Mercedes’in pikap macerası nereden nereye geldi?

Mercedes’in 2017 yılında satışa çıkacak olan pikap modelinin üretim modeline oldukça yakın bir görünüme sahip olduğu açıklanan konsept modeli geçtiğimiz günlerde tanıtıldı ve çok büyük bir ilgi çekti. Adı da X Serisi olacağı kesinleşen konsept model Nissan Navara altyapısı üzerinde yükseliyor ve aynı platform Renault Alaskan modelinde de bulunuyor. Diğer taraftan X Serisi sanki Mercedes’in ilk pikabı gibi  algılanıyor olsa da marka daha önce de çok çeşitli pikap modellerine sahipti. 

Fabrikadan satılık klasik Mercedesler

Bu modellerden ilki 2.Dünya Savaşı sonrasında üretilmeye başlanan W136 kasa bazlı pikap modeliydi. 1946-1949 yılları arasında 440 tanesi Alman Polisi teşkilatına olmak üzere toplam 1098 adet üretilen bu model 750kg taşıma kapasitesine ve 1.7lt hacminde 36ps gücünde bir motora sahipti. 1951 yılında ise Mercedes Arjantin’de fabrika kurdu ve daha modern bir W136 kasa üzerine 170D pikap modeli bu ülkede satışa sunuldu. 
Üstte 1946 W136 altta 1951 W136 kasa Mercedes 170D pickup
1950’li yılların başında ise Mercedes Güney Afrika pazarına girmek için girişimler başlattı ancak bu ülkede ithal sedan araçlara karşı bazı kotalar vardı ve üreticilerin bu kotayı aşması için ülkede yatırım yapması gerekiyordu. Diğer taraftan ticari araçlar konusunda bir açık kapı bulunuyordu ve kota bu tip araçlara uygulanmıyordu. 
Mercedes’de handikapı aşabilmek için 1955 yılında W120 kasa bazlı 180D (Görsel: Üst) pikap modelini üreterek bu ülkede satışa sundu. 180d pikap modelinde 1.8lt atmosferik-dizel 43ps gücünde bir motor bulunuyordu. 1955-1959 yılları arasında yaklaşık 2500 adet Mercedes 180D pikap modeli satıldığı tahmin ediliyor. 
Mercedes W120 180D pickup
1972-1976 yılları arasında ise W136 kasada olduğu gibi Arjantin’de üretilen W115 kasa pikap modeli LaPickup olarak adlandırılıyordu ve hem tek kabin hem de çift kabin olan versiyonları mevcuttu. Arjantin’de oldukça sevilen ve çok farklı amaçlar için kullanılan model Almanya’ya bile ihraç edilmişti ve ihraç eden firma aracı demir yolu inşaatlarında çeşitli parçaları taşımak için bu pikabı kullanıyordu. 
Modelde 2.2lt hacminde atmosferik-dizel 60ps gücünde bir motor bulunuyordu. Tek kabinli versiyonu oldukça şık ve özgün duran modelin çift kabin versiyonu tuhaf görünümlü C Sütunu nedeniyle aracın estetik hatlarını bozuyordu. 
Mercedes W115 220D Pickup
1979 yılına gelindiğinde ise Mercedes, hem askeri hem de sivil amaçlarla kullanılabilecek oldukça başarılı arazi kabiliyetine sahip olan G-Wagen yani diğer adı ile G Serisi’ni tanıttı. 460 olarak adlandırılan bu seri 1979-1991 yılları arasında üretildi. Uzun, kısa şasi ve üstü açık versiyonların haricinde bir de pikap versiyonu bulunuyordu ancak ağırlıklı olarak askeri kullanımlar için tercih ediliyordu. 
Mercedes G-Wagen 460 Pickup
2012 yılında ise G Serisi Professional modelleri tanıtıldı ve bu modeller ağır iş ve arazi koşullarına uygun iş amaçlı modeller olarak öne çıkmaktadır ve halen üretilmektedir. SUV kasa, sadece şasi (Ambulans kullanımı için) haricinde bir de pikap kasa tipi ile satışa sunulan bu modelde 3.0lt turbo-dizel 183ps güce sahip bir motor ve 5 ileri otomatik şanzıman bulunmaktadır.
Mercedes G-Wagen Professional Pickup
2013 yılında ise Mercedes oldukça sıra dışı ve abartı fiyata sahip G Serisi bazlı bir pikap modelini satışa sundu. Aslında sırf arkasında yük alanı bulunması nedeniyle böyle bir araca pikap demek ne kadar doğrudur bilemiyoruz. Zaten modelin pikap olduğunu vurgulayan herhangi bir uzantı da bulunmuyor ancak genel yapısı nedeniyle biz modeli atlamadık. 
Ancak yukarıda listelediğimiz araçların tümü genellikle iş amaçlı üretilmiş aşırı pahalı olmayan modeller olsalar da bahsettiğimiz Mercedes AMG G63 6×6 gerek görünümü, gerek teknik özellikleri gerekse de fiyatı ile bu listenin fantezi modeli olarak dikkat çekiyor diyebiliriz. 
Mercedes AMG G63 6×6
Görüleceği gibi Mercedes pikap modellerin üretimini şu veya bu sebeple uzun bir zamandır yapıyor ve bu konuda da oldukça tecrübeli. Bazı çevrelerden Mercedes gibi bir markanın yeni tanıttığı X-Serisi’nde Nissan Navara’yı baz almış olması eleştirilere neden olsa da marka tarafından son yapılan açıklamalarda aracın sadece görünümünün değil genel özelliklerinin de Navara ve Alaskan’dan oldukça farklı olacağı belirtildi. 
Ayrıca gerek sürüş gerekse de konfor özelliklerinin Mercedes markasına yakışır şekilde daha farklı olacağı açıklandı. Genel görünüm olarak çok beğendiğimiz araç tam da açıklanan şekilde daha farklı özelliklere sahip rafine bir model olarak karşımıza çıkacaktır diye ümit ediyoruz. 

Mercedes W115 220d LaPickup

Facebook Comments