Gelişmekte olan ülke ve araç güvenirliğinin ilginç bağları

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarımızda Euro NCAP’in bir videosunu yayımlamıştık. Bu videoda kendi sınıfının en güvenli aracı Honda Jazz ile 20 yıl öncesinin aynı sınıftaki Rover 100 modeli gösteri amaçlı bir çarpışma testine tabi tutulmuştu. Sonuç olarak Honda Jazz 5 yıldız alırken Rover 100 0 yıldız alarak ciddi anlamda deforme olan kabininden dolayı yolcuları koruyamamıştı. Euro NCAP’in yaptığı hesaba göre testlerin başladığı 1977 yılından beri  tahmini olarak 78.000 kişinin hayatı markaların bu testlere verdiği önem sayesinde kurtuldu. (Aşağıdaki videoda bahsettiğimiz Euro NCAP testini izleyebilirsiniz)

Diğer taraftan bu testi izledikten sonra aklımıza bu sefer IIHS’in yaptığı bir başka test geldi. Geçmiş aylarda yayınladığımız bu testte Nissan’ın ülkemizde de 1990’lı yılların başında satılmış olan Sunny modelinin aynısı olan ve Meksika’da hale üretilen Tsuru modeli ile aynı sınıfta yer alan ancak günümüz teknolojisi ile üretilen A.B.D’nin en ucuz sedan modeli Nissan Versa kafa kafaya çarpıştırılmıştı. Sonuç olarak Nissan Tsuru’nun yolcu bölmesi adeta haşat olurken ve yolcuları koruyamazken Nissan Versa’nın yolcu bölümü yolcuları iyi bir şekilde korumayı başarmıştı. 

Burada dikkat çekilmek istenen nokta ise 25 yıl öncesinin sağlamlık ve güvenlik anlayışı ile günümüzde nerelere geldiğini göstermek olsa da da esas olarak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki insana verilen değerin ne oranda olduğunu görmek açısından çok daha önemli olduğuna inanıyoruz. Sonuçta Nissan Tsuru bu test yapılana kadar hala Meksika’da üretiliyordu ve test sonrası gelen tepkiler sonucunda Nissan aracın üretimini durdurmak zorunda kaldı. (Aşağıdaki videoda bahsettiğimiz IIHS testini izleyebilirsiniz)
Her iki testin tek noktada buluştuğu nokta olarak ise 25 yıl öncesine göre otomobillerin artık çok daha güvenilir olduğu denilebilir. Ancak Avrupa’da 20 yıl önce satılan bir modelin bir benzerinin bırakın geri kalmış ülkeyi gelişmekte olan bir ülkede hala üretiliyor olması gerçekten de üreticiler ve o ülkenin yöneticileri için utanç verici bir durum olarak öne çıkıyor. Ülkemizin de Meksika gibi gelişmekte olan ülke statüsünde olduğu ve daha yakın zamana kadar 90’lı yılların modellerinin üretildiği ve bu tip araçların hala yaygın bir şekilde trafikte olduğu düşünülürse hem EuroNCAP hem de IIHS testlerinin ülkemiz için olan anlamı açık bir şekilde görülebilir. 
Diğer taraftan bu konuda bir diğer ilginç çarpışma testi yine geçtiğimiz aylarda Asya kökenli çarpışma kuruluşu Global NCAP tarafından gerçekleştirilmişti. Hindistan’da üretilen hava yastıksız Maruti Swift 0 yıldız alırken aynı aracın Avrupa için üretilen Suzuki Swift modeli sınıfının en güvenli araçlarından birisi olarak 5 yıldıza hak kazanmıştı. Üstelik her iki aracın da kasa görünümleri birebir aynı. Hava yastığı ve çeşitli güvenlik ekipmanlarının genellikle test sonuçlarını 2 yıldız ile etkilediği düşünülürse aradaki 3 yıldız aracın sağlamlığı ve bununla alakalı tasarıma gitmiş diyebiliriz. Kısacası Hindistan’da aynen ülkemiz gibi gelişmekte olan bir ülke ve orada da durum Meksika’dakinden farklı değil. (Solda Suzuki sağda Maruti sonuçları)
Burada dikkat çekmek istediğimiz noktalar şunlar;
  • Avrupa için 20 yıl önce üretilen ancak şu anda üretimi sonlanan bir araç 0 yıldız alıyor
  • Dünyanın geneli için 25 yıl önce üretilen bir model çok yakın bir zamana kadar Meksika’da üretiliyordu ve 0 yıldız alıyor.
  • Dünyanın geneli için üretilen bir modelin aynı kasası gelişmekte olan bir ülkede üretilerek yine gelişmekte olan ülke pazarlarında satılıyor ve 0 yıldız alıyor ancak aynı kasanın Avrupa versiyonu 5 yıldız alabiliyor. 
Görüleceği gibi gelişmekte olan ülke pazarlarında satılan veya üretilen bazı modelleri neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Yani neredeyse tüm ihtimaller yukarıda mevcut ve bu durum bizim de ülke olarak dahil olduğumuz bir statüde durumun ne kadar vahim olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Her ne kadar bu durum ithal edilen birçok otomobil modelini içine almasa da ülkemizde üretilen ve bu testlere girmeyen bazı araçları biraz da zan altında bırakıyor diye düşünüyoruz. Ayrıca geçmiş dönemlerde üretilen ve Nissan Tsuru ve Maruti Swift modellerine benzer şekilde üretilen bazı modeller de cabası. 
Sonuç olarak; her ne kadar Euro NCAP, IIHS, Global NCAP ve benzeri kuruluşlar bazı taraflı kararlara imza atabiliyor olsalar da bize göre “Daha iyisi çıkana kadar en iyisi bu” mantığıyla düşünmekte fayda var ve “hiç yoktan iyidir” düşüncesine de sahip olmak en azından puanlara itibar edilmese bile aracın çarpışma sonucu görüntülerini görmek açısından oldukça önemli diye düşünüyoruz. Birçok araç tasarlanırken sadece sanal olarak bilgisayar simülasyonları ile çarpışma testine tabi tutuluyor ve bu durum gerçek bir çarpışma testinde farklı sonuçlara imza atabiliyor. İşte bu nedenle de ülkemizde üretim yapan otomobil firmaları mutlaka araçlarını öyle veya böyle bu testlere dahil etmeliler. Aksi halde tüketicinin üzerinde sanki bir şeyler saklanıyormuş gibi düşünceler oluşabiliyor. Nasıl ki Nissan Meksika’da ürettiği modeli IIHS testi sonrası sonlandırmak zorunda kaldıysa ülkemizdeki üreticiler de bazı konularda daha dikkatli davranmak zorunda kalabilirler. 
Ayrıca bu konuda devlet büyüklerimizin de baskıcı olmasını ve insan hayatı için önemli olan araç güvenliği konularında üretim yapan markaları zorlamalarını ümit ediyoruz. Üreticileri bu konuda zorlamanın sonucu olarak mutlaka ülkenin ve üreticilerin kısa vadede gelir kaybı olacaktır ancak insan hayatı hiçbir şeye değişilmez ve bu baskılar mutlaka ülkemizin orta ve uzun vadede çok daha iyi üretim yapan bir ülke olmasını sağlayacaktır. Bu kafa yapısı da bizi gelişmekte olan ülke statüsünden çıkararak gelişmiş ülke yapacaktır  diye düşünüyoruz. 
Facebook Comments