PSA (Peugeot-Citroen), Opel’i alarak nasıl 1 taşla 3 kuş vuracak?

Geçtiğimiz hafta yayımladığımız bir yazıda GM’in birçok farklı sebepten dolayı Opel’i PSA’ya satmak istemesinden ve iki tarafın da aslında uzun süredir gizli bir şekilde görüşüyor olma ihtimalinden bahsetmiştik. Ayrıca yerli oto ile de bu konuda bir bağlantı kurmuştuk. Günler geçtikçe PSA ile GM arasındaki bu görüşmelerin gayet ciddi olduğunu ve artık satışın büyük ihtimalle gerçekleşeceğini anlamamızı sağlayan bazı önemli gelişmelerin yaşandığını belirtmek istiyoruz. Diğer taraftan bu gelişmeler özellikle PSA’nın satın alma konusunda oldukça karlı çıkacağını gösteriyor.


Opel, PSA’ya (Peugeot-Citroen) mı satılıyor?

Her şeyden önce Opel’in PSA’ya maliyetinin 2 milyar Euro’nun üzerinde olabileceğini profesyonel maliyet analizi yapan bazı firmalar tarafından açık bir şekilde belirtiliyor. 8 milyar Türk Lirası karşılığı olan bu değer aslında Opel gibi köklü ve çeşitli bölgelerde fabrikası olan bir marka için çok da yüksek görünmüyor. Diğer taraftan Opel’i satın almakta kararlı olan PSA ve Çinli ortağı bu satın almayı nasıl bedavaya getirecekler onun hesabını yapmaya başladı. 1 taşla 3-5 kuş vurmak isteyen Grup bu hedefinde başarılı olacak gibi de görünüyor.
Bilindiği Opel yeni Corsa’nın test sürüşlerine halen devam ediyor ve bu aracın platformunun bazı Peugeot-Citroen modelleri ile aynı olacağı tahmin ediliyor. Zaten yeni tanıtılan Opel Crossland X modeli ile aynı platforma sahip olacağı belirtilen yeni Peugeot 2008 de bunun açık bir kanıtı diye düşünüyoruz. Bu durum GM ve PSA’nın Opel satışı konusunda uzun zamandır mutabık olduğunu bile gösteriyor. Ayrıca Opel’in yeni geliştirdiği bazı motorların Peugeot-Citroen modellerinde kullanılması da bekleniyor. Kısacası artık Opel’in bazı modellerinde Peugeot-Citroen platformu, Peugeot-Citroen modellerinde de Opel motorları bulunabilir. Bu tip paylaşımlar markalara büyük kar sağlıyor ve bunun en büyük örneği de şüphesiz dünyanın en büyük otomobil üreticisi unvanını Toyota’dan alan VW gibi görünüyor. 
Bu arada Opel’in Crossland X modeli ile aynı platforma sahip yeni C3 modelinin de İspanya’daki PSA fabrikalarında üretileceğini belirtmeden geçmeyelim. Bu durum birçok farklı Opel ve PSA modelinin her iki markanın kendi fabrikalarında çapraz bir şekilde üretileceği anlamına gelebilir. Bu da bir Opel modelinin Citroen fabrikasından çıkabileceği ve Peugeot modelinin ise Opel fabrikasından çıkabileceği anlamına geliyor. Bunun PSA’ya en büyük getirisi ise farklı marka ve modelleri talep gördükleri bölgeye daha yakın yerde üreterek lojistik, taşıma ve zaman anlamında önemli tasarrufa gitmesi olarak gösterilebilir. Buna en güzel örnek ise 2016’da PSA’nın İran’da yaptığı yatırım ve büyük ihtimalle bu doğrultuda Opel modelleri de İran’da PSA fabrikalarında üretilecek ve bölge ülkelerine satılacak. 1990-2000’li yıllarda Opel Vectra ve Astra modellerinin ülkemizde üretildiği düşünüldüğünde bizim açımızdan düşündürücü ve olumsuz bir durum denilebilir diye düşünüyoruz. 
Bir diğer önemli tasarruf kalemi ise Opel’in Avrupa çapında sahip olduğu fabrikalardaki 38.000 kişilik iş gücünden kaynaklanıyor.Analistlerinin yaptığı hesaplamalara göre bu kalabalık iş gücü sayesinde PSA, yeni yapmayı düşündüğü yatırımlardaki 6000 kişilik yeni işe almadan kurtulmuş oluyor. Yani planladığı bu işleri Opel’in iş gücü ve alt yapısı ile de götürebilecek. Her iki markanın birbirleri ile paylaşacakları Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) çalışmaları ise bu hazır iş gücünün tuzu biberi diyebiliriz. 
Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu avantajlar sonucunda PSA’nın 1-2 yıl gibi kısa bir zamanda Opel’in maliyeti olan 2 milyar Euro’yu çıkartacağı bazı bağımsız analiz firmaları tarafından kuvvetli bir şekilde tahmin ediliyor. Yani PSA’nın Opel ile ilgilenmesi boşuna değil ve Alman markayı satın almasından sonra da VW’den sonra Avrupa’nın 2.büyük üreticisi olacağını belirtmeden geçmeyelim. Bu da PSA’nın Opel’in amortismanını kısa zamanda halledeceği gibi imajını da aynı doğrultuda yükselteceği anlamına geliyor.