VW Up! GTi tanıtıldı


VW’in A Segmentinde yani şehir otomobili olarak adlandırılan sınıfta yer alan modeli Up!, markanın B ve C Segmentinde yaygın bir şekilde kullanmaya başladığı 1.0TSI motor ile satışa sunuldu. Aracın boyutları ve ağırlığına bakılacak olduğu zaman fazla gibi bile görünen bu motor sayesinde Up!, VW’in Polo ve Golf modellerinde kullandığı GTi yakıştırmasına da hak kazanmış oldu. 

VW Up! GTi modelinde bulunan 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 115ps gücündeki motor 200nm torka sahip ve VW Grubu’nda yer alan Skoda Karoq ve Seat Ateca gibi C Segmenti Crossover modellerinde bile kullanılıyor. Yani boyutlarına bakıldığı zaman ilk anda bu motor Up! için mucize gibi görünüyor denilebilir. Ayrıca Up! GTi’ın 997kg yani hemen hemen 1 tonluk ağırlığı düşünüldüğü zaman ortaya iyi performans verilerinin çıkabileceği düşünülebilir.  Bu arada Up! GTi’ın motor gücü ve torku ön tekerleklere 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor.
Güç/ağırlık oranı 115ps/ton olan araç 0-100km/saat hızlanmasını 9 saniyede tamamlarken maksimum 195km/saat hıza çıkabiliyor. Bu değerler VW’in GTi logolu araçları arasında komik olarak görünebilir ancak Up!’ın bulunduğu sınıfta yer alan ve 6ps daha güçsüz Twingo GT’nin 9.6 saniye ve 182km/saat değerinden daha başarılı olmasıyla öne çıkıyor. Yine de bu sınıfın performans lideri olarak Fiat 500 Abarth modeli ön plana çıkıyor ve sahip olduğu 1.4lt turbo-benzin 160ps motoru ile 7 saniyede 100km/saat hıza çıkarak rakiplerine adeta gülüp geçiyor. Diğer taraftan VW Up!’ın performans değerlerinden de anlaşılacağı gibi karşımızda müthiş hızlı bir otoban faresi yok ancak sürüş zevki açısından go-kart benzeri hisler yaşattığı belirtiliyor
Diğer taraftan VW, markanın ilk GTi modeli olan Golf GTi’ı unutmamış ve modeli onurlandırmak için de her iki aracı pistte yan yana getirmiş. Gösteri amaçlı olan ve herhangi bir yarış niteliği taşımayan bu videoda bizim dikkatimizi çeken 40 yılda otomobillerin ne kadar büyüdüğünü görmekti. 
3540mm uzunluk, 1641mm genişlik ve 1489mm yükseklik değerlerine sahip olan Up! modelinin bu ölçüleri, ilk Golf modelinin 3810mm uzunluk, 1610mm genişlik ve 1410mm yükseklik ölçüleri ile karşılaştırıldığı zaman 40 yılda ölçüler anlamında nelerin değiştiğini bize açık bir şekilde gösterdi. Özellikle genişlik ölçüsünün 1974 Golf GTi modelinden daha fazla olması oldukça dikkat çekici. VW Golf’ün C Segmenti ve Up!’ın da A Segmenti olması ve Up!ın buna rağmen 30mm daha geniş olması kayda değer bir değişim olduğunu gösteriyor. 
Bu arada 40 yaşın üstündeki 1974 Golf GTi’ın 110ps gücündeki 1.6lt atmosferik-benzin motoru, 810kg ağırlığındaki aracı 8.8 saniyede 100km/saat hıza çıkarabilirken maksimum 182km/saat ulaştırabiliyor. Bu değerler VW Up!’ın değerleri ile oldukça yakın ve videodaki gibi bir yarışın gerçekten yapılması durumunda 2 araç arasında  büyük çekişmenin olacağını tahmin etmek zor değil. 
Önümüzdeki aylarda satışa çıkması planlanan modelin Almanya’ya yaklaşık 16.000Euro fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Bu da üst donanımlı, benzer motora sahip VW Polo modeli ile hemen hemen aynı fiyata sahip olacağını gösteriyor. Yani ülkemizde satılması durumunda 70.000-75.000TL civarında bir bedel karşılığında, özel sayılabilecek GTi amblemli bu araca sahip olunabilir. 

Facebook Comments