Nissan, GT-R modelini neden modifiye etmeyin diyor?

Nissan’ın gelmiş geçmiş belki de en efsane modeli olan GT-R, sahip olduğu özellikler ile Super Sport hatta Hyper Sport modellere bile kök söktürmesiyle ünlü bir otomobil ve birçok kişinin de rüyalarını süslüyor. 2017 yılında tanıtılan ve 2016 yılında makyajlanan GT-R aradan 10 yıl geçmesine rağmen popülerliğini hala koruyor ve Nissan da bu nedenle yeni bir model tanıtma ihtiyacı da duymuyor.

2016 yılında ilk tanıtıldığı zaman A.B.D’de yaklaşık 70.000 Dolar fiyat etiketine sahip model günümüzde artan popülerliği ile paralel olarak 110.000 Dolara satılıyor. Ancak aracın tekniğinde ve donanımlarında 10 yılda önemli bir değişiklik olmamasına rağmen fiyatının %50’den fazla artmış olması ve popülerliğinin hala devam etmesi aracın ne kadar özel olduğunu da kanıtlıyor.
Bu arada GT-R’ın bu kadar popüler olmasının tek nedeni rakiplerinden daha düşük fiyata daha yüksek bir performans sunması da değil. Sahip olduğu 3.8lt çift-turbo benzin 565ps güce sahip motor modifiye edilmeye o kadar müsait bir motor ki, modifiye tutkunları işte bu nedenle GT-R modelinde vazgeçemiyorlar. 2500hp’ye kadar güçlendirilebilen ve hyper sport araçların bile rüya olarak görebileceği dehşet hızlanma değerlerine sahip olan GT-R için “Modifiye Dünyasının Kralı” da denilebilir. Diğer taraftan modifiyeye bu kadar yatkın bir araç olmasına rağmen aracın kullanım kılavuzunda bulunan bir uyarı oldukça dikkat çekici. 
Kırmızı ile işaretlediğimiz bu uyarıyı tercüme edersek;
“Araç modifiye edilmemelidir. Modifikasyon işlemi performansı, güvenliği veya dayanıklılığı etkileyebilir ve bu konudaki kanunları da ihlal edebilirsiniz. Detaylar ve uygulama sınırları için 2015 model aracınızın garanti kitapçığınıza göz atabilirsiniz”

Görüleceği gibi, Nissan markası, bu derece rahat modifiye edilebilir bir araç üretmiş olmasına rağmen modifiye yapılmaması gerektiğini net şekilde belirtmiş. Ancak şunu da açık bir şekilde biliyoruz ki hiçbir otomobil markası ürettikleri aracın kendi onaylı firmalar haricinde işlem görmesine izin vermiyor ve tespit edilmesi durumunda da aracın garantisini iptal edebiliyor. Ancak biz şu ana kadar hiçbir aracın kullanım kılavuzunda “Modifiye yapılmamalı” diye bir ifade görmedik.

Efsane olmuş 8 Japon spor otomobil modeli

Anlaşılan o ki Nissan, GT-R’ın modifiye edileceğini oldukça iyi bilirken “Benden söylemesi” diyerek oluşabilecek sıkıntılı durumları da üzerinden atmış oluyor. Bu hem kamuoyu nezdinde hem de hukuksal olarak yapılmış bir uyarı olarak dikkat çekiyor.  

Standart özelliklere sahip Nissan GT-R teknik ve performans verileri;

  • 3.8lt V6 silindir DOHC
  • çift-turbo benzin
  • 565hp güç
  • 633nm tork
  • 0-100km/saat hızlanma: 3 saniye (Bazı denemelerde 3,2sn bazılarında 2.8sn elde edilmiş)
  • Maksimum hız: 320km/saat