriz. Yani suç işleyenin ve bilerek hata yapanın affedilmediği ve kaçamadığı bir yapıdan bahsediyoruz. 
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler konusundaki yorumlarımız bir kenara bırakıp IIHS çarpışma testinde karşı karşıya gelen 2015 model Nissan Tsuru (Sunny) ve 2016 model Nissan Versa’nın bu videosunu izleyelim. 
Kafa kafaya yapılan bu testte A.B.D’de satılan en ucuz sedan model olan Nissan Versa Meksika’da satılan en ucuz sedan olan Nissan Tsuru modelini adeta biçiyor ve Tsuru modelinin özellikle sürücü koltuğunda oturan kişinin sağ kalma ihtimali oldukça zayıf görünüyor. Hava yastığı da bulunmayan araçta A sütunundan itibaren araç önemli oranda deforme oluyor ve sürücü kafasını ön kısımda bulunan çeşitli yerlere çarpıyor ve kemerin de böyle bir kazada önleyici özelliği pek kalmıyor. Sonuçta deforme olan bir ortamda kemerin yapabileceği pek bir şey yok.
Nissan Versa modelinde ise yolcu kabini sağlam kalıyor ve hava yastıklarının da etkisi ile araçtaki kişiler çarpışmadan düşük bir şekilde etkileniyor. Her iki araç arasındaki yaklaşık çeyrek asırlık fark ise günümüzde tasarlanan birçok aracın güvenlik konusunda ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Üzücü olan ise 25-30 yıl öncesinin teknolojisine sahip bazı araçların hala bazı ülkelerde üretiliyor olması olarak gösterilebilir. 
Ancak bu test sonrası Nissan üzerinde önemli bir baskı oluşturuldu ve marka da Tsuru modelinin artık üretilmeyeceğini ve satışının durdurulduğunu belirtti. Ancak birçok otomobil üreticisinin yaptığı gibi eksikliğin çıkması sonucu yapılan bu hamle affedilir gibi değil ve benzer bir durumu VW’in emisyon hilesi sonrasında görmüştük. Hatayı bile bile üstünü neden kapatıyorsunuz sorusunu kendi kendimize sormadan edemiyoruz. İşte üreticilerin bu zihniyeti nedeniyle bize göre otomobil üreticileri çok daha fazla baskı altına alınmalı ve kasıtlı yapılan bazı hataların önüne geçilebilmeli. Aksi takdirde düzgün uygulandığı zaman gelişimde büyük payı olan kapitalist sistem aşırı şekilde vahşileşerek dünyayı ve içindeki insanlara çok fazla zarar verebilecek bir yapıya bürünebilir diye düşünüyoruz. 
Nissan Tsuru 2013 Latin NCAP çarpışma testi
Birçok aracın zayıf not aldığı IIHS smal overlap çarpışma testi – Nissan Versa
Small Overlap testi: Bir aracın küçük bir bariyere sürücü tarafındaki köşeden çarpması 64km/saat hız ile çarpması ile gerçekleştirilir.
IIHS Small Overlap testinde zayıf sonuç alan Nissan Versa detaylı değerlendirmesi (P-kırmızı: zayıf)
Facebook Comments