Fiat Palio geri mi dönüyor?

Fiat’in bir dönem ülkemizde de üretilen B segmenti HB modeli Palio satıldığı dönem boyunca oldukça yüksek satış adetlerine ulaşmıştı. Türkiye’de 1998-2012 yılları arasında üretilmiş olsa da Brezilya, Arjantin, Rusya, Çin, Hindistan, Fas, Güney Afrika ve Venezuella gibi ülkemiz benzeri pazarlarda 1996 yılında başlayan üretim 20 yıl boyunca devam etmiş ve 2016 yılında son bulmuştu. Üstelik bu süreçte sadece kapsamlı makyaj operasyonu gerçekleşmişti.

Tabi Palio’nun birbirlerine oldukça benzer pazarlarda üretilmesinin ve bu satılmasının en büyük nedeni ucuz olması. Avrupa gibi gelişmiş ülke pazarlarında B segmenti HB modeller oldukça fazla satılmasına rağmen Palio çok tercih edilen bir model olmamıştı. Hatta baz pazarlarda satılmamıştı bile. Ülkemizde ise hem ucuz olması, hem servis ve yedek parça bolluğu-ucuzluğu hem de sahip olduğu LPG uyumlu atmosferik benzin ve küçük hacimli dizel motorlarıyla oldukça geniş bir kitleye hitap etmişti. 2012 yılında satışı bittiğinde ise Fiat Türkiye aynı segmentte yer alan Punto modeli ile yoluna devam etmiş ancak karşılaştırılamayacak derecede daha yüksek fiyatıyla Palio’ya alternatif olamamıştı.

Yeni ÖTV -Eski ÖTV oranları karşılaştırması

Diğer taraftan Brezilya’dan gelen son haberler Palio’nun tekrar doğduğunu vurgular bir niteliğe sahip. Fiat Argo olarak tanıtılan ve ilk olarak Brezilya’da üretilerek bu ülkede satılmaya başlanacak olan model ardından da Güney Amerika’nın çeşitli ülkelerinde satılacak. Ayrıca üretim de Türkiye’nin de dahil olabileceği başka ülkelere mutlaka kayacaktır. Tabi bu durum bizleri de yakından ilgilendiriyor Argo modelinin ülkemize Palio adıyla geri dönüşüne dair önemli bir sinyal olarak algılanabilir.

Fiat Argo (Fiat Palio)
Tasarım olarak ülkemizde üretilen Egea HB modeline ciddi oranda benzeyen Argo, özellikle sahip olduğu sportif ön tasarım sayesinde beğeni kazanabilir. Kokpit tasarımı konusunda net bir görsel olmasa da, aracın ön görünüm görselinde fark edilen, kokpit ortasında asılı duran bilgi eğlence sistemi ekranı, abisi Egea HB’in izinden geleceğini gösteriyor. Kısacası karşımızda son zamanların Matruşka bebek modasının Fiat tarafındaki temsilcisi de duruyor diyebiliriz.

Şimdi “Fiat Argo ülkemize Palio olarak gelir mi? sorusuna cevap bulalım.

Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen ÖTV ve döviz artışları tabir-i caiz ise Türk insanının belini büktü denilebilir. Bu yılın ilk 4 ayındaki satışlara bakıldığı zaman geçen yılın aynı dönemine göre %10 civarında bir düşüş söz konusu ve bir önceki yılda da aynı şekilde düşüş yaşanmış olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani 2 yıl önceye göre daha şiddetli bir düşüş söz konusu. Üstelik döviz fiyatları da gücünü koruyor ve bu nedenle orta ve uzun vadede otomobil fiyatlarında artış beklenebilir.


Nisan 2017 otomobil satış adetleri için tıklayınız

Bu durum ülkemizde B segmentinde yer alan ve aileler için öyle veya böyle alt sınırda yeterli olan araçların satışlarını yükseltecektir. Üstelik bu tip araçlar tüketim olarak da mantıklı ve atmosferik benzin motora sahip modellere LPG kiti takılıp kullanılabilmesi ayrı bir avantaj sağlıyor. İşte tam da bu noktada Argo’da bulunan motor seçeneklerinden bahsetmek yerinde olur diye düşünüyoruz. 1.0lt atmosferik-benzin 72ps (101nm tork) ve 1.3lt atmosferik-benzin 101ps (134nm tork) gücündeki motorlar hem ülkemizdeki MTV dilimlerinin en altında yer alıyor hem de atmosferik olmaları sayesinde LPG montajına gayet uygun görünüyor. Dizel bir seçeneğin henüz olmaması eksik gibi görünse de ülkemizde satılması durumunda 1.3lt turbo-dizel motor seçenekler arasında mutlaka bulunacaktır diye düşünüyoruz.

ÖTV artışı hangi motor hacmini ne oranda etkiledi?

Görülen o ki; Artan ve kademelendirilen ÖTV oranları, kararlı olmayan döviz kurları ve yüksek akaryakıt yükü nedeniyle ülkemize mevcuttakilerden daha ucuz modeller akın akın gelmeye devam edecek. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz Argo adıyla tanıtılan ve ülkemizde Palio olarak satılabilecek model olabilir. Aslında tam tersi haberler yapıp ülkemiz insanına yakışır daha güvenli, lüks ve güçlü araçlar için “Gelir mi, gelmez mi?” analizi yapmak isterdik ancak bu en azından şimdilik pek de mümkün görünmüyor.