Mercedes AMG GT 4 Kapı ile geliyor

Porsche’nin Panamera modeli ile oldukça başarılı olması birçok markanın iştahını kabarttı ve bu markalardan bir tanesi de şüphesiz Mercedes markası oldu. Önümüzdeki hafta yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde marka, Porsche 911 modeline rakip olarak sunduğu AMG GT modelinin 4 kapılı bir versiyonunu tanıtacağının sinyallerini çok çekici bir çizim ile verdi. 

Mercedes’in özellikle Coupe ve Cabrio tarzı araçlarında benimsediği arka tasarım detaylarına sahip bu model, fuarda konsept hali ile tanıtılacak ve tahmini olarak 2 yıl sonra yani 2019 yılında satışa sunulacak. Hem AMG GT modelini baz alacağı hem de 4 kapılı olacağı düşünülürse karşımıza AMG GT4 adında bir modelin çıkması oldukça mümkün ve ilk çizimde gördüklerimiz bile bizleri heyecanlandırmaya yetti.
Motor konusunda henüz konuşmak için oldukça erken olsa da baz modelde GT modelinde de kullanılan 4.0lt V8 bi-turbo-benzin motorun farklı güç seçenekleri bulunabilir. 469hp güce sahip bu motorun bir de 46hp daha güçlü bir versiyonu bulunuyor. Ayrıca AMG E63S modelinde kullanılan daha da güçlü 604hp gücündeki motor en üst seviyede yer alabilir. Bu sayede AMG GT4 0-100km/saat hızlanmasını 4.5 saniye ile 3.3 saniye arasında tamamlayabilir ki bu değerler yeni Panamera ile oldukça benzer. Ayrıca maksimum hızın da 320km/saat’i zorlaması beklenebilir. 
Mercedes AMG GT R için tıklayınız

Görüleceği gibi Mercedes son 2-3 yılda yaptığı farklı model ataklarına bu sefer de AMG GT4 modelini ekledi. Artık Porsche’ye fazlasıyla kafa tutan marka bu atakları ile Audi ve BMW’yi geride bırakmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız bir analizimizde bu durumu detaylı bir şekilde incelemiş ve Mercedes’in Alman rakiplerini model atağı konusunda geçtiğine şahit olmuştuk. Bakalım bu ataklara karşı Audi ve BMW önümüzdeki yıllarda neler yapacak?


Mercedes model tanıtım hızı ile Audi ve BMW’nin önüne mi geçti?