BMW M4 CS tanıtıldı

BMW’nin en performanslı araçlarından birisi olan M4 modeline şimdi de CS versiyonu eklendi. Hatırlanacak olursa son 2 yılda GTS, DTM Champion Edition, Competition Sport Edition adlarına sahip çok farklı M4 versiyonları tanıtılmıştı. Serinin en üstünde yer alan M4 GTS’in abartılı 2 adet standart BMW M4 fiyatı ise CS versiyonu ile yumuşayacak gibi görünüyor. Ayrıca M4 GTS üretiminin de sonlandığını belirtmeden geçmeyelim. 

BMW M4 CS modelinin özelliklerine geçecek olursak; BMW’nin M4 GTS modelinde gerçekleştirdiği hafifletme operasyonu CS modelinde bir tık üstte gerçekleştirilmiş diyebiliriz. Bu doğrultuda tavan, arka spoiler, arka tampon altında bulunan difüzör ve ön spoiler karbon fiber ile güçlendirilmiş plastik malzemelerden üretilmiş. Ayrıca aracın içinde kapı panelleri oldukça basit tasarlanarak bu hafifliğe katkıda bulunması hedeflenmiş ve öyle ki iç kapı kolları bile sadece kement şeklinde tasarlanmış. Sonuç olarak ise standart M4 modeline göre 32kg’lık bir düşüş vaat ediliyor.


Daha hafif olmasının yanında aracın 3.0lt çift-turbo-benzin motorunda da bazı önemli değişiklikler gerçekleştirilmiş. 460ps güce ve 600nm torka sahip olan CS’in bu gücü normal M4’e göre 29hp daha yüksekken torku da 50nm daha fazla olmasıyla öne çıkıyor. Hem ağırlığın azalması hem de gücün artması sonucunda ise güç/ağırlık-tork/ağırlık değerleri önemli ölçüde iyileşiyor diyebiliriz. Bu da standart M4 modelinden 0.2sn daha iyi bir 0-100km/saat hızlanma sağlıyor ve CS bu hıza 3.9 saniyede çıkabiliyor. Maksimum hız ise 278km/saat ile sınırlandırılmış. 
Bu arada CS modelini piste çıkarmayı da ihmal etmeyen BMW yetkilileri, M4 GTS modelinin yaklaşık 7:29’luk tur zamanına ulaşamamışlar ancak elde edilen 7:38’lik zaman en az Porsche 911 Carrera S kadar iyi olmasıyla öne çıkıyor. Tabi bu kadar hızlı bir otomobilin iyi de durması gerekiyor ve bu doğrultuda da 4 pistonlu altın seramik fren kaliperleri kullanılmış ve 6 kaliperli fren sistemi de opsiyon listesinde bulunuyor. Yol tutuşu mükemmel hale getiren önde 19inc ve arkada 20inc jantlar, daha sert süspansiyon sistemi ve daha büyük şasi gergileri ise standart olarak sunuluyor.

Alp beyazı, metalik San Marino mavisi, metali safir siyahı, metalik kireç grisi ve mat koyu mavi olarak 5 farklı renk seçeneğinin sunulduğu aracın fiyatı ise GTS kadar abartı olmasa da yine de yüksek. Standart M4 modelinin Almanya fiyatının 76,700Euro olduğu göz önüne alındığı zaman M4 CS modeli için talep edilen 116.900Euro hiç de az değil ve arada tam 40.200Euro fark bulunuyor. Ancak bu tip özel serilerde fiyat, performans ile değil de aracın ne kadar özel ve az sayıda üretileceğine göre değerlendiriliyor. Zaten M4 CS de sadece önümüzdeki yılın ortasına kadar üretilecek.