Bir daha üretilmeyecek 4 spor otomobil modeli

Bazı otomobil modelleri vardır ne kadar başarılı ve güzel olurlarsa olsunlar çeşitli nedenlerden dolayı piyasadan silinip giderler. Kimi zaman yeterli satış yapmaması, kimi zaman yasalar ile ilgili sorunlar kimi zaman yeni ve farklı bir modele geçileceği ve kimi zaman da taktiksel hatalar nedeniyle otomobil üreticileri bu başarılı araçları piyasadan çekmek zorunda kalırlar. Geçmişte de oldukça fazla örneği olan bu durum önümüzdeki yıl da benzer bir şekilde tekrarlanacak. Biz de bu doğrultuda ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar devamı 2017 yılında gelmeyecek olan 4 spor otomobil modelini listelemek istedik. Bu modellerden 3 tanesinin devamı kesin olarak 2017 yılında üretilmeyecekken 1 tanesinin üretimi 2018 yılında son bulabilir. 

Mitsubishi Lancer EVO (Evolution)

Mitsubishi Lancer EVO X Final Edition
Geçtiğimiz günlerde Lancer EVO’nun artık neden üretilmeyeceğine dair bir analiz yapmış ve bunun nedenlerini araştırmıştık. Oldukça sevilen ve başarılı bir model olmasına rağmen gerek markanın emisyon ortalamasını düşürmek, gerek yeni Crossover modellerinin ve hybrid sistemlerin önünü açmak gerekse de Renault-Nissan ortaklığı ile üretilecek yeni bir spor otomobil modeli sebebiyle böyle bir kararın alındığını gözlemlemiştik. Ancak bu konuda modelin hayranlarını ikna etmek hiç de kolay değil ve artık üretilmeyecek olması ezeli rakibi Subaru Impreza WRX STi hayranlarını bile gerçekten de üzmüştü. Tıpkı Fenerbahçeli Alex’in gidişine ezeli rakipler Galatasaray ve Beşiktaş taraftarlarının üzülmesi gibi. 
Bu arada 2.0lt turbo-benzin 300ps güce ve 410nm torka sahip, üretilen en son EVO X (10.jenerasyon) Final Edition modelinin de hayır işleri için normal fiyatının yaklaşık 2 katı olan 76.000 dolar civarına açık artırma ile satıldığını belirtmeden geçmeyelim. Aslında rakam bize göre komik bile sayılabilir. Böyle önemli bir aracın üstelik üretilen son örneğinin ülkemiz fiyatlarına göre yaklaşık 225.000TL’ye satılmış olması ilginç. Bu açık arttırma ülkemizde gerçekleşseydi vergiler bir tarafa bu fiyatın çok daha üstüne satılabilirdi diye düşünüyoruz. 

Her ne şekilde olursa olsun bize göre rallilerde adını duyurmuş, onlarca şampiyonluk kazanmış, yol versiyonları da en az ralli versiyonları kadar dikkat çeken 25 yıllık efsane Lancer EVO’nun artık üretilmeyecek olması otomobil dünyası ve Japon otomobillerinin prestiji açısından oldukça büyük bir kayıp. Umarız ilerde bir şekilde ortaya çıkar ve biz de bu yenilik haberini büyük bir heyecanla yayınlarız. 
Dodge ViperDodge Viper 3.nesil
Lancer EVO’ya benzer bir şekilde 1992 yılında üretilmeye başlanan ve 2017 yılı itibariyle üretimi sonlanacak olan benzersiz geleneksel saf kan Amerikan özelliklerine sahip 8.4lt V10 atmosferik OHV motorlu Dodge Viper piyasaya ilk sunulduğu 1992 yılında büyük heyecan yaratmış ve 25 yıl içerisinde 3 farklı jenerasyon ile herkesi büyülemişti. Ancak geçen süre içerisinde Amerikan otomotiv sektörü artık Avrupalılaşmaya başladı ve bunun sonucu olarak da yüksek hacimli bol silindirli Amerikan motorları artık birer birer siliniyor.

Bu durumun ilk örneklerinden birisi de doğal olarak Dodge Viper modeli oldu. Her ne kadar oldukça etkileyici bir motora sahip olsa da teknolojik olarak günümüz motorlarının oldukça gerisinde ve atmosferik motorların artık siliniyor olması sonucu olarak en yüksek motor hacmine sahip olan Viper direkt olarak etkilendi. Viper sonuçta Dodge markası bünyesinde ve bu marka çok farklı tipte araçlar üretiyor. Spor otomobilden başka model üretmeyen Ferrari bile atmosferik motorları artık sadece V12 ile sunabiliyor. Kısacası Viper efsanesi hem emisyon kuralları, hem aşırı yakıt tüketmesi hem de markaya istenildiği kadar gelir sağlamadığı için silinip gidecek. 

Aslında Dodge’un Viper’da kullandığı 8.4lt motorun yarısı hacminde çift turbo bir motor ile rahatlıkla daha güçlü ve hızlı bir Viper ortaya çıkabilirdi. Bu tip bir araç hem daha uygun bir fiyata, hem daha düşük tüketime hem de daha düşük emisyon değerlerine sahip olabilirdi. Ancak o zaman Viper, Viper olur muydu onu bilemiyoruz ama daha düşük hacimde de olsa benzer bir motora sahip olan Chevrolet Corvette’nin önümüzdeki yıllarda 6.2lt motordan 4.0lt bi-turbo motora geçeceğini de belirtmeden geçmeyelim. 

Alfa Romeo 4C

Alfa Romeo 4C
Alfa Romeo, Ferrari’nin kurucusu Enzo Ferrari’nin göz bebeği olan, yarışlarda kazandığı zaferlerle ünlenmiş şanlı bir markaydı ancak geçtiğimiz yıllarda oldukça sıkıntılı dönemler geçirdi. Ancak FCA Grubu’nun finansal gücü ile eski günlerine dönecek hamleler de gelmeye başladı. 2008 yılında Mito ve 2010 yılında da Giulietta modellerinin satışa sunulmasıyla markada kıpırdanmalar başlamıştı. Şimdi ise yeni tanıtılan Giulia ve yakın bir zaman sonra tanıtılacak markanın ilk SUV-Crossover modeli Stelvio ile bu yukarı doğru gidişat iyice hızlanacak gibi görünüyor. 

Diğer taraftan Giulietta modelinden sonra marka 4C isminde pist odaklı ve mükemmel yol tutuş özelliklerine sahip 2 kişilik ortandan motorlu bir aracın 2013 yılında tanıtımını yaptı. Bu araç Ferrari’nin kardeş firması Maserati fabrikasında üretiliyor ve tamamen alüminyumdan 1.8lt turbo-benzin 240ps gücünde bir motora sahip. Bu yüksek güç arka tekerleklere 6 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile iletiliyor. Yaklaşık 900kg ağırlığı sayesinde ise araç 0-100km/saat hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayabiliyor ve maksimum hızı da 258km/saat olarak açıklanıyor. Kısacası küçük boyutları ve sunduğu özellikler ile bu modele “Cep Ferrari’si” demek bile mümkün görünüyor. Bu arada modelin bir de 4C Spider adında T-top üstü açık bir versiyonu da bulunuyor.
Ancak ne kadar başarılı ve özgün bir model olursa olsun otomobil üreticileri genellikle bir aracın ne kadar güzel olduğuna değil ne kadar iyi kar getirdiğine ve ne kadar çok satıldığına dikkat etmektedir. Bu doğrultuda Alfa Romeo 4C için işler pek de yolunda gitmemiş gibi görünüyor. 2016 yılında şu ana kadar A.B.D pazarında sadece 309 adet satılan 4C, sonu gelen bir diğer araç olan Dodge Viper’dan da sadece 11 adet fazla satılmış. Her ne kadar modelin üretiminin sonlanacağı ile ilgili diğer modellerin aksine resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Alfa Romeo’nun gelecek planlarında farklı tipte ve yüksek satış rakamları yakalayabilecek modellere yönelmiş olması bunun kanıtı olarak gösterilebilir. Zaten birçok kaynak da 4C’nin 2017 yılında üretiminin duracağı yönünde görüş bildiriyor. Öyle görünüyor ki Cep Ferrari’si Alfa Romeo 4C 2017 yılında veya en geç 2018 yılında bizlere erken veda edecek.
Honda CR-Z

Honda CR-Z
Honda’nın en efsane modellerinden birisi olan S2000 modelini otomobil hayranlarından bilmeyen yoktur. Atmosferik besleme olmasına rağmen 240ps güç üretebilen bir motora sahip olan S2000 dünya çapında sevilen ve saygı duyulan bir modeldi ancak markanın aldığı şaşırtıcı bir karar ile tekrar üretilmedi. 2009 yılında üretimi sonlanan modelin 2018 yılında Honda’nın 70.yılında ortaya çıkması bekleniyor ancak bu sefer de ZSX adında Honda NSX’in küçük versiyonu olarak yollara dönebileceğinden bahsediliyor. 

Yeni Honda S2000 yerine ZSX mi geliyor?

Bu küçük hatırlatmayı yaptıktan sonra Honda’nın artık üretilmeyecek modeli CR-Z’ye geçelim. CR-Z, Honda’nın bir diğer sevilen ve sayılan başarılı modeli CRX modelinden esinlenilerek tasarlanmış ve 2010 yılında üretilmeye başlanmıştı ancak bulunduğumuz yıl üretimi istenilen satış rakamlarını yakalayamadığı için sona erdi. Ancak modelin tekniği bulunduğu dönemin ötesinde özelliklere sahipti. Kendi sınıfında bulunan neredeyse hiçbir rakibi hybrid yani elektrik ve içten yanmalı motoru beraber sunmuyordu. 1.5lt atmosferik-benzin 113ps güce ve elektrik motor da 14ps güce sahipti. Sistemin toplam çıkış gücü ise 124ps olarak açıklanıyordu. Toplam tork ise 174nm’ydi. Her ne kadar güç ve torku listemizdeki güçlü araçlardan çok geride olsa da maksimum torkun elektrik motoru sayesinde 1000-1500d/d aralığında elde edilmesi aracı kullanması oldukça zevkli bir model haline getiriyordu. 

Efsane olmuş 6 Japon spor otomobil modeli

Hybrid teknolojisi ve geçmişin başarılı Honda CRX tasarımını bir arada sunan başarılı bir sentez olsa da modelin satışlarında ilk üretildiği tarihe göre 8 kat düşüş gerçekleşmesi Honda’yı CR-Z’nin devam ettirilmesi konusunda ciddi anlamda demoralize etti. Ayrıca yakın bir zaman önce tanıtılan hidrojen yakıt hücresine sahip Clarity modelinin üretimine ağırlık vermek için de böyle bir karar alındığı tahmin ediliyor. Her ne olursa olsun modelin satışları iyi gitseydi Honda bir başka model için CR-Z ismini sonlandırmazdı. Bize göre CR-Z 2010 yılı için erken bir modeldi ve bazı şeylerin ne kadar ileri olurlarsa olsunlar zamansız tanıtılması sonucu başarısız olma durumunu burada görüyoruz. Daha güncel ve kuvvetli bir hybrid sistemiyle günümüzde tanıtılsaydı çok daha başarılı olma ihtimali vardı diye düşünüyoruz.