Sınırlı sayıda üretilecek olan Ferrari J50 tanıtıldı

Dünyanın belki de en bilinen spor otomobil markası olan Ferrari uzun zamandır sır gibi sakladığı bir model üzerinde çalışıyordu. Bu modelin 488GTB bazlı olacağı konuşulanlar arasında yer alıyordu ancak sınırlı sayıda olmayan mevcut modelin biraz daha güçlendirilmiş ve bir üst çıtada yer alan bir model olacağı tahmin ediliyordu. Ferrari ise herkesi ters köşe yaptı ve Ferrari’nin Japonya’da faaliyet gösterdiği 50 yıla özel 10 adet ile sınırlı olan ancak 488GTB bazlı bir targa model ile karşımıza çıktı. Bu nedenle de Japan’ın ilk harfi J ile 50. yılı temsil eden 50 sayısı yan yana geldi. 

Aslında bu model Ferrari’nin F40, F50 ve Enzo gibi modelleri gibi sınırlı sayıda üretime sahip olsa da bahsettiğimiz modeller Ferrari’nin ürün gamında bulunan en üst araçlar olarak dikkat çekiyordu. J50’nin baz aldığı 488GTB ise Ferrari ürün gamının California modelinden sonra gelen alt seviye modellerinden birisi sayılabilir. Bu da onu çok özel bir ara model yapıyor denilebilir. 10 adetlik üretim adedi dikkate alındığı zaman mutlaka çok özel ve koleksiyonluk bir araç ancak F40, F50 ve Enzo gibi araçlar ile mukayese edilmesi bize göre biraz zor. 
Ferrari J50 modelinde kullanılan motor ise 488GTB ve üstü açık versiyon Spider modelinde bulunan 3.9lt 8 çift-turbo benzin motorun 20ps daha güçlü bir versiyonu olmasıyla öne çıkıyor. 690ps gücündeki motor sayesinde Ferrari J50 büyük bir ihtimalle 488 Spider’dan az miktar daha iyi hızlanarak daha yüksek bir hıza çıkabilir. Ancak targa tavanlı olması aerodinamik açısından bu duruma engel de olabilir ve araçta ek bir hafifletme uygulaması yapılıp yapılmadığı da açıklanmıyor. Ancak 488 Spider modelinin 0-100km/saat hızlanmasının 3.0saniye olduğunu ve 325km/saat maksimum hıza çıkabildiğini de hatırlatmadan geçmeyelim.

Facebook Comments