Semi-slick lastik tartışmasında 2. perde Volvo ve Alfa Romeo ile mi açıldı?

Hatırlanacak olursa, bir önceki kasa Honda Civic Type R’ın  “En hızlı önden çekişli” Nürburgring rekorunu VW Golf GTi Clubsport S modeli kırmış ancak aracın standartlara uygun olmadığı, daha doğrusu daha iyi derece elde ettiği Honda Civic Type-R modeline göre avantaj sağlayacak bazı değişikliklere sahip olduğu dile getirilmişti. Honda hayranları da bu durumu mümkün olan her yerde tartışmışlardı. Ardından yeni Honda Civic Type-R piste çıkmış ve tartışmalara son noktayı koymuştu.

Yeni Honda Civic Type-R Nürburgring rekorunu geri aldı
VW Golf Clubsport’un bir önceki kasa Civic Type-R karşısında avantaj sağladığı belirtilen değişiklikler ise arka koltukların sökülmesi ve semi-slick yani bir nevi pist-cadde arası kullanıma uygun, daha yumuşak ve yola daha iyi tutunan lastiklerin kullanılmasıydı. Saliselerin bile adaylar arasında sıra değiştirmesine neden olduğu düşünülürse teknik denklik ciddi anlamda öne çıkıyor diyebiliriz.  
Diğer taraftan 25.Mayıs.2017 tarihinde Volvo bir video yayınladı ve S60 Polestar modeli ile geçtiğimiz yıl 7:51 zamanını elde ettiğini ve Giulia’nın 7:32 değeri gelene kadar da bu zamanla “En Hızlı Sedan” unvanını kazandığını “Biz rekor kırma heveslisi değiliz, ancak böyle de bir şey var” şeklinde  dolaylı bir yoldan ifade etti. Biz de bu doğrultuda bir analiz gerçekleştirmiştik.

Diğer taraftan 7:32 zamanına sahip Giulia QV’de cadde tipi lastiklerin kullanıldığı Alfa Romeo tarafından açık bir şekilde belirtilmişti. Zaten Volvo’nun bu konuda itirazı yok ve süreyi de kabul etmiş, sadece bundan önce biz yaptık şeklinde bir video çekmişler. Ancak kıyamet tam da bu noktada kopuyor diyebiliriz ve Volvo manuel şanzımanlı Giulia’nın 2015 yılında elde ettiği 7:39 zamanını açık bir şekilde görmezden gelmiş. S60 Polestar ile kırdıklarını iddia ettikleri rekor da büyük ihtimalle 2016 yılına yani Giulia QV’nin 7:39 zamanında sonrasına ait. Bu zamanı işaret eden noktalar video içinde saklı olsa da açık bir şekilde belirtilmemiş. 
Peki ama Volvo neden böyle bir video yayınladı ve manuel şanzımanlı Giulia QV’nin 7:39 rekorunu bir tarafa fırlatıp attı?
İşte tam da bu noktada kafamız oldukça karıştı ve videonun yayınlandığı resmi Volvo Polestar kanalına soru sormak istedik. Çünkü videoda rekor tarihi belirtilmiyor ve bu iddia da bulunabilmeleri için rekorun Giulia QV’nin 7:39 zamanını kırdığı 2015 Eylül öncesi gerçekleşmiş olması gerekiyor. Ancak burada da şöyle bir sıkıntı doğuyor ve bu tarihlerde 367ps güce sahip 2.0lt 4 silindirli S60 Polestar değil 3.0lt 6 silindirli eski model satışta bulunuyordu. Yani neresinden tutsak soru işareti de diyebiliriz. 
Sorduğumuz soru ve aldığımız cevap ise çok ama çok ilginç ve Alfa Romeo ile kavga çıkartacak cinsten;
Takipçi sorusu: Giulia’nın 7:32 zamanı hatırlatıldı
Volvo Polestar cevabı: S60 Polestar rekoru 7:32’den önce gerçekleşti
Takipçi Sorusu: Giulia QV’nin 2015 yılındaki 7:39 zamanını belirtti, burada biz de bu noktayı vurguladık.
Volvo Polestar cevabı: 7:39 zamanı elde edildiğinde Giulia QV’de Slick lastikler mevcuttu. S60 Polestar’da ise “Kurallara uygun” Michelin Pilot Sport Cup 2 cadde tipi lastikler mevcuttu.
Bu konuşmanın üzerine biz de kendilerine son bir soru sorduk ve Giulia’nın rekorunun geçersiz mi sayılması gerektiğini, benzer bir durumun Golf GTi Clubsport ve Honda Civic Type-R arasında gerçekleştiği belirttik. Ayrıca rekor tarihinin açıklanmasının şart olduğunu ve slick lastiklerin bunu saklamak için doğru bir bahane olmadığını ilettik. Ancak aradan 1 günden fazla süre geçmesine rağmen maalesef Polestar’dan dönüş alamadık. Bu yazışmanın ekran görüntüsü sayfa sonunda İngilizce olarak mevcuttur ve isteyenler de Volvo Polestar Youtube kanalından görebilirler. 
Bizim bu yazışmadan anladığımız ise Volvo, Alfa Romeo’nun 7:39 rekorunda slick veya semi slick lastik kullandığını iddia ediyor ve bu nedenle de rekoru görmezden geliyor. Kırdıklarını iddia ettikleri 7:51 zamanının tarihini de belirtmiyorlar ancak 7:39 zamanını lastik tipi ile ilişkilendiriyorlar. Aslında S60 Polestar’ın elde ettiği zamanı Giulia QV’den sonra elde ettiklerini kabul ediyorlar da diyebiliriz. Tarih vurgulamadan lastik vurgusu yapmaları bize göre bunu gösteriyor. Üstelik kendi kullandıkları lastikler konusunda üstüne basa basa “Legal” yani kurallara uygun ifadesini de kullanmışlar. 
Tabi burada Alfa Romeo ciddi bir suçlama ile karşı karşıya ve 7:39 zamanını elde ederken bu tip bir lastik kullandıklarını da söylemediler ve doğruysa bir şekilde haksız rekabete giriyor olabilir. Sonuçta bir çok kişi 7:39 zamanı karşısında adeta büyülendi ve araç daha satışa çıkmadan belki de bundan etkilenip sipariş verenler bile oldu. Bu konuda VW ve Honda hayranları arasında kopan fırtına unutulmamalı.

Sonuç olarak burada ya Alfa Romeo slick lastikler konusunda eksik bilgi vermiş ya da Volvo Polestar konuyu geçiştirmek için bu şekilde bir cevap verdi. Yani iki markadan birisi bir şeyler saklıyor da diyebiliriz. VW-Honda kapışmasında bile büyük kıyamet kopmuşken, bu tip bir eksik bilginin (Alfa) veya rekoru hiçe saymanın (Volvo) veya da iftira atmanın (Volvo) daha büyük bir yaygara koparabileceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Her ne kadar “Ne olacak sonunda bir Nürburgring rekoru, bunun için bu kadar yazmaya değer mi?” diye de umursamayanlar olacaksa da, markaların bu tip rekorlar için büyük paralar harcadığı ve karşılığında da bir nevi reklam yaptıkları ve satışlarını arttırmayı planladıkları unutulmamalı diye düşünüyoruz. 
Ortaya çıkan özet sorular ise şu şekilde;
  • Alfa Romeo gerçekten de slick lastik mi kullandı ve neden belirtmedi?
  • Volvo, slick lastik nedeniyle Alfa Romeo’nun rekorunu tanımıyor mu?
  • Alfa Romeo, Volvo’nun slick lastik iddiasına ne diyecek?
  • Volvo, Alfa Romeo’ya slick lastik iftirası atmış olabilir mi?
En son olarak rekor denemesi yapılacaksa, kim olursa olsun aracın üstünde gelen cadde lastikleri ile piste çıksın, bu gereksiz tartışma da artık bitsin

Konu hakkındaki Youtube yazışması