Faraday Future FF91 tanıtıldı

Geçtiğimiz yıl konsepti tanıtılan Faraday Future markasının üretim modeline en yakın özelliklere sahip prototip modeli olan FF91, 5 Ocak 2017 tarihinde başlayacak olan CES 2017 (Tüketici Elektroniği) Fuarı öncesi tanıtıldı. Her ne kadar bir otomobil fuarında değil de tüketici elektroniği fuarında tanıtılmış olsa da büyük ilgi göreceği tahmin edilen FF91, sahip olduğu görünüm ve özellikler ile hem bir otomobil hem de bir sürü ilginç özelliği olan adeta kurcalanacak elektronik bir cihaz havasına sahip olmasıyla öne çıkıyor. İşte bu nedenle de CES 2017 Fuarı’nda tanıtıldığını düşünmek yanlış olmayacaktır.

Elektrikli otomobil üreten diğer tüm markalar gibi Tesla’yı hedef alan Faraday Future, karşımıza Tesla’nın super sport otomobil hızlanma değerine sahip Model S P100D’den bile daha iyi hızlanan bir model çıkardı. 2.4 saniyede 100km/saat hıza çıkabilen modelin sahip olduğu 4 elektrik motoru ürettiği 1050hp güç ve 1800nm tork ile adeta baş döndürüyor. Ayrıca 605km menzil ile de uzun mesafe yolculukları bile gerçekleştirebiliyor. Bu harika menzil ise aracın alt kısmına yayılı bir şekilde tasarlanan 130KWh enerji kapasitesine sahip LG ile beraber geliştirilen piller sayesinde sağlanabiliyor. Pillerin %50 kapasiteye 240V yani ev voltajı ile 4.5saatte şarj edilebiliyor olması da başarılı bir özellik olarak öne çıkıyor.
Her ne kadar henüz tamamlanmamış üretim modelinin bir prototipi olarak tanıtılsa da oldukça ilerici ve bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi bir tasarıma sahip olan FF91’de kullanılan teknolojiler de aynen aracın görünümüne yakışır özelliklere sahip. 13 adet uzun ve kısa radara, 10 adet yüksek çözünürlüklü kameraya, 12 ultrasonik yani ses dalgaları ile çalışan sensöre ve ayrıca ön kaputtan ihtiyaç halinde çıkan 3D Ladar yani mesafeyi lazer ışınlarıyla ölçen bir cihaz bulunuyor. Ladar sayesinde aracın en ufak bir müdahale olmadan kendi kendini park edebildiği belirtiliyor. 
Aracın kabini konusunda henüz bir görsel bulunmasa da çok geniş bir yaşam alanının olacağı belirtilenler arasında bulunuyor. 60 derece açıya kadar yatma özelliğine sahip olan arka koltuklar bu açıdan Mercedes Maybach modelinin 43 derece yatma açısından bile daha iyi olmasıyla öne çıkıyor. Üretim modeli henüz tanıtılmamasına rağmen siparişe açılan model için 5000dolar kapora vererek sıraya girmenin de mümkün olduğunu belirtmeden geçmeyelim. 

Facebook Comments