7 koltuklu ve daha uzun VW Tiguan Allspace tanıtıldı

Dünyanın en önemli ve ünlü otomobil gösterisi olan Cenevre Fuarı öncesinde yeni modeller bir bir yağmaya devam ediyor. Şu ana kadar en az 10 yeni model fuar öncesinde kendini gösterirken, VW markası daha önce A.B.D ve Çin pazarı için Tiguan XL adı altında tanıttığı uzatılmış Tiguan modelini Avrupa için 3 koltuk sırası ile Allspace adı altında fuar öncesinde resmi olarak tanıttı.


Hyundai Tucson – Kia Sportage – Nissan Qashqai – Renault Kadjar – VW Tiguan karşılaştırması

Normal Tiguan modeline göre 109mm daha uzun iki dingil arası mesafesine ve toplamda 215mm daha uzun boya sahip olan model bu sayede hem 3.koltuk sırasına hem de arkada (2.koltuk sırası) oturan yolcular için 54mm daha fazla diz mesafesine sahip. Bu sayede normal modelinde de oldukça rahat bir diz mesafesine sahip olan Tiguan, artık bir üst sınıfta yer alan D Segmenti modellerden bile daha geniş bir arka koltuk diz mesafesi sunacak gibi görünüyor. Bu arada 3.koltuk sırası açıkken ancak 1-2 küçük bavul için yeterli olacak 145lt bagaj hacmi sunan modelin 3.koltuk sırası kapatılınca bu hacim 760lt’ye kadar yükseliyor. Kısacası Allspace’in 3.koltuk sırası özelliğini bir kenara bırakırsak hem arka koltuklarda sunduğu daha geniş diz mesafesi hem de dev bagajıyla, aracın genişliği değişmemesine rağmen D segmentine göz kırpıyor diyebiliriz. 
Allspace’de kullanılacak motorlar ise normal Tiguan ile aynı ancak 1.6lt turbo-dizel motor şimdilik seçenekler arasında bulunmuyor. Zaten bu motorda otomatik seçeneği olmaması nedeniyle de satışları 1.4TSi motora kaymıştı. Diğer taraftan aracın boyutlarındaki büyüme de düşünülerek normal Tiguan’da sunulan 1.4lt turbo-benzin motor sadece 150ps seçeneğe sahip ve 125ps gücündeki seçenek sunulmuyor. 180ps ve 220ps olarak 2 farklı güce sahip 2.0lt turbo ise diğer benzin motoru seçenekleri olarak yer alıyor. 
Tümü 2.0lt hacme sahip turbo-dizel motorlar ise sırasıyla 150ps, 190ps ve 240ps güç seçeneklerine sahip. 180ps ve üstündeki dizel veya benzin tüm motorlar sürekli 4×4 sistemi 4Motion ile donatılırken DSG otomatik şanzıman da standart olarak sunuluyor. 180ps’in altındaki güç seçeneklerinde ise DSG otomatik şanzıman opsiyon listesinde bulunuyor. 
Fiyat olarak kesin bir bilgi henüz açıklanmamış olsa da Allspace’in normal Tiguan modeline göre %10-%12 daha pahalı olması bekleniyor. En alt motor seçeneği olarak 1.4TSi 150ps motorun sunulacağı düşünülürse manuel şanzıman ve Trendline donanıma sahip Tiguan Allspace modeli ülkemizde yaklaşık 150.000TL ve DSG şanzıman ve Highline donanıma sahip seçenek ise yaklaşık 175.000TL fiyata sahip olabilir. Tiguan Allspace’in 2017 sonbahar aylarında ülkemizde olmasını bekliyoruz.