Makyajlı Ford Mustang Cabrio tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde yeniliğe varan değişikliklerle makyajlanan Ford Mustang Coupe’nin şimdi de Cabrio yani üstü açık versiyonu makyajlandı. Arka tasarım ve kokpit detaylarını gösteren bir görsel henüz açıklanmamış olsa da ön tasarım Coupe kardeşi ile aynı ve arka tasarımda ve kokpitte farklılık olması beklenmiyor. 

Bu doğrultuda ön tasarımı yorumlayacak olursak; İçeri doğru bariz şekilde gömük duran ön farlar ve daha keskin hatlar daha sinirli bir bakışın ortaya çıkmasını sağlamış. Tampon tasarımı ise makyajsız kasada sanki daha sportif bir görünüme sahip. Ancak genel olarak ön tasarım için diyebiliriz ki; Ford yeni kasa bir Mustang modeli ortaya çıkarsaydı ve bu ön tasarımı kullansaydı herkes bu tip bir ön görünümü yeni araca fazlasıyla yakıştırabilirdi. Bu da ön tasarım için; makyajdan öte açık bir şekilde yenilenmiş denebilir diye düşünüyoruz.  (Üstte makyajlı Ford Mustang)

Motor ve Şanzıman
Tüm motor seçeneklerinde kullanılmaya başlanan ve 6 ileri Tork konvertörlü otomatik şanzımanın yerine geçen 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman aracın performans ve yakıt tüketimi değerlerini ciddi şekilde etkileyecekken, 2.3lt 4 silindirli turbo-benzin motorun gücü değişmese de artık daha fazla tork üreteceği açıklandı. Ayrıca 5.0lt V8 atmosferik motor direkt enjeksiyon sistemine kavuştu ve bu sayede hem gücünün hem de torkunun daha iyi olduğu belirtiliyor. Her iki motor seçeneğinin de teknik ve performans verileri henüz açıklanmamış olsa da 2.3lt 4 silindir ve 5.0lt V8 seçenekleri arasında yer alan 3.7lt V6 motorun artık sunulmuyor olması gerçekten de şaşırtıcı. Ford yetkilileri bu durumun 3.7lt V6 motora olan düşük talep nedeniyle gerçekleştiğini açıkladı. Kısacası aradaki fiyat farkı ve performans değerleri göz önüne alınınca müşteriler açık bir şekilde diğer 2 motora kaymışlar. 
Aracın motor ve şanzıman seçeneklerinde gerçekleşen önemli ve nokta atışı değişikliklere bir de süspansiyon sisteminde gerçekleşen yenilikler eşlik ediyor. Yeni kullanılmaya başlanan amortisörler ve arkada çapraz bağlı süspansiyon sistemi ile önde yer alan yeni stabilizör çubuğu sayesinde yol tutuş özelliklerinin mevcut modele göre önemli oranda arttığı Ford yetkililerince belirtiliyor. V8 motor seçeneğinde sunulan ve motor sesinin ayarlanabildiği Aktif valf sistemi ise 2.3lt 4 silindir motor için sunulsaydı anlaşılabilirdi ancak 5.0lt V8 motora sahip bir Amerikan otomobili için “Gerek var mı?” dedirtecek cinsten bir özellik olarak bizim de aklımızı kurcaladı. 

Facebook Comments